Македония: десетилетия дълъг спор за името

Избрано 31.03.2018 09:20

Името, избрано от малката европейска страна Македония при нейната независимост преди 27 години, винаги оттогава е било отхвърляно от Гърция, което предизвиква остър, разгорещен спор.

За Гърция името е част от собственото й културно наследство, източник на гордост, тъй като е име на древна провинция, която е била сърцевината на империята на Александър Велики преди повече от 2000 години.

Горчивият спор задържа усилията на новата държава да заеме мястото си в Европейския съюз и други международни институции.

Агенция Франс прес предлага накратко известни моменти от хронологията на спора:

Несъгласие от самото начало

Македония провъзгласява своята независимост от Югославия през 1991 г., но международното й признание веднага се блокира от Гърция заради името.

Освен че Атина твърди, че то е част от нейното наследство, Гърция също има провинция, граничеща с новата държава, която има същото име и страхове, че Скопие може да крие териториални амбиции.

През 1992 г. повече от един милион гърци участваха в митинг в северния град Солун, който навремето е бил най-важният град на древна Македония, за да обявят „Македония е гръцка“.

Страна, наречена БЮРМ

Най-накрая през 1993 г. страната успя да се присъедини към ООН, чак след като прие временното име – Бивша югославска република Македония (БЮРМ).

Повечето други държави, включително Русия и Съединените щати, по-късно признават конституционното й наименование - Република Македония.

Гърция затихва

През 1994 г. Гърция се стреми да постигне икономическо ембарго срещу Македония, включително да не й позволи да използва пристанището в Солун, нейния основен търговски пункт.

Гърция също така поиска Македония да отстрани от флага си звездата на Вергина, което според Атина е древногръцки символ, както и някои текстове от нейната конституция.

Размразяване

През септември 1995 г. съседите подписват в Ню Йорк споразумение, което отваря пътя за нормализиране на техните търговски и политически връзки, но остава спорът за името.

Следващия месец те откриват офиси за връзка в съответните им столици и новото знаме на Македония – след като събудилата противоречие звезда е променена - се издига за пръв път в Обединените нации.

Гръцкото вето

Македония стана кандидат за членство в Европейския съюз през 2005 г., но Гърция блокира началото на преговорите, което трябва да бъде одобрено единодушно.

През 2008 г. Македония се представя като кандидат за членство във военния алианс НАТО под временното име, но отново се среща с гръцкото вето.

Връзките потънаха с издигането в Скопие през 2011 г. на огромна статуя на Александър Велики. Атина вижда това като опит да бъде присвоен един от нейните най-големи военни герои.

Решението е осъществимо

Скоро след избирането му през юни 2017 г. македонският премиер Зоран Заев обещава нов тласък за уреждане на спора и подновяване на стремежа за членство в ЕС и НАТО.

Има оптимизъм след срещи с посредничеството в централата на ООН през януари.

Десетки хиляди хора обаче демонстрират в Солун по-късно този месец, за да настояват, че "Македония е гръцка и това не подлежи на договаряне".

Заев обявява, че страната му ще отстрани името на Александър Велики от основното си международно летище и ключова магистрала.

В началото на февруари той каза, че Македония ще включва и географско обозначение в бъдещото си име.

Предложенията, които се въртят в общественото пространство, включват Горна Македония, Северна Македония, Вардарска Македония и Македония – Скопие. /АФП
CHF CHF 1 2.08289
GBP GBP 1 2.32422
RON RON 10 3.83173
TRY TRY 100 4.50081
USD USD 1 1.7441