Какво е aгресия? Какви са причините за възникване и как да я разпознаем?

Избрано 16.04.2021 20:15 Снимка: ДНЕС+

Какво е aгресия? Какви са причините за възникване и как да я разпознаем?

Агресията е разрушително поведение, насочено към нанасяне на вреда или болка на другия или на себе си. Срещаме я навсякъде. На работното място, на улицата, у дома, в магазина, навсякъде. А според статистиките, най-често вече се среща в училище.

Причини за проявлението на агресията са много, но какво я причинява и как човек става агресивен? Често едно състояние на разочарование, неудоволствие и гняв могат да предизвикат проява на агресия. Понякога агресивността може да бъде усвоена по пътя на подражанието и да се превърне в модел на поведение. Влиянието на агресивни модели нараства изключително много при подмяна на общочовешки ценности (добротата, взаимопомощта и разбирането се подменят със злина, натиск и груба сила). Често медиите показват образци на агресивно поведение, в които развлечението и насилието се смесват и това може да доведе погрешен поведенчески модел. Агресията поражда агресия.

Друга честа причина за агресия са конфликтите – те са част от всекидневието ни, с тях се сблъскваме в приятелска среда, в семейството, в училище, на работа, на улицата. Някой от тях са лесни за овладяване, но при други се налага използване на стратегия за справяне. П

Има различни подходи за справяне на конфликтите, тъй като хората реагират различно. Ценностната система е ключов фактор. Животът на човека се ръководи от ценностната му система. Тя е ключът към всеки избор, всяка проява на свободната воля.

Агресията може да приеме различни форми и да се трансформира. Формите, които приема не са много, но са достатъчно опасни, за да се стигне до убийство – физическата агресия. Когато е насочена към социалния статус или самочувствието на жертвата, това е класически пример за социална агресия. Тя често граничи с дискриминация, когато е насочена към етноса или социалната принадлежност.

Агресивна социална манипулация, се определя като обида на личния живот на друг, негативни погледи, злословене, клевета, нарушаване на авторски права и др.Чести се случва човек да изпадне в ситуация, в която личния му живот да се окаже на показ. Това е от части и психическа атака срещу жертвата - словесно прекъсване, грубо, директно, жестоко критикуване с обезценяване на положителни черти или действия; ограничаване на човешки и граждански права без повод. Тук идва и още един вид агресия, който може да се срещне и вкупом с някои от вече споменатите видове. Или просто да е резултат от упражняването им.

Макар често да мислим за нея в чисто физически форми, като например удряне или бутане, психологическата агресия може да е изключително вредна.

Сплашването или вербалното заблуждаване са примери за словесна, психическа и емоционална агресия.

За преодоляване на агресията необходими общи и индивидуални усилия. Развитие на социални умения като емпатия, умения за водене на диалог, толерантност и разбиране на различните, социално отговорно поведение са сред ключовите моменти в създаването на поведенчески модел, който не включва в ценностите си насилие и причиняване на вреда. Умението за справяне на проблемите без употреба на насилие е базисно социално умение и признак на социална зрялост на личността.

Включването на родителите в училищния живот е най-добрият и работещ подход.

За преодоляване на агресията са необходими общи и индивидуални усилия.

Този информационен материал е част от изпълнението по Проект  Обединени срещу агресията“, финансиран от Министерство на младежта и спорта по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2021 година, Направление 2 „Превенция на агресията сред младите хора (насилие, езика на омраза, дискриминация, расизъм и др.)“, съгласно Договор № 25-00-7/16.03.2021 и номер по Проект - НПИМД-Н2-Т3-113/2021.Изпъляван от Фондация "Владиславово"

Съдържанието на материала е отговорност на автора: Фондация "Владиславово"“, като Министерството на младежта и спорта не носи отговорност за начина на използване на информацията.
CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233