Къде изчезнаха ракетите "Кинжал"? Москва не е използвала това хиперзвуково оръжие от 6 месеца

ЕС и Свят 14.05.2025 19:21 Снимка: ДНЕС+

Къде изчезнаха ракетите "Кинжал"? Москва не е използвала това хиперзвуково оръжие от 6 месеца

Русия не е използвала ракети "Кинжал" от ноември 2024 г. Сръбското онлайн издание Oruzje Online се опитва да даде отговор на въпроса "къде изчезнаха руските хиперзвукови оръжия", предава "Фокус".

На 18 март 2022 г. руските Въздушно-космически сили (ВКС) за първи път използваха хиперзвукови аеробалистични ракети "Кинжал“ (9-А-7660 или КН-47М2) срещу цели в Украйна, унищожавайки голям подземен склад за боеприпаси в Ивано-Франковска област.

Оттогава ракетите "Кинжал" често бяха използвани в бойни операции. Въпреки това, през последните близо шест месеца тези мощни ракети не са се появявали в руските атаки - поне не според официални източници.

Последното официално споменаване на "Кинджал" датира от доклад на руското Министерство на отбраната от 22 ноември 2024 г. Тогава в седмичната сводка за хода на военните действия е посочено, че в периода от 16 до 22 ноември са извършени един масиран и 30 групови високоточни ракетни удара и удари с БпЛА, включително с използване на "Кинджал" и безпилотни летателни апарати камикадзе.

За оръжия от това стратегическо ниво, предназначени за унищожаване на установени цели и командни центрове, подобно прекъсване в употребата е необичайно. Има две логични предположения, които биха могли да обяснят защо "кинжалите" не се използват в момента.

Първият сценарий е, че "просто няма подходящи цели", по които използването на ракетата КH-47M2 би било оправдано. Използването на тези скъпи боеприпаси срещу второстепенни цели, които могат да бъдат унищожени с по-евтини средства, би било неефективно. Ако има такива стратегически цели, е възможно заповедта за атаката им все още да не е издадена.

Вторият сценарий показва възможността "кинжалите" да се складират — или за тактическа изненада, за промяна на задачите, или за подготовка за координиран масов удар по няколко стратегически цели едновременно, като командни бункери, комуникационни възли или складове дълбоко под земята.

От посоченото по-горе може да се заключи, че хиперзвуковите ракети "Кинжал" се използват изключително срещу стратегически много важни обекти, чието унищожаване е невъзможно или много трудно да се осъществи с конвенционални оръжия, като същевременно се гарантира желаният ефект. Прекъсването в употребата им вероятно означава, че се пазят за следващия решаващ момент в руската кампания в Украйна.

Според украински и западни оценки, руската армия разполага с резерв от около 2000 ракети от различни типове, които може да използва срещу Украйна по всяко време. Западните и украинските медии посочват значително увеличение на руското производство всеки ден.

На Запад се предполага, че Руската федерация притежава поне 100 единици хиперзвукови аеробалистични ракети "Кинжал". Украинските и западните предположения за количеството ракети в руския арсенал обаче не могат да бъдат потвърдени по никакъв начин и реалният им брой може да е по-висок.

Само преди няколко дни сателитни снимки разкриха, че Русия е разположила флотилия от стратегически бомбардировачи Ту-160, Ту-95МС, Ту-22М3, както и МиГ-31К (носители на хиперзвукови ракети "Кинжал“) във военната база Белая в Сибир, вероятно с цел подкрепа на масирани атаки срещу Украйна.

Още по темата

CHF CHF 1 2.08289
GBP GBP 1 2.32422
RON RON 10 3.83173
TRY TRY 100 4.50081
USD USD 1 1.7441