Връщането на Доган обратно в ДПС е знак към политическия елит, не към електората

Избрано 08.11.2023 09:26 Снимка: ДНЕС+

Връщането на Доган обратно в ДПС е знак към политическия елит, не към електората

Почетният председател очевидно е очаквал оставката на Мустафа Карадайъ, новината за нея преживя минути медийна слава и бе потопена от тази за голямото завръщане

Модернизация на ДПС е зададената посока - Делян Пеевски го върнал на голямата сцена, откъдето оттеглилият се лидер свалил движението

10 години след като излезе от активната политика, Ахмед Доган официално се връща на върха в ДПС и поема ръководството на партията. До февруари, когато движението трябва да избере своя нов лидер след оставката на Мустафа Карадайъ.

Новината, че Карадайъ си отива, гръмна в 16,40 ч. Но преживя само минути слава, защото бе заглушена от тази за голямото завръщане на Доган.

Той се оттегли след атентата срещу него на 19.01.2013 г. по време на конгреса на ДПС, когато 25-годишният тогава Октай Енимехмедов излезе на сцената и извади газов пистолет срещу лидера. Именно Карадайъ, по това време секретар на партията, се хвърли върху нападателя. Прекъснатата реч на Доган бе прочетена след края на екшъна и последвалата дълга почивка от Филиз Хюсменова. В нея Сокола обяви, че става почетен председател, а ръководството предава на Лютви Местан.

Намеси се активно пак през 2015 г., когато навръх Коледа в т.нар. Сарай в “Бояна”, на сбирка на парламентарната група и оперативното бюро отстрани Местан. Пак имаше екшън - сваленият председател се укри в посолството на Турция.

Сегашната оставка, макар да дойде изненадващо точно във вторник, всъщност не изненада наблюдателите. И пак може да се потърси връзка с мисията на Анкара у нас. Преди седмица на приема на посланичката на Турция Айлин Секизкьок елитът на ДПС пристигна начело с Делян Пеевски. Карадайъ не присъства на общата им снимка с дипломатката на това толкова важно събитие - 100 г. от обявяването на Турската република.

Миналия месец Пеевски стана съпредседател на групата на ДПС в парламента - равен с Карадайъ.

А от старта на това Народно събрание именно той е човекът, който отправя всички важни послания на ДПС, включително подкрепата по ключовите решение на управляващата (не)коалиция.

И говори като равноправен участник в мнозинството, от което зависи правителството “Денков/Габриел”. До степен, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предположи, че може би е редно и ДПС да даде министри. Пеевски отхвърли офертата.

Всъщност Карадайъ отсъства не само от знаковата снимка, направена в турското посолство. Реално партийният лидер почти отсъстваше и от така важната кампания за местните избори, увенчала се с разширяване на влиянието на ДПС. А пълната му липса от публичните мероприятия се забелязва от 23 октомври, понеделник. Именно това е датата, с която е подписана неговата оставка - седмица преди първия тур на вота, научи “24 часа”.

Защо Карадайъ я е подал точно тогава, засега не става ясно. Едва във вторник обаче я е огласил по време на заседанието на Централното изпълнително бюро на ДПС. Няма изредени мотиви за това оттегляне.

“Това е решение на председателя, мандатът му изтичаше на 12 декември. Той е взел решение да го направи по-рано от това, не е нищо особено”, коментира Делян Пеевски. Допълни, че още не е дискутирано дали Карадайъ ще остане депутат.

Изненадващото връщане на Ахмед Доган в оперативното управление е знак към целия политически елит, не толкова към електората на движението.

Според вътрешния анализ, който е бил направен в много тесен партиен кръг, ДПС трябва да се модернизира, но председателят Карадайъ не е лидерът, който може да поведе движението в такава посока. Изборът му след скандала с Лютви Местан бил определен като “компромисен”.

Постепенно обаче роденият в Борино лидер прекалено “уседнал” и се “вкопал” в поста, бил един от изводите на ръководството.

Председателят се фокусирал твърде много върху усилията да подобри своя говор (за който имаше доста подигравки, най-вече в шоуто на Слави Трифонов), прическа, а не стила на работа.

Твърди се, че така и не спечелил любовта на част от местните структури. В ключовата за ДПС област Търговище сега в последния момент отиде Делян Пеевски, за да мотивира кандидатите и електората. Движението обаче така и не успя да си върне Омуртаг, където за кмет миналата неделя отново избраха човека на НДПС. Това са и първите избори, след които не последва официално изявление на ръководството и отчитане на безспорния успех на движението.

За рождения ден на Карадайъ през април се случи нещо много необичайно - пресцентърът разпространи честитката от Доган, в която той му пожела да намери “Мярата на личното и партийното с националното и европейското Политическо здраве”.

Коментар, че явно “ще му махнат главата”, после се появи в прословутия запис от заседанието на “Продължаваме промяната”. Тогава Доган написа друго обръщение, вече към останалите политически субекти - че който посяга на председателя, посяга на цялото ДПС.

Сега партийният анализ обаче категорично сочи, че има необходимост от модернизиране на ДПС. И дава определена посока - последните месеци зам.-председателят, а отскоро и съпредседател на парламентарната група Делян Пеевски върнал движението на голямата сцена в политиката, откъдето Карадайъ го бил свалил.

Политически опоненти и партньори започнали да говорят, общуват и се съобразяват с движението в последните месеци, а самият Пеевски демонстрирал почти всеки ден какво всъщност трябвало да прави законодателната власт.

Доган се връщал действително за кратко, за да помогне за по-бърз преход за модернизиране на партията, обясняват нейни членове.

Новият лидер, който ще бъде избран през февруари, за първи път може да не е етнически турчин, което щяло да покаже наистина нова посока за ДПС 33 години след създаването му.

И съвсем логично всички очаквания засега водят към 43-годишния Делян Пеевски./24 часа

CHF CHF 1 1.99554
GBP GBP 1 2.27467
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.61747
USD USD 1 1.81162