
ЕС и Свят 14.05.2025 19:06 Снимка: ДНЕС+
Бурна радост в Сирия след отмяната на санкциите от Доналд Тръмп
"Ще наредя прекратяване на санкциите срещу Сирия, за да им дам шанс да постигнат нещо велико", обяви Тръмп, като отбеляза, че е стигнал до това решение след настоятелни молби от страна на неговия домакин - саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман.
По този повод градовете в Сирия се изпълниха с празнуващи късно снощи. Сирийците развяваха знамена и скандираха на площадите. Посланията на благодарност и поздравления бързо се разпространиха в социалните медии, отразявайки общонационалното чувство на облекчение.
"Сирия е преживяла огромни страдания и загуби. Надяваме се, че настоящото правителство ще успее да установи мир и стабилност", каза още Тръмп.
В продължение на десетилетия САЩ прилагаха икономически санкции срещу управлението на семейство Асад.
Санкциите станаха още по-агресивни след 2011 година и началото на гражданската война, която в края на миналата година доведе до падането на подкрепения от Иран и Русия режим на Башар ал Асад.
Срещата на Тръмп и Шараа ще бъде първата подобна между американски и сирийски президенти от четвърт век насам. Последната такава бе през 2000 година между Бил Клинтън и Хафез ал Асад.
Доскоро пък САЩ предлагаха 10 милиона долара награда за текущия държавен глава на Сирия, който в своето минало е имал близки контакти с терористичната организация Ал Кайда.
Воденото от Шараа правителство търси начини за международна легитимация и укрепване на отношенията със Запада и държавите от Персийския залив. Само преди седмица той бе посрещнат в Париж от френския президент Еманюел Макрон.
Във вътрешен план новото управление в Дамаск все още изпитва сериозни затруднения да консолидира властта си. Има сериозни вътрешни разделения между различните фракции, които са начело в Дамаск, докато по крайбрежието на страната все още има активност на лоялисти към стария режим на Асад.
Израел от своя страна все още окупира територии на Сирия близо до своята граница и подкрепя част от общността на друзите.
Само преди седмици имаше въоръжени сблъсъци в района на Дамаск между въоръжени милиции на друзите и правителствени части, а Израел отговори с бомбардировки, включително в района на резиденцията на Шараа.
Тепърва се очаква реакцията на Израел за срещата на Тръмп и Шараа.
Тя е само част от няколкодневната му обиколка в Близкия Изток. Днес той ще участва в икономически форум в Рияд с лидерите на държавите от Персийския залив - Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бахрейн, Оман, Катар и Кувейт.
Срещата ще се домакинства от престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман.
След нея Тръмп ще отпътува за Доха, където ще види с емира на Катар шейх Тамим ал Тани. От там той ще посети Обединените арабски емирства.
Очакванията са за преговори по отношение на войната в Ивицата Газа, Сирия и отношенията с Иран, както и подписване на мащабни бизнес сделки.
По думите на Тръмп обиколката му в Близкия изток ще донесе на САЩ инвестиции за над 1 трилион долара.
Също така американският лидер призова сирийския си колега Сирия Ахмед ал Шараа да подпише споразуменията от Абрахам (Авраамовите споразумения с Израел).
Във вторник Тръмп пристигна в Саудитска Арабия, откъдето започна обиколката си в три страни от Залива. След Саудитска Арабия американският президент ще посети Катар и Обединените арабски емирства.
По-късно днес Тръмп ще отпътува за Доха, столицата на Катар, където ще се срещне с емира на Катар шейх Тамим бин Хамад ал Тани и други официални представители.
Очаква се Катар, който е ключов съюзник на Вашингтон, да обяви инвестиции за стотици милиарди долари в САЩ.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.28618 |
![]() |
10 | 3.8512 |
![]() |
100 | 4.19993 |
![]() |
1 | 1.6688 |
Последни новини
- 19:32 Почина съпругът на княгиня Мария Луиза
- 19:24 Световната №116 разпиля третата в света Пегула за топ сензацията на "Уимбълдън"
- 19:15 Джеф Безос и Лорън Санчес се отправят на меден месец към Сицилия
- 19:08 Вълна от протести в Румъния след наредба, която орязва бонусите за вредни условия на труд
- 19:00 Фалстарт на безплатните лекарства за децата до 7 г., пускат първите антибиотици след седмица
- 18:55 Проф. Овчаров: Сензационни резултати от българската научна експедиция в Монголия
- 18:52 Daily Express: Москва с ултиматум към Лондон да спре напълно военната помощ за Украйна
- 18:44 The National Interest: Руският радар Don-2N - технологичното чудовище на Москва