
Избрано 27.07.2025 13:26 Снимка: ДНЕС+
Шарл Гав: Имперската привилегия на САЩ приключи! Те загубиха военното лидерство от Русия
Когато Тръмп дойде на власт, САЩ тъкмо губеха една война. Ще ми кажете, че това се случва през цялото време, че не са печелили война след Корейската война, която завърши наравно. Но те загубиха войната в Украйна - мисля, че всички са съгласни с това - и за първи път се случи нещо изключително, а то е, че те загубиха тази война, защото тяхното въоръжение беше по-слабо. А това е нещо, което не се казва. Трябва да си дадем сметка, че въоръжението на руснаците беше много по-добро от въоръжението на американците - артилерията, дроновете, хиперзвуковите ракети. Тоест руснаците днес имат хиперзвукови ракети, които са десет пъти по-бързи от скоростта на звука и които могат да потопят 12-те американски самолетоносача за пет минути. Това означава, че САЩ загубиха военното лидерство и вече не могат да защитават другите. Това каза Ванс в Мюнхен - той каза “Момчета, вече не можем да ви защитаваме, оправяйте се! Вече не можем да ви защитаваме, вече нямаме военния капацитет, за да ви защитаваме”. Тоест те не могат да постъпят другояче.
Второто нещо, което се случва и за което се говори много малко, е, че тази война накара Русия да продава своя петрол на индийците в рупии. Следователно те разбиха монопола на плащането на петрола в долари, който съществуваше от 1947 г. - от споразумението между Саудитска Арабия и САЩ. Какво означава това? Означава, че днес доларът вече не е резервна валута. Всички имаха нужда от долари за своите валутни резерви поради една много проста причина - ако нямате нужда да купувате стоки от САЩ, това не е кой знае какво, но вие трябваше да купувате енергия, следователно бяхте длъжни да имате долари, за да купувате енергия. Сделката на американците е “вие ми продавате една кола, аз ви давам един зелен хартийка и с тази зелена хартийка ще си купите енергия от Саудитска Арабия”. