Дивите животни, които все пак успяхме да спасим от изчезване

Любопитно 04.10.2020 13:25 Снимка: ДНЕС+

Дивите животни, които все пак успяхме да спасим от изчезване

В последните години все по-често говорим за масовото изчезване на растителни и животински видове, което е едно от най-големите в човешката история. И докато този процес ни изглежда почти необратим, редица организации са приели проблема присърце и техните действия наистина дават ефект.

Ето някои от животинските видове, които благодарение на т.нар. развъждане в плен (в зоопаркове), продължават да съществуват и да се размножават, въпреки мрачните прогнози.

Златист лъвски тамарин

Тази малка широконоса маймуна е застрашен вид, който се среща само в Бразилия. Достига почти до пълно изчезване заради обезлесяването на териториите, които обитава, както и заради незаконната продажба като домашен любимец.

С общи усилия над 150 зоопарка в света за няколко години успяват да увеличат популацията в дивата природа до над 3000 екземпляра.

Калифорнийски кондор

Това е най-голямата птица в Северна Америка и една от най-големите в света. Попада сред критично застрашените видове, но с растяща популация. Видът е почти напълно унищожен през 80-те години на миналия век от комбинация между лов и случайно отравяне с токсичния пестицид DDT.

Основни усилия за запазване на съществуването на кондора полагат в зоопарка в Сан Диего и те се увенчават с успех.

Конят на Пржевалски

Познат е още като Азиатски кон, защото се среща в Централна Азия. От 60-те години обаче изчезва в дивата природа. След това тези коне започват да се отглеждат свободно в Монголия, Китай, Казахстан и дори Чернобил.

Наскоро учени успяха да клонират Конят на Пржевалски за пръв път. Това се случва в Тексас, а скоро клонираното жребче ще бъде преместено в зоопарка в Сан Диего, където от години има развъдна програма за този вид.

Бял орикс

През 70-те години ловът на тези животни води до тяхното изчезване от дивата природа. Сега обаче популацията им е стабилна и има над 1000 екземпляра, които обитават Саудитска Арабия, Йордания и ОАЕ.

Какапо

Единственият папагал, който живее само на земята и не може да лети. Среща се само в Нова Зеландия. През 1995 г. са останали само 50 екземпляра от този вид, но с контролирано размножаване успяват да достигнат 210.

Амбициозните планове са какапо да се разпространи отново по целия континент, но за да се случи това, трябва да се намали сериозно популацията на хищници, от които те са неспособни да се защитават. Това е част от плана Predator Free 2050, предава CNN.

Галапагоските костенурки

През 60-те години на остров Галапагос са останали едва 15 от огромните костенурки. Благодарение на програма за размножаване в плен на близкия остров Санта Круз, техният брой скача до над 2000. А най-възрастната костенурка - Диего, се смята, че е на 800 години.

Амурски леопард

Той също попада към критично застрашените видове. Това е една от най-редките големи котки, като в момента около 220 екземпляра могат да се видят в Русия, Европа, Япония и САЩ. Зоопарковете в Лондон и Москва са най-ангажирани с размножаването на този леопард./lifestyle.bg

CHF CHF 1 2.07802
GBP GBP 1 2.35875
RON RON 10 3.93187
TRY TRY 100 5.32384
USD USD 1 1.8826