Наука 04.02.2025 12:51 Снимка: ДНЕС+
AI изследовател на OpenAI не може да различава фактите от слуховете
Deep research е достъпен само за абонатите на ChatGPT Pro, което струва 200 долара на месец
OpenAI разкри нов изследователски инструмент, който може да събира информация от интернет и да я обобщава в подробни доклади — "на нивото на изследователски анализатор". Разбира се, следват сериозни предупреждения.
Наречен "deep research", инструментът е вид AI агент, който може да изпълнява задачи от ваше име. OpenAI представи първия си AI агент, Operator, само преди месец, демонстрирайки способността му да пазарува хранителни стоки и да прави резервации онлайн.
Ориентиран към по-интелектуални цели, OpenAI разработи deep research за "интензивна изследователска работа" в области като финанси и наука. Но за тези, които харесват идеята за бот, който да пазарува вместо тях, OpenAI твърди, че deep research, захранван от предстояща версия на модела o3, може да помага и в тази насока, като дава "хиперперсонализирани" препоръки за големи покупки като автомобили и електроуреди.
"Той постига за десетки минути това, което на човек би му отнело много часове", заяви OpenAI, обяснявайки, че инструментът използва своите способности за разсъждение, за да преглежда текстове, изображения и PDF файлове в интернет.
Deep research е достъпен само за абонатите на ChatGPT Pro, което струва 200 долара на месец.
Освен че дава текстови отговори, както обикновено прави чатботът, инструментът включва и странична лента с дейности, която показва обобщение на процеса му стъпка по стъпка в реално време. В момента крайните му доклади са само текстови, но OpenAI обещава, че в следващите седмици ще бъдат добавени изображения и визуализации на данни.
Тъй като реално отваря и разглежда огромни количества уеб съдържание, отговорите могат да отнемат между 5 и 30 минути, уточняват от OpenAI. Но след като му дадете инструкции и отговорите на няколко предварителни въпроса, можете да се отдръпнете — ботът ще свърши останалото.
Няма гаранция за строгостта на изследването, обаче.
Както всички големи езикови модели, deep research понякога може да "халюцинира" — или с други думи, да измисля факти, признават от OpenAI. Въпреки това, компанията твърди, че този инструмент прави това по-рядко от съществуващите ѝ модели.
AI агентът също има затруднения с разграничаването на авторитетна информация от слухове и често не успява да предаде несигурността в източниците. С други думи: има лошия навик да представя измислиците като факт.
Колкото и впечатляваща да е технологията, това са сериозни недостатъци. Тук вече не говорим за обикновен чатбот, а за инструмент, който на теория е създаден специално за събиране на сериозна аналитична информация.
Deep research може да събира огромно количество информация за минути, но колко от нея може да се счита за надеждна? И колко време ще ви отнеме да проверите точността на доклада и на източниците, които той цитира?
Това са въпроси, които си струва да бъдат зададени, докато OpenAI бърза да пусне поредния си AI инструмент, подтикнат от конкуренцията с DeepSeek.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08222 |
GBP | 1 | 2.35257 |
RON | 10 | 3.92982 |
TRY | 100 | 5.29006 |
USD | 1 | 1.90367 |
Последни новини
- 15:49 Желязков: Без отстъпки за ресторантьорите в новия бюджет
- 15:40 Орбан: Джендър лудостта в Америка приключи, а в Брюксел още не вярват, че торнадото ще ги помете
- 15:31 Ботоксът като нова пандемия в общество, изгубило тотално всички свои ценности
- 15:23 Пожар в блок в Пловдив, има загинала жена
- 15:14 13 ватерполисти от Варна с повиквателни за Olympic Talent Team!
- 15:08 Спартак Варна с три нови попълнения
- 14:59 13-годишната българка, изчезнала в Испания, беше открита в изоставена къща
- 14:52 Балабанов, ИТН: Дупката в бюджета е "огромна"