Наука 02.10.2024 16:59 Снимка: ДНЕС+
Топ учени се завръщат в Китай от САЩ
Най-новите "академични попълнения" на Пекин включват "бащата на наногенераторите" и водещ специалист по симплектична геометрия
Водещ учен в областта на нанонауките и нанотехнологиите, известен като "бащата на наногенераторите", се завръща в Китай, след като прекратява дългогодишната си кариера в САЩ, за да се съсредоточи върху научните си изследвания в родината си, пише South China Morning Post.
Уан Джунлин, признат за основоположник на наноенергетиката, е разработил наногенератори и самозахранващи се системи, които откриват нови възможности за безжични устройства, работещи без батерия.
Уан преподава в престижни американски университети от 1995 г. Той обаче е подал оставка от постовете си в САЩ и сега работи на пълен работен ден в института в Пекин, който сам е съосновал.
Ученият заема първо място в тазгодишната класация на Станфорд/Elsevier за топ 2% от учените в света. Според тази класация, Уан е начело на всички американски учени по отношение на дългосрочното научно въздействие.
Китайските медии изтъкват, че Уан Джунлин е помогнал много от обучените от него млади таланти в САЩ също да се върнат в Китай.
Нанонауката и нанотехнологиите са стратегически важни както за Китай, така и за САЩ поради широките им приложения в енергетиката, медицината, индустрията и военните технологии. И двете страни активно инвестират в развитието на тези области, а Пекинският институт по наноенергия и наносистеми е водеща институция в Китай, създадена с цел да подпомогне постигането на научните и технологичните цели на страната.
Това обаче не е единственият известен учен, напуснал САЩ през последните седмици.
Бележитият японски математик Кенджи Фукая напусна Университета Стоуни Брук в САЩ и се присъедини към университета Цинхуа в Китай като постоянен професор.
Фукая, който преди това беше постоянен член на Центъра по геометрия и физика "Саймънс" в Стоуни Брук, изнесе първата си лекция в Цинхуа на 11 септември.
Неговият отворен курс по симплектична геометрия, която изучава пространствата, в които се движат и взаимодействат обекти като планети и частици, привлече значителна аудитория от студенти и преподаватели.
Във видео, разпространено от центъра, Фукая отбеляза, че китайските студенти му напомнят за японските студенти от неговата младост поради силната им концентрация и отдаденост към изучаването на математиката.
Фукая изрази надежда, че с все повече изследователи, родени в Китай, които се завръщат да преподават в страната, ще се създаде общност от висококвалифицирани математици, образовани на местно ниво.
Фукая е широко признат като математик с глобално влияние. Ранните му изследвания са фокусирани върху риманова геометрия, изучаваща как формите се държат при свиване или колапс. От 90-те години насам той се концентрира върху симплектичната геометрия, разработвайки мощни инструменти за изследвания в области като топология на ниски размерности и огледална симетрия.
Фукая получава докторска степен по математика от Токийския университет през 1986 г. Преподава там от 1983 до 1990 г., след което става професор в Университета в Киото през 1994 г. След това кариерата му продължава в САЩ. Той е носител на множество престижни награди за математика.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 10:36 Издирват 77-годишен мъж от Ямбол
- 10:27 Патрашкова:Естественият интелект не само на младите хора и не само у нас достига цивилизационно дъно
- 10:16 В Лом откриха крепостна стена, ровове и римски казарми от първи век след Христа
- 10:06 BBC: Русия доставя на Северна Корея петрол въпреки санкциите на ООН
- 09:57 Военното разузнаване на Лондон: Оръжията, които коренно промениха войната в Украйна, са дроновете
- 09:47 Байдън и Макрон обсъдиха конфликтите в Украйна и в Близкия изток
- 09:38 Орбан призова Запада да приема сериозно заплахите на Русия
- 09:28 Антон Гицов: Ако Путин дойде в България, ще го арестуваме. А Нетаняху?