Австралийски експерт предупреждава, че Путин иска експанзия към съседи като Естония, Латвия, Литва

ЕС и Свят 23.02.2022 18:59 Снимка: ДНЕС+

Австралийски експерт предупреждава, че Путин иска експанзия към съседи като Естония, Латвия, Литва

Западът не може да спре Русия да влезе в Украйна - и това може да е просто първата стъпка в много по-голям план за инвазия, предупреди австралийски експерт. 

Д-р Леонид Петров се опасява, че атаката срещу Украйна може да бъде началото на руска експанзия в съседни държави като Естония, Латвия, Литва и дори Полша, пише "Дейли мейл Австралия".

Той вярва, че президентът-ренегат Владимир Путин е настроен да възстанови териториите на Русия от съветската епоха и може да се насочи към нейните съседи в Централна Азия.

Д-р Петров се произнесе, след като премиерът Скот Морисън наложи санкции на Русия заради нейното нахлуване в Украйна.

Но д-р Петров каза, че Австралия и Западът са безсилни да спрат руския лидер, тъй като санкциите са безсмислени, а за военен отговор не може да се говори.

"Путин има ядрени оръжия и никой не би посмял да се изправи срещу въоръжена с ядрено оръжие Русия", предупреди той. "Путин не е в стабилно душевно състояние".

"Путин не може да бъде спрян от Запада. Вярвам, че светът сега е на ръба на нов голям конфликт. Но има една страна, която все още може да спре Русия. Русия все още се страхува от Китай - и дори някога могъщият Съветски съюз бе ужасен от китайско нахлуване през 70-те и 80-те години", каза той.

Ако Западът трябва да сключи мир с Китай - и особено ако САЩ прекратят търговската си война с Китай - той вярва, че това може да бъде достатъчно, за да накара Путин и Русия да се поколебаят.

"Да бъдем по-приятелски настроени с Китай може би би било умният ход за Запада", каза той. "Китай е по-податлив на световен ред, основан на правила, отколкото Русия. Китай е много по-вероятен съюзник и приятел на Запада от Русия. Би било разумно да се сложи край на тази безсмислена търговска война и Китай ще бъде страхотен съюзник на Запада".

Преподавателят от Австралийския национален университет казва, че Путин иска да върне часовника на руските граници към това, което са били преди разпадането на СССР през 1991 г.

След края на Студената война след падането на Берлинската стена и разпадането на Източния блок, бивши съветски републики като Украйна възвърнаха своята независимост, но руски националисти като Путин продължават да предявяват претенции за териториите - и неговата мощна база разчита на това.

"Главният план на Путин е да остане на власт възможно най-дълго", каза д-р Петров, който също е в Международния колеж по мениджмънт в Сидни. "Той трябва да създава кризи, които ще бъдат популярни - а популярните настроения в Русия в наши дни са възстановяването на границите на бившия Съветски съюз".

"Никой не може да гарантира целостта на държавите от Европейския съюз като балтийските републики, които преди са били част от Съветския съюз. Русия ще има силата да ги анексира. Той иска да разшири територията на Русия и да експлоатира населението на новопридобитата територия. В близко бъдеще може да видим експанзия в бившите съветски републики."

Той каза, че опитите на Запада да изолира Путин чрез заплахи и санкции са обречени на провал.

"Русия ще бъде обект на по-агресивни санкции и вярвам, че Москва ще бъде дипломатично изолирана от международната общност." каза д-р Петров. "Но мисля, че това иска президентът Путин. Той иска изолация, иска да управлява Русия за неопределено време. Той не трябва да бъде интегриран със световната икономика или общност."

Д-р Петров каза, че Путин използва изпитания военен план, който преди това е използвал срещу Грузия, за да създава бунтовнически анклави и да ги използва като прикритие за инвазия. Той каза, че инвазията в Украйна е буквално изрязване и поставяне на плана за Грузия, като се използват идентични документи с идентични серийни номера, за да се оправдае инвазията.

"Това е наистина небрежна работа", каза д-р Петров. "Кремъл всъщност не си прави труда да следва процедури или да проучва подробности."

Д-р Петров каза, че планът просто разчита на идентифициране на райони близо до границата с висок процент рускоговорящи местни жители и подкрепа на местни въстания, след което се придвижва, за да ги подкрепи като "миротворци".

"За Путин ще бъде лесно да дестабилизира ситуацията в тези съседни страни като балтийските или централноазиатските републики", каза той. "Важно е да дестабилизира съседите, за да се изпрати съобщение до местните избиратели, че Русия се справя."

Дори когато Русия е засегната от санкции, нападнатите страни ще осигурят достатъчно пари, гориво и минерални находища, за да заменят всичко, загубено от търговските бариери на Запада.

След това покорените държави ще започнат да стават част от руския митнически съюз, да използват обща валута и да бъдат включени в Организацията на договора за колективна сигурност, която е руска версия на НАТО.

"Ще видим как ще се развие украинският гамбит", добави той. "Възможно е да отидат само толкова далеч в страната, както направиха в Крим през 2014 г., и след това да спрат за известно време. Може да отнеме години, за да завърши инвазията".

"Но ако той продължи и превземе страната, тогава балтийските държави биха били следващите - и след това азиатските съседи като Казахстан и Азербайджан.

"Надявам се, че няма нужда от Полша. Знам, че има истински проблем с Украйна... но има още по-силни негативни настроения към Полша по някаква причина. Дори Полша - в сърцето на Европа - не е в безопасност."/news.bg

CHF CHF 1 1.99554
GBP GBP 1 2.27467
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.61747
USD USD 1 1.81162