Пеканов пита своите, чува критиците и сам тича по 5 километра преди тежко решение

Избрано 14.01.2023 18:52 Снимка: ДНЕС+

Пеканов пита своите, чува критиците и сам тича по 5 километра преди тежко решение

В нов сценарий 31-годишният вицепремиер бе описан не просто като бъдещ министър - председател, но и като лидер на нова партия, която ще спечели властта. Защо? Вероятно защото говори разумно и ясно, не атакува никого. Дефицитно днес поведение.

Хората около него обаче приемат прогнозите за бъдещето му като злонамерен опит смислен човек да бъде изхабен.

Единственото сигурно е, че след третия служебен мандат пак ще съветва австрийското правителство, ще говори пред студенти и ще среща умни хора по света

13 декември 2021 г. е последният ден от живота на второто служебно правителство, назначено от президента Румен Радев. 30-годишният тогава Атанас Пеканов се връща към академичната си кариера във Виена, след като е вицепремиер по управление на европейските средства в двата кабинета на Стефан Янев.

“Лидерите винаги обядват последни” на Саймън Синек е подаръкът, който той оставя върху бюрото си за следващия обитател на кабинета му в Министерския съвет - който и да е той от новото правителство на Кирил Петков.

А книгата, оказва се, е за Корнелия Нинова, която като икономически вицепремиер наследява стаята на втория етаж на “Дондуков” 1.

Лидерите са онези, които се хвърлят в непознатото с главата напред. Поставят интересите си на втори план, за да ни тласнат към бъдещето. Биха предпочели да жертват своето, за да спасят нашето. И никога не биха жертвали нашето, за да спасят своето. Готови са да се откажат от времето, енергията, парите и  дори от храната си. Затова лидерите винаги избират да обядват последни, обяснява Синек. Казват, че в книгата имало лично послание от Пеканов към Нинова. Какво е целял той, какво е разбрала тя, остава между тях.

Негов състудент си спомня как след втория мандат, преди да вземе самолета за Виена, разговаряли и не усетил у Атанас нито за секунда каквото и да е страдание по властта.

“Защото е достатъчно умен, приема това като работа за свършване. Без илюзии”, убеден е състудентът.

Едва ли Пеканов предполага, че 8 месеца по-късно пак ще чуе обаждане от президента Румен Радев, за да се върне от Австрия и за трети път да поеме поста вицепремиер по управление на  европейските средства.

Пеканов влиза в същия кабинет и връща своя ред в него

В единия ъгъл на масата, около която провежда заседания, са всички книги на Хенри Кисинджър в оригинал на английски. Тия дни е прибавил българския превод на последната и най-впечатляваща - “Лидерството”, в която 100-годишният автор описва шестима световни лидери, превели държавите си през най-тежките им кризи. До Кисинджър са “Паричната политика и финансовата система” “Човекът от бъдещето: Визионерският живот на Джон фон Нойман” и книга за Кенеди.  Човек би заподозрял Пеканов в показност, но от екипа му уверяват, че обикновено си тръгва късно вечер от кабинета, където спокойно чете доклади от университета си, книги, припомня си цитати, когато се подготвя за среща или интервю.

А книгите върху масата почти всяка седмица се сменят, което потвърждава, че няма фалшива демонстрация.

Все по-често обаче се сменят и правителствата в България. С тях и премиерите. Все по-настойчиво българите се оглеждат и за нови лица, разочаровани от безсмислените войни в парламента.

И понеже у нас всеки или пише, или вярва на сценарии, името на Атанас Пеканов бе завихрено от един пост на политолога Слави Василев тия дни.

“Следващият министър-председател няма да бъде Гълъб Донев. Ще бъде Атанас Пеканов. И той няма да бъде само министър-председател, ще бъде своевременно и лидер на нова формация, която ще спечели едни последващи избори. Това ще изведе страната от настоящата политическа блокада.”

Много хора приеха това лично мнение на експерта Слави Василев от екипа в първия мандат на Радев като знак откъм президента.

Политологът визира Пеканов за премиер на служебен кабинет, но и за по-нататък: “Дали тезата ми ще се потвърди, или не в определен момент, зависи от обстоятелствата. Интуицията ме накара да напиша прогнозата черно на бяло, а аз имам добра интуиция”, обяснява поста си в социалните мрежи Слави Василев.

Може и в нечии важни кабинети подобна хипотеза да е дискутирана, но оттам не се появяват детайли кой и дали надгражда евентуална кариера за Атанас Пеканов.

Иначе изявите му показват един спокоен, приятен млад човек, който умее да обясни какво точно прави, за да се появят европейските пари, въпреки политическия хаос у нас. Говори ясно, което след Кирил Петков е повече от видимо. Защитава тези, без да атакува, което за нравите у нас е впечатляващо.

