
ЕС и Свят 02.08.2025 11:05 Снимка: ДНЕС+
"Роскосмос" и NASA работят заедно по проблема с теча на въздух от руския сегмент на МКС
Руската държавна космическа корпорация "Роскосмос" и Националната администрация по аеронавтика и изследване на космоса на САЩ (NASA) работят съвместно за отстраняване на изтичане на въздух от руския сегмент на Международната космическа станция (МКС), заяви генералният директор на "Роскосмос" Дмитрий Баканов пред репортери след среща с Шон Дъфи, министър на транспорта на САЩ и изпълняващ длъжността ръководител на NASA.
"Досега това по никакъв начин не е повлияло на животоподдържащите системи, било то МКС или нашите космонавти. Работим по всички проблеми съвместно с NASA и те нямат никакви притеснения", отбеляза той, като добави, че "обемът на изтичане е намалял десетократно между март и юли".
В четвъртък ръководителите на руската и американската космически агенции проведоха първата си среща от осем години.
Заместник-генералният директор на "Роскосмос" Сергей Крикальов, който е и специален пратеник на руския президент за международно космическо сътрудничество, заяви по-рано, че според дългосрочни наблюдения изтичането на въздух продължава, но последните ремонти до голяма степен са забавили темпото му.
За първи път е съобщено за изтичане на въздух през 2019 г. През последните години са положени няколко усилия за спирането му, но е постигнат само частичен успех.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 21:37 Хороскоп за сряда, 17 септември 2025 г.
- 21:30 Украинец пуснал дрона във Варшава, полски Ф-16 ударил пенсионерската къща
- 21:24 Робърт Редфорд почина на 89 години
- 21:21 Никола Цолов ще кара във Формула 2 през следващия сезон
- 19:34 Държавите от ЕС се споразумяха за мерки за връщане на разселените украинци след войната
- 19:26 Комисия на ООН: Израел извършва геноцид в ивицата Газа
- 19:21 Година и половина условно за мъж, участвал в група за разпространение на наркотици
- 19:18 Русия удари логистичен център в Киевска област