Грузия е на осминафинал след като сломи Португалия

Спорт 27.06.2024 00:15 Снимка: ДНЕС+

Страната ще играе на осминафинал на дебютното си Европейско първенство

Грузия ще помни дълго първото си участие на Европейско първенство, след като влезе в него като аутсайдер в групата, а в крайна сметка ще играе на осминафинал. Воденият от бившия френски национал Вили Саньол тим си заслужи място в елиминациите, побеждавайки Пoртугалия на Кристиано Роналдо с 2:0.

Така първата победа на страната на голям футболен форум я изстреля напред към осминафиналите. Головете днес бяха дело на Хвича Кварацхелия и Жорж Микаутадзе, а Португалия създаде много положения, но без да успее да ги реализира. Трите точки изпратиха страната на трето място в крайното класиране и им отреждат осминафинал срещу Испания.

Португалия пък ще играе със Словения в първия кръг на елиминациите.

Грузинците вероятно не бяха мечтали за по-добър старт, повеждайки още във втората минута. Хвича Кварацхелия, звездата на Наполи, вкара първия гол за вечерта, след като получи пас от голмайстора от предишния мач - Жорж Микаутадзе. А след това с магическия си ляв крак, донесъл му в Неапол прозвището Кварадона, без проблем преодоля португалския вратар - 1:0.

Снимка: Getty Images

Оказа се, че голът е вкаран след 1:34 минути, което го нарежда в петте най-бързи в историята на европейски първенства.

Португалците постепенно изнесоха играта изцяло в половината на противника, но да се опитваш да преодолееш 11 добре подредени грузинци не бе лесна задача.

Кристиано Роналдо шутира мощно от свободен удар точно срещу вратата в 16-ата минута, но Мамардашвили за пореден път на това първенство бе непреодолим.

Натисткът на иберийците се заслилваше, а пропуск направи и Консейсао след почти половин час игра. Младокът шутира след лошо избиване от корнер, но топката тупна точно пред вратата, за да закачи мрежата от грешната страна.

Капитан Кристиано падна в наказателното поле секунди по-късно, а яростта, насочена към съдията, който не отсъди дузпа, логично му донесе жълт картон.

След точно 30 минути игра Жоао Феликс отправи опасен изстрел с левия крак, но отново топката мина край гредата. 10 минути преди края CR7 показа класата си, след като пое топката с десния крак, премести я на левия и шутира от около 5 метра, но шпагат на грузински защитник го разочарова.

В първите 45 минути португалците отправиха 10 удара, като Мамардашвили спаси и трите, попаднали в очертанията на вратата му.

Два пропуска в рамките на секунди дадоха старт на втората част. Първо Роналдо стреля от вратарското поле след корнер, но грузинец протегна крак, за да последва нов ъглов удар. След неговото изпълнение топката падна пред Данило, но и той беше неточен.

И когато португалският натиск изглеждаше още по-сериозен, последва скоростна грузинска атака, стигнала до Лука Лочошвили, а той бе препънат от Антонио Силва в наказателното поле. Съдията първо подмина ситуацията, но после получи сигнал да гледа на ВАР и отсъди дузпа.

Така в 57-ата минута Жорж Микаутадзе се нагърби с изпълнението, точно както и в предишния мач. И отново не сбърка - 2:0 за Грузия.

Иберийците пак обградиха грузинското наказателно поле, но без никакъв успех, а междувременно Роберто Мартинес смени Кристиано Роналдо. Капитанът напусна терена в 66-ата минута. Грузия остана на крачка от още един гол пет минути преди края, когато Микаутадзе остави Данило на място с финт ала Роналдо Феномена, но после стреля от външната страна на вратата.

В добавеното време вратарят Мамардашвили направи поредните си спасявания, като две от тях предотвратиха сигурни голове във вратата му.