ЕС и Свят 27.07.2025 14:11 Снимка: ДНЕС+
"Фолксваген" обяви загуба от €1.3 млрд. заради митата на Тръмп
Германският автомобилен гигант Volkswagen обяви, че e е натрупал загуби за €1.3 млрд. през първата половина на 2025 г. заради наложените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита. За 6-месечния период общата нетна печалба на VW е спаднала с 38,5% на годишна база, достигайки €7,28 млрд.
За лошите финансови резултати са повлияли също така увеличените продажби на електромобили на по-малка печалба, както и разходите за преструктуриране. Финансовият директор Арно Антлиц обаче заяви, че компанията все пак е „на прав път“, и че резултатите са „в горната граница на очакванията“, ако се изключат митата и разходите за преструктуриране.
Volkswagen Group, обединяваща 10 марки коли, e вторият най-голям световен автомобилен производител с 9 030 000 произведени превозни средства за 2024 г. По-голямо производство има единствено японската Toyota с 10 160 000.
През декември 2024 г. VW сключи безпрецедентно споразумение със синдикатите за съкращаване на 35 000 работни места в Германия до 2030 г. като част от плановете за спестяване на €15 млрд. годишно. Групата освен това намали прогнозите си за приходите и печалбата, като предупреди за „политическа несигурност и увеличени бариери пред търговията“ за останалата част от годината.
Сега тя прогнозира печалба за 2025 г. между 4 и 5%, което е по-малко спрямо предишните 5,5 до 6,5%. Прогнозата предполага, че в най-добрия случай САЩ ще продължат да налагат мита от 10% върху вноса на автомобили, а в най-лошия случай ще се придържат към сегашната ставка от 27,5%, заявяват от Volkswagen Group.
Продажбите на автомобили на концерна в Северна Америка са намалели през първите шест месеца с 16%, „главно поради митата“, макар в световен мащаб да са отбелязали леко повишение, заяви автомобилния гигант.
През април Тръмп наложи допълнителен 25-процентен данък върху вноса на автомобили като част от новата търговска политика, която, според него, ще спомогне за стимулиране на производството в САЩ.
Това засегна силно европейските автомобилни производители. Преди няколко дни френската група Stellantis NV, обяви загуби за €2.3 млрд. за първото полугодие на 2025 г.
Дипломати от САЩ и ЕС в момента водят преговори преди крайния срок, определен от Тръмп, като американският президент заплашва с общо мито от 30% за всички европейски стоки след 1 август, ако не бъде постигнато споразумение.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за петък, 13 февруари 2026 г.
- 19:33 Ракета "Протон-М" с нов метеорологичен спътник беше изстреляна от Байконур
- 19:25 Кремъл: Путин никога не е отказвал преки контакти с Макрон и Мерц
- 19:18 Учени: Земята е застрашена от постоянна гореща вълна заради ускореното затопляне
- 19:12 Руски дрон без бойни глави е бил открит на черноморския бряг на Турция
- 19:04 САЩ: Перу може да загуби суверенитета си заради влиянието на Китай
- 18:57 Доц. Петко Стефановски, НЗОК: Касата договори отстъпки за лекарства с фармацевтичните компании
- 18:50 Общественият съвет към ЦИК препоръча на парламента да не приема повторно промените в Изборния кодекс