
България 14.06.2025 15:34 Снимка: ДНЕС+
НАП с подкаст „Еврото и касовите апарати“
Националната агенция за приходите (НАП) създаде подкаст „Еврото и касовите апарати“. В него търговците могат да намерят отговор на всички въпроси, свързани с изискванията към информацията, която трябва да съдържа издаваният от тях касов бон в периода на двойно обозначаване на цените в лева и евро, за това какви действия трябва да предприемат, за да направят необходимите настройки на фискалните си устройства и за кои търговски обекти са предвидени изключения.
В периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите във фискалния или системния бон, който се издава на потребителите, крайната сума трябва да е посочена в лева и в евро. Този период започва един месец след излизане на решението за приемане на България в еврозоната, което се очаква на 8 юли тази година. Това означава, че двойното обозначаване трябва да започне от 8 август 2025 г.
От тази дата стартира периодът на двойно обозначаване. До 31 декември 2025 г. клиентите трябва да виждат сумата за плащане в лева, превалутираната стойност в евро и официалният обменен курс. След 1 януари 2026 г. във фискалния бон ще бъде изписвана крайната сума за плащане в евро, превалутираната стойност в лева и обменният курс.
Съветът на експертите на Националната агенция за приходите е търговците да се свържат със сервизните фирми или производителите на фискални устройства, които да направят необходимите настройки спрямо изискванията на Закона за въвеждане на еврото и разпоредбите на Наредба Н-18.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08979 |
![]() |
1 | 2.29962 |
![]() |
10 | 3.88601 |
![]() |
100 | 4.30824 |
![]() |
1 | 1.69895 |
Последни новини
- 21:29 Хороскоп за неделя, 15 юни 2025 г.
- 18:43 Психично болен опита да убие баща си в рудоземско село
- 18:31 Кристиян Шкварек: Не би трябвало да обяснявам защо е нормален бракът между мъжа и жената
- 18:14 Жена почина, а трима са ранени при тежка катастрофа на пътя Варна-София
- 17:59 След случая с Явор във Варна: Медик защити екипа на Спешна помощ
- 17:44 ЦСКА привлече един от голмайсторите на Втора лига
- 17:29 Ботев (Пловдив) обяви, че прави работна група в търсене на спасение
- 17:16 Григор за осми път ще мери сили с шоумена Монфис