Варна<+> 26.06.2024 19:31 Снимка: ДНЕС+
Близо 80 украински бежанци са намерили работа в Североизточна България по проект
От началото на тази година досега близо 80 украински бежанци са намерили устойчива работа за минимум три месеца в различни сфери. Това каза днес във Варна координаторът на проекта „Достъп на бежанци от Украйна до пазара на труда“ Кремена Цанева от организацията „Каритас Русе“. Тя допълни, че 75 от тях са се устроили във Варна.
Цанева участва днес в среща между работодатели и украински бежанци, организирана от екипа на Хуманитарен център "Каритас" във Варна.
Целта на днешната среща е да съберем на едно място бежанци, с които работим и които си търсят активно работа и работодатели на местно ниво, коментира още тя. По думите ѝ участие са потвърдили около 10-15 работодателя, както и между 30 и 40 бежанци.
Кремена Цанева допълни, че като цяло организацията работи с между 20 и 30 работодателя, които изпращат информация за свободни позиции. Чрез нашите експерти по трудово посредничество и социални работници ние свързваме двете страни, обясни процедурата тя.
Голяма част от хората, които търсят организацията за подкрепа, са висококвалифицирани, но поради езиковата бариера са съгласни и на по-ниско квалифицирана работа. Те се устройват основно в сферата на услугите и в туристическите обекти.
Цанева допълни, че към тях се обръщат основно жени на възраст между 20 и 60 години, които са настанени по държавната програма, но търсят начин за независимост и да излязат на частни адреси.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:28 Разкриха по-ранен храм под светилището на Херакъл в античен град Хераклея Синтика
- 19:18 "Война на ордени" между Киев и Варшава. Какво се случва?
- 19:07 Франция въвежда внезапни тестове за наркотици сред висши държавни служители
- 18:57 Легендарният Марк Хюз е с разбито сърце след внезапната кончина на 38-годишния му син
- 18:46 Днес е най-дългият ден в годината
- 18:34 При жътва изгоря 30 дка нива със зрял ечемик край Бойчиновци
- 18:23 Жега във Великобритания, Франция забрани алкохол на обществени места
- 18:12 Санторини без круизни кораби: Масов протест блокира туристическия сектор