Роскосмос: Можем да деорбитираме Международната космическа станция

Наука 20.12.2024 16:16 Снимка: ДНЕС+

Роскосмос: Можем да деорбитираме Международната космическа станция

Предишното решение на руската космическа агенция бе просто да напусне станцията

Руската космическа програма подкрепя плановете на НАСА за унищожаване на Международната космическа станция през 2030 г. Според Ars Technica, това е промяна на позицията на Роскосмос.

Ръководителят ѝ, Юрий Борисов, който оглавява агенцията от 2022 г., многократно е променял мнението си относно това дали Русия ще продължи да подкрепя операциите на остаряващия орбитален пост - или просто ще го изостави, както заплашваше предшественикът му Дмитрий Рогозин.

През 2022 г., около пет месеца след като Русия нахлу в Украйна, Борисов заяви, че "решението за напускане на станцията след 2024 г. вече е взето." През 2023 г. обаче той се съгласи Русия да продължи участието си поне до 2028 г.

Сега, в телевизионно интервю за руския канал RBC TV, Борисов обяви, че "в координация с нашите американски колеги планираме да изведем станцията от орбита около началото на 2030 г.", цитиран от Ars Technica.

"Окончателният сценарий вероятно ще бъде уточнен след преминаването към нова администрация на НАСА", добави той.

НАСА отдавна планира да изведе от орбита масивната станция в началото на 2030 г. През юни агенцията възложи на SpaceX да разработи "американско устройство за изваждане от орбита", което да свали МКС от орбита и да я изгори при повторно влизане в атмосферата.

По време на интервюто Борисов повтори, че агенцията му смята, че МКС, която е претърпяла множество течове и пукнатини, не си заслужава да се поддържа.

"Днес нашите космонавти трябва да прекарват повече време в ремонтиране на оборудването и все по-малко време в провеждане на експерименти," каза той.

Руски екипажи действително работят усилено по идентифицирането на няколко теча в руския сегмент на станцията.

Други значими аварии включват два теча на охлаждаща течност, засягащи космически кораб "Союз" в края на 2022 г. и товарния космически кораб "Прогрес" в началото на 2023 г.

Борисов също така отбеляза, че процесът на субсидиране на частната космическа индустрия в Русия "едва сега започва".

"Говорим за много рисков бизнес за потенциалните инвеститори," добави той.

Това е изненадващо уравновесено медийно изявление за ръководителя на Роскосмос. Предшественикът му, Дмитрий Рогозин, си спечели репутация с безумни и понякога абсурдни коментари. През 2022 г., само дни след руското нахлуване в Украйна, Рогозин дори заплаши Запада, че може да пусне МКС върху САЩ.

В това интервю Борисов само загатна за възможността войната на Русия да е изчерпала наличните ѝ ресурси и да е възпрепятствала усилията ѝ да изведе в орбита собствена космическа станция.

"В момента динамичният растеж на частния космически сектор е повлиян от общата икономическа ситуация, високата инфлация и лихвените проценти, които правят парите скъпи за частните инвеститори," каза той пред RBC TV. "Можем да се надяваме, че това ще бъде временен период и скоро ще настъпят по-благоприятни времена."

Борисов също така "гарантира", че Русия ще изведе конкурент на Starlink на SpaceX най-късно до 2030 г. - но отбеляза, че разработването на тежка ракета-носител ще бъде "много скъп проект", който все още е на години разстояние.

CHF CHF 1 2.09876
GBP GBP 1 2.37228
RON RON 10 3.93053
TRY TRY 100 5.36483
USD USD 1 1.88151