
Наука 15.11.2020 20:25 Снимка: ДНЕС+
Марс продължава да губи вода
На Земята водата е живот; това е основният двигател на еволюцията на живота на Земята. Други скалисти планети като Марс и Венера също са имали този ресурс, но днес Марс е суха, замръзнала пустиня, а Венера е адски свят на киселина под налягане информира „Muy interesante“.
През септември 2020 г. изследователите установяват, че има много повече вода, отколкото се смяташе досега под ледовете на Марс -солена течна вода.
Екип от учени установи, че водата на Марс бавно изчезва от повърхността. Според данни от космическия кораб MAVEN на НАСА, водата в атмосферата не е ограничена до долния слой, но те са открили, че тя избягва в космоса, тъй като MAVEN е намерил вода в горната атмосфера на Марс, където водородните атоми и кислорода се разгражда при взаимодействие с йони, присъстващи във въздуха и освободеният водород се губи в космоса.
Учените са успели да проследят това поведение сезонно, за да покажат, че изобилието от вода е достигнало връх през австралийското лято. Още по-изненадващо, праховите бури като тази, която унищожи марсохода Opportunity на НАСА, увеличават атмосферните загуби.
„Това напълно променя начина, по който смятаме, че водорода се губи в космоса“, казва планетарният химик Шейн Стоун от Университета на Аризона в Тусон в своето проучване, публикувано в списание „Science“.
Повърхността на Марс е била оформена от течаща вода в миналото, ние вече знаем, но днес планетата е суха, червеникава пустиня. Преди това учените смятаха, че водата на Марс се е загубила с “бавна и стабилна струйка”, когато слънчевата светлина разделя водата в долните слоеве на атмосферата и водородът постепенно се разпръсква нагоре, казва Стоун.
Но MAVEN, който обикаля около червената планета от 2014 г., е събрал водни молекули в йоносферата на Марс, на надморска височина от около 150 километра. Наистина поразителен факт, тъй като преди това най-високото ниво на вода, която се виждаше, беше едва 80 километра.
“Доставката на вода до горните слоеве на атмосферата от сезонна и прашна буря може да е изиграла съществена роля в развитието на марсианския климат от неговото горещо и влажно състояние преди милиарди години до студената и суха планета, която наблюдаваме днес.” посочва Стоун.
Измерванията на MAVEN предполагат, че течовете са много по-високи от очакваното. През последните милиард години сезонното затопляне, ежегодните регионални прашни бури и десетгодишните супер бури са накарали Марс да загуби достатъчно вода, за да покрие планетата в глобален океан с дълбочина повече от половин метър, изчисляват изследователите. Това е само малък процент от водата, която Марс е загубил през цялата си история (което би било достатъчно, за да наводни планетата в океан с дълбочина дори десетки метри), казва Стоун, но това е основният начин за тази планета, която продължава да пресъхва и до днес.
Ако се чудите дали Земята може да претърпи същата съдба, отговорът е прост. Земята постоянно губи вода поради това „атмосферно бягство“, но скоростта е твърде бавна, за да застраши сухоземните организми. Все още имаме около 2 милиарда години./БГНЕС
Още по темата
-
-
-
НАСА ще даде приоритет на мисията до Марс
преди 2 месеца
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.2774 |
![]() |
10 | 3.85476 |
![]() |
100 | 4.15529 |
![]() |
1 | 1.65608 |
Последни новини
- 02:32 Хороскоп за сряда, 2 юли 2025 г.
- 19:32 Почина съпругът на княгиня Мария Луиза
- 19:24 Световната №116 разпиля третата в света Пегула за топ сензацията на "Уимбълдън"
- 19:15 Джеф Безос и Лорън Санчес се отправят на меден месец към Сицилия
- 19:08 Вълна от протести в Румъния след наредба, която орязва бонусите за вредни условия на труд
- 19:00 Фалстарт на безплатните лекарства за децата до 7 г., пускат първите антибиотици след седмица
- 18:55 Проф. Овчаров: Сензационни резултати от българската научна експедиция в Монголия
- 18:52 Daily Express: Москва с ултиматум към Лондон да спре напълно военната помощ за Украйна