Иначе вицепремиерът е като изваден от кутийка - винаги елегантен, овладян и леко усмихнат. Образован, без да изпуска емоциии. Овладял е отлично и брюкселския маниер.

Биографията на Пеканов е впечатляваща - очевидно е отгледан с грижа и мисъл. Роден в Гърция на 30 април 1991 г., където баща му е бил търговски представител. Завършва една от най-елитните гимназии в България - 91-ва немска езикова “Проф. Константин Гълъбов” в София, а после икономика във Виенския университет по икономика и бизнес и магистратура по икономическа политика в Лондонския университетски колеж.

Следва шеметна кариера - година и половина в Европейската централна банка във Франкфурт. От 2017 г. е в Австрийския институт за икономически изследвания  с фокус върху макроикономическата политика, паричната и фискалната политика.

Пише по теми, свързани с австрийската и европейската икономика

Участва активно в дискусии за Европейския паричен съюз. 

От 2017 г. е и докторант във Виенския икономически университет. Основни теми на научната му работа са паричната и фискалната политика в еврозоната, Европейският паричен съюз, както и употребата на иновативни макромодели, ползващи микроданни за икономическото поведение на домакинствата.

Следват стипендии и идва академичната 2019/2020 г., когато Пеканов е стипендиант на “Фулбрайт” за половин година в икономическия факултeт на Харвардския университет. Негови приятели разказват, че през тези 6 месеца обикаля срещи и лекции на световни икономисти. Слуша на живо и Даром Аджемоглу, съавтор на “Защо нациите се провалят”.

Макар да е немски възпитаник, Атанас Пеканов е привърженик на френската школа - намира я за по-прогресивна и социална

След Харвард приема, че  Джон Мейнард Кейнс е прав: “Когато фактите се променят, аз си променям мнението. Сър, а вие как постъпвате?”.

Не е ясно кой насочва вниманието на Румен Радев към младия Пеканов, но биографията му би впечатлила не само президента. Той го включва в стратегическия съвет към своята институция и през май 2021 г. избира него за вицепремиер в първия служебен кабинет на Стефан Янев.

Така едва на 30 години, откъснал се от България, е натоварен да финализира плана за възстановяване и устойчивост, от който се очакват 12 млрд. лв. за България, текущо управление на още 13 млрд. от еврофондовете за отминаващия период, както и програмите за новия до 2027 г.  

И от тихата академична среда е завъртян в бурните реалности у нас, където всяка политическа сила иска свой план за възстановяване и се противопоставя на всяка идея на противника. Въпреки че планът е всъщност за България.

Състуденти на Пеканов са изумени - след Лондон, Франкфурт, Виена и при един добре подреден живот защо той се връща. Днес един от тях описва мотивите, цитирайки го по следния начин - в тези държави общуваш в в мултикултурни общества - италианци, германци, французи. И ти се иска и българите да живеят по-добре.

Когато първия път става вицепремиер, Пеканов и министрите са стреснати - планът за възстановяване е чернова, от Брюксел оказват натиск да се поемат ангажименти за затваряне на въглищните централи, а през втория мандат миньори са на улицата срещу затварянето на “Мариците”. От екипа му казват, че тогава го видели разколебан дали ще е правилно, ако слезе при хората - противно на съветите на по-опитните в Министерския съвет, а и на гардове от НСО, които държали да остане в кабинета.

 Излязъл на жълтите павета, за да успокои, че няма да поема ангажимент в Брюксел за затваряне, което и изпълнил.

Очевидно в началото е била стресираща разликата между динамиката в едно правителство и в един институт във Виена. В науката имаш сякаш цялото време на света - да четеш, да анализираш, да сравняваш и преценяваш. В едно правителство обаче често решенията са от днес за днес.

В института можеш да прочетеш още 6 доклада, да изчакаш конференция след 3 седмици и тогава да напишеш до астрийското правителство препоръките, описват приятели на Пеканов разликите в битието на вицепремиера. Във Виена той работи именно в институт, който подготвя за австрийското правителство стратегически документи за държавни политики.

Не е човек на прибързаните и спонтанни решения, а привърженик на правилото, че добрата импровизация е добре подготвената. Кризисните ситуации първо обсъжда с най-близките си сътрудници. Не просто слуша, а чува мненията на съветници, търси срещи с хора с противоположни позиции. Иска да научи историята на този, който предлага решение и какъв е неговият интерес.

И накрая предупреждава екипа си - ще побягам 5 километра и ще кажа какво съм решил. Тича със слушалки за музика и така избива стрес, овладява емоции и “вижда” решенията.

Каква е музиката в слушалките? Най-различна, но за Коледа колегите го зарадвали с плоча на Coldplay, защото скоро получил подарък грамофон.

