Армията ни поиска HIMARS, мислят как да плащат без одобрение от парламента

България 11.08.2022 08:31 Снимка: ДНЕС+

Армията ни поиска HIMARS, мислят как да плащат без одобрение от парламента

10 млн. долара загубила България от сметката за новите F-16. Молим САЩ да ни чакат до 15 декември по офертата за вторите

Стоянов питал за изтребители на лизинг, докато МиГ-овете чакат ремонт в Полша

Американски ракетни установки HIMARS и натовски 155-милиметрови гаубици, които в последните два месеца обръщат хода на войната на Украйна срещу Русия, да бъдат договорени и за нашата армия. Това е поискал началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, стана ясно в сряда при представянето на екипа на служебния министър на отбраната Димитър Стоянов.

Министърът планира и отново да задвижи проекта за купуване на 150 бронирани машини за пехотата.

Военните обмислят и да се отърват от контрола на политиците върху купуването на оръжие. Стоянов ще подготви законови промени, с които министърът да може сам да одобрява плащанията по проектите за модернизация на армията, без да чака разрешение от Министерския съвет за сделки над 50 млн. лв. и от Народното събрание за тези над 100 млн. лв. Това ограничение се въведе през 2010 г. с цел да осигури контрол върху скъпите военни сделки.

Парите за военни сделки, които не бъдат усвоени, пък да не се връщат в бюджета, а да отиват в специален фонд за превъоръжаване, планира още Стоянов. Той щял да настоява още през 2023 г. за отбрана да бъдат отделени 2% от БВП. Засега това се предвижда да стане през 2024 г.

Приоритетни в следващите месеци за министерството ще са именно проектите за бронираните машини и за изтребителите F-16, заяви още служебният министър. Процедурата за нова техника за пехотата бе блокирана в края на кабинета “Борисов 3”. Тогава се оказа, че двете подадени оферти - на финландската фирма Patria и на мултинационалната General Dynamics, надвишават тавана на проекта от 1,5 млрд. лева. Тогавашният министър Красимир Каракачанов планираше поръчката да бъде възложена инхаус през държавния холдинг ТЕРЕМ, а той да си избере партньори за производството.

Министерството вероятно ще обяви нов конкурс за бронираните машини, стана ясно от изказването на Стоянов. Заради поскъпването на суровините бюджетът обаче ще трябва да се завиши значително или българските изисквания да паднат. Затова и според него може да се търсят други варианти за намаляване на цената, като например заложените параметри за произвеждането им в България.

Поръчката на дронове за сухопътните войски вече е в ход, обясни пък адмирал Евтимов. През следващите седмици предстои подписване на договори за закупуване на въоръжение за нуждите на двата модулни патрулни кораба, които в момента се строят. Първият ще бъде сключен до средата на август, а вторият - до средата на септември. Стоянов не обяви подробности, но миналото правителство вече одобри покупката на противокорабни ракети RBS-15 и зенитни MICA.

10 млн. долара от лихви е загубила България покрай покупката на първите 8 изтребителя F-16. Причината за това е, че 2,2 млрд. лв., които страната ни сложи в доверителен фонд за придобиването им, не са били прехвърлени в сметка във Федералната банка на САЩ, разказа още Стоянов. Така страната ни е загубила от лихва, вместо да печели по 1,5 на сто, както предвиждаше правителственото решение от 2020 г. Прехвърлянето им е трябвало да се одобри от парламента, като трима министри досега са го искали, но то така и не се случило, обясни Стоянов.

САЩ да дадат отсрочка на България до 15 декември за приемането на договорите за вторите 8 F-16, е поискал още министърът. Офертата за тях е на стойност 1,320 млрд. долара и е валидна до 1 ноември. Липсата на парламент обаче ще затрудни одобрението ѝ в този срок.

България ще търси изтребители, които да вземе на лизинг от друга държава, въпреки че вече преговаря за ремонт на МиГ-29 в Полша, обясни още Стоянов. Той вече е изпратил запитвания до няколко държави за целта, но не обясни кои. Бившият министър Драгомир Заков също водеше такива преговори, като в края на месеца обяви, че най-напредналите са със САЩ.

CHF CHF 1 2.05143
GBP GBP 1 2.3227
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 5.60689
USD USD 1 1.83027