Байдън е готов да почете Моди, въпреки проблемите с правата на човека и Русия

ЕС и Свят 21.06.2023 09:14 Снимка: ДНЕС+

Байдън е готов да почете Моди, въпреки проблемите с правата на човека и Русия

Индийският премиер Нарендра Моди по много причини е любопитен избор за президента Джо Байдън, който да почете с държавно посещение, пише АП.

Откакто руският президент Владимир Путин нареди нахлуването в Украйна преди 16 месеца, Индия даде тласък на икономиката си чрез закупуване на все по-големи количества евтин руски петрол.

Правозащитни групи и политически опоненти обвиняват Моди в задушаване на несъгласието и въвеждане на политики на разделение, които дискриминират мюсюлманите и другите малцинства. А външният министър на Индия Субрахманям Джайшанкар поддържа светоглед, в който няма съюзници или приятели, а само "врагове".

Но Байдън, който ще посрещне Моди в Белия дом в четвъртък за държавно посещение, даде да се разбере, че вижда отношенията на САЩ с Индия - най-голямата демокрация в света и една от най-бързо развиващите се икономики - като определяща връзка. Ню Делхи, както го вижда Байдън, ще бъде от съществено значение за справяне с някои от най-трудните глобални предизвикателства през следващите години, включително изменението на климата, изкуствения интелект и нарастващата мощ на Китай в Индо-Тихия океан.

"Сега знаем, че Индия и Съединените щати са големи, сложни държави", каза държавният секретар Антъни Блинкън пред Бизнес съвета САЩ-Индия във Вашингтон преди посещението на Моди. "Със сигурност ни предстои работа, за да подобрим прозрачността, да насърчим достъпа до пазара, да укрепим нашите демокрации, да разгърнем пълния потенциал на нашите хора. Но траекторията на това партньорство е безпогрешна и е изпълнена с обещания."

Много е заложено на карта и за двете страни в четиридневното посещение на индийския лидер в САЩ, което започва във вторник със спирка в Ню Йорк, където Моди трябва да проведе срещи с бизнес и други лидери. Моди ще ръководи събитие за международния ден на йога в сряда в ООН.

Байдън иска да доближи Индия до Съединените щати, докато администрацията насочва външната си политика към Азия и се стреми да изгради партньорства в региона в лицето на Китай.

Моди, от своя страна, се опитва да въведе една по-просперираща ера за своята страна с 1,4 милиарда население, изпълнявайки обещанието, което даде, когато встъпи в длъжност преди повече от девет години.

Индийският премиер се надява да укрепи икономическите и военни връзки между САЩ и Индия. Той също има свои собствени притеснения относно китайските военни действия по границата с Хималаите и в Индийския океан. Индия е в дългосрочно противопоставяне с Китай в скалистия планински район Ладак, където всяка от страните е разположила десетки хиляди военни, подкрепяни от артилерия, танкове и изтребители.

"Тъй като Китай се издигна, Индия и САЩ се нуждаят един от друг, а САЩ се нуждаят от повече партньори в Индо-Тихия океан", каза Джитендра Нат Мисра, професор по дипломатическа практика в Глобалния университет O.P. Jindal и бивш индийски посланик. "Те вече не могат да го правят сами, защото Китай догонва САЩ, а китайската икономика е значително по-голяма от тази на Индия. Така че тук има съвпадение на геополитически интереси.

Има много признаци, че връзката вече е напреднала.

Търговията между САЩ и Индия през 2022 г. се покачи до рекордните 191 милиарда долара. Индийската диаспора в САЩ наброява близо 5 милиона и се превърна в икономическа, културна и политическа сила. Байдън се опита да съживи Четворката, международно партньорство на САЩ, Австралия, Индия и Япония. А продажбите на отбранителна техника на САЩ за Индия са нараснали от почти нула през 2008 г. до над 20 милиарда долара през 2020 г.

Все пак държавното посещение идва с някои проблемни аспекти за Байдън, който като кандидат за президент обеща, че човешките права ще бъдат движеща сила във външната му политика.

Илейн Пиърсън, директор за Азия на групата Human Rights Watch, призова Байдън в писмо да не се стеснява да се конфронтира с Моди относно "влошаващата се ситуация с човешките права" в Индия. Нейната организация планира прожекция във вторник във Вашингтон на документален филм на BBC, критикуващ Моди, който беше забранен от индийското правителство.

