Проф. Овчаров: Откриването на скъпоценности не е самоцел в археологията

Наука 12.08.2009 12:12

Разкопките на манастира „Св. Св. Петър и Павел” показват как откриването на скъпоценности не е самоцел в археолическата наука. Това каза при представянето на откритите артефакти от великотърновския манастир археологът проф. Николай Овчаров. Откритите ценности, според проф. Овчаров, доказват, че аристокрацията ни не е била по-ниско от византийската.

Самата църква Св. Иван Рилски е едно от най-големите открития. Те разкриват бита на търновци – нещо, за което досега не е имало информация. Сред тях са стотина различни скъпоценности - 20 сребърни пръстена, богати украшения от 13 и 14 век. Почти няма бронзови бижута, повечето са от благородни метали. Намерен е масивен мъжки, 23-грамов пръстен от 21-каратово злато с лика на византийнски бог.

Сред находките е и сребърен пръстен, на който с емайл са направени орнаменти лилии. Със сигурност той е изработен във френските ателиета в първата половина на 13 век. Това показва, че са разширили връзките със западния свят и франките, тъй като най-вероятно е бил изработен в Аквитания, Южна Франция. Лилиите са символ на френския кралски двор. Открити са още златна обеца в комплект със златен пръстен с аметист. Намерен е и скелет на млада жена на 17-18 години, която проф. Овчаров нарича Търновската принцеса от 14 век. Тепърва ще се разбере нейният повече за нея.

Оказва се, че през 15 и 18 век че там се е погребвало богатото болярство на Търново. Историята на храмовото място насочва към битието на патриарх Евтимий, за когото се смята, че успява да скрие мощите на Михаил Войн и самият Иван Рилски. За кръстената на него църква се предполага, че е била е на два етажа, с великолепни стенописи в горната си част. Археолозите иамт основание да смятат, че „Св. Св. Петър и Павел” е бил най-големият манастир у нас през Средновековието. Разкопките продължават. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.24421
RON RON 10 3.85712
TRY TRY 100 4.11361
USD USD 1 1.66823