Видимо Атанас Пеканов притежава високо ниво на самоконтрол. Какво се случва вътре в него, колегите му не знаят - за тях е добре възпитан и обучен. Развълнувал се истински, когато за първи път отишъл в парламента, за да говори пред депутатите - явно семейното, а и немското влияние е възпитало у Пеканов трайно уважение към институциите. Какво обаче ще запомни от “премиерата” си там, не споделя с никого. 

В първия мандат на кабинета “Янев” той е с Кирил Петков, който е министър на икономиката, и с Асен Василев начело на държавните финанси.

Сравнително бързо различията между тях стават публични. Петков например бе привърженик парите за бизнеса в плана за възстановяване да се ползват предимно като кредити, докато Пеканов и работодателите настояваха за директно подпомагане. В един от вариантите на плана бе приета визията на Петков. По-късно обаче - при втория кабинет, се мина към грантово финансиране на проекти.

Идеята за големите батерии на Асен Василев не била приета от Пеканов

Разговорите му с експерти показали, че тя е трудно осъществима и не влезе в първия вариант. Проектът обаче се появи в мандата на редовното правителство на Петков. Сега депутатите решиха и този вариант на плана да се предоговаря с Брюксел и да се иска отсрочка за въглищните централи. И топката отново се върна в полето на Пеканов - трябва да изпълни решението на парламента.

На 15 октомври 2021 г. при втория му мандат  вицепремиерът по управлението на европейските средства пръв изпраща в Брюксел българския план за възстановяване

Имало е голямо колебание дали да го направи, тъй като кабинетът е служебен. От екипа му казват, че в тази вулканична ситуация Пеканов е прочел всяка буква и запетайка в няколкостотинте страници: “Работеше денонощно, за да е сигурен, че не е допусната грешка или да качи нещо, което няма да е в интерес на страната”, спомня си човек от най-близкия му екип.

Има различия с Брюксел и те са за затварянето на въглищни мощности. Преговарят, но не се разбират.

В крайна сметка планът бе променен от редовния кабинет на Петков с ангажимента за 40% намаляване на емисиите до 2026 г. спрямо 2019-а, както и с големите батерии, които замениха предвижданите парогазова централа в Маришкия басейн и геотермална централа. Така бе и финално одобрен от ЕК.

Вече в третия мандат, Пеканов получи първото плащане по него от 2,7 млрд. лв. Одобрени бяха и 10 от 10 оперативни програми за периода 2021-2027 г. 

Изненадващо преди дни обаче се отвориха куп въпросителни около второто плащане, след като иначе опозиционните една на друга партии в парламента единодушно решиха планът да бъде отворен за предоговаряне на реформата за намаляване на въглеродните емисии с 40 на сто, както и да се преформатират проектите за батерии и за геотермална централа.

Пеканов казва, че ще направи всичко възможно, за да изпълни волята на депутатите, но предупреждава, че процедурата ще е дълга и трудна. Най-вече защото при изпълнението на това решение има и трета страна - Европейската комисия и държавите. Той казва още, че ангажиментът за намаляване на емисиите с по 10% през 2023 и 2024 г. е нереалистичен, но е силно съмнително ЕС да се съгласи да се отхвърли тяхното свиване чак до 2038 г.

Другият проблем е срокът, който дава парламентът - до 31 март да се постигне съгласие. Вицепремиерът смята, че и той е нереалистичен. Как задължаваме с парламентарно решение изпълнителната власт да постигне съгласие един път с ЕК и втори път с всяка от държавите членки. Това е все едно да накараме Германия, Франция, Италия да приемат това решение на българските депутати.

Дали ще успее Пеканов в преговорите с ЕК? 

В Брюксел не е важна възрастта, а езикът, който използваш, начинът, по който защитаваш позициите си, устойчивостта и подготовката. Все неща, за които Атанас Пеканов изглежда готов.

На среща с централни банкери съм виждала как той буквално преобърна мнението на хора за случващото се в България от скептицизъм в признание към нас.  Успява да топи дистанцията, защото е искрен в говоренето си. По някакъв начин е бюрократ, има опит в европейските институции, бил е в екипа, който е разработвал идеята и концепцията на този механизъм за възстановяване. Така че има дълбоко познание по чисто процедурни неща, споделя негова сътрудничка. 

Към сценариите за негова политическа кариера и премиерстване най-близките гледат като на нечестен опит да бъде изхабено името на Пеканов. Харизмата и личните качества в българската политика рядко биват забелязвани в партиите.

Затова единственото сигурно е, че ако и след края на третия мандат Пеканов се върне във Виена, ще е щастлив. Отново ще пише препоръки за австрийското правителство, ще говори пред студенти и ще се среща с умни хора по света./24 часа

CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361