Документалният филм се задълбочава в надзора на Моди като главен министър на Гуджрат по време на смъртоносните антимюсюлмански бунтове през 2002 г., оставили повече от 1000 жертви. През 2005 г. САЩ отмениха визата на Моди за САЩ, позовавайки се на опасения, че той не е предприел действия, за да спре насилието в общността. Разследване, одобрено от Върховния съд на Индия, по-късно оправда Моди, но петното от мрачния момент е останало.

Съвсем наскоро Моди се сблъска с критики относно законодателството, изменящо закона за гражданството на страната, което ускорява натурализацията за някои мигранти, но изключва мюсюлманите, нарастването на насилието срещу мюсюлмани и други религиозни малцинства от индуски националисти и неотдавнашното осъждане на висшия лидер на опозицията в Индия, Рахул Ганди, за подигравка с фамилията на Моди.

"Правителството на Моди също демонстрира крещящи пристрастия в защитата на привържениците и филиалите на BJP, обвинени в редица престъпления, включително убийство, нападение, корупция и сексуално насилие", пише Пиърсън, използвайки инициалите за Bharatiya Janata Party на Моди. "На международно ниво правителството на Моди често е доказвало, че не желае да застане с други правителства по ключови кризи с човешките права, като се въздържа от осъждане на тежки нарушения на човешките права другаде."

Индийското правителство непрекъснато защитава своята история с правата на човека и настоява демократичните принципи на Индия да останат стабилни.

Моди предложи само ограничена критика на руската инвазия в Украйна, като призова Путин по време на среща през септември миналата година "да тръгне по пътя на мира". Отношенията между Ню Делхи и Москва датират от десетилетия, като Москва предлага ключово сътрудничество по отбрана, ядрена енергия и други въпроси.

Белият дом на Байдън частно притиска Индия да намали зависимостта си от руския петрол, но до голяма степен избягва да критикува публично позицията на Ню Делхи. През 2021 г. руският петрол представляваше само 2% от годишния внос на суров петрол в Индия. Тази цифра сега възлиза на повече от 19%.

Очаква се Байдън отново да повдигне зависимостта на Индия от руския петрол, както и правата на човека в частните си разговори с Моди, според високопоставен служител на администрацията на Байдън, който говори при условие за анонимност, за да обсъди подготовката за посещението.

Белият дом вижда индикации, че правителството на Моди се отдалечава от Русия от началото на войната, отбелязвайки фина промяна в тона в публичните коментари на Моди за Украйна, нарастващо желание на Индия да диверсифицира своите източници на военна техника и нарастващо осведоменост на индийското правителство за затягането на отношенията между Китай и Русия и какво може да означава това за Индия.

Ричард Росоу, председател на Политическите изследвания на САЩ и Индия в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, каза, че Белият дом на Байдън е направил изчислението, за да запази "барута си сух" въпреки разочарованието си от нарастващите покупки на петрол от Индия.

"Не искаме да рискуваме да скъсаме отношенията с Индия", каза Росоу за внимателния подход на администрацията. "Намерете малки и скромни начини за побутване, но не го превръщайте в решаващ фактор."

Частта от официалното държавно посещение от пътуването на Моди започва в четвъртък и включва среща в Овалния кабинет с Байдън, обръщение към съвместно заседание на Конгреса и пищна вечеря в Белия дом, организирана от Байдън и първата дама Джил Байдън.

Моди също трябва да бъде почетен на обяд в Държавния департамент в петък, организиран от вицепрезидента Камала Харис и Блинкън, и той трябва да се обърне към членовете на индийската диаспора, преди да отпътува от Вашингтон.

Очаква се Байдън и Моди да направят съобщения за сътрудничество във висшето образование, космоса и др. На първо място в дневния ред е задълбочаването на сътрудничеството в областта на отбраната. Индия се опита да намали зависимостта си от руската военна техника, като купува от САЩ, Франция, Германия и други страни.

Но вероятно ще отнеме десетилетия или повече на Индия да се откаже напълно от руската военна техника, каза Рудра Чаудхури, директор на Carnegie India, подразделението на международния мозъчен тръст в Ню Делхи.

"Имайте предвид, че 65% от защитния комплект на Индия все още е руски", каза Чаудхури. "Да кажем, че Индия намали покупките от Русия до една трета за 25 години, това все още е голяма част от отбранителната екосистема."/news.bg

CHF CHF 1 1.99127
GBP GBP 1 2.27819
RON RON 10 3.93092
TRY TRY 100 5.58967
USD USD 1 1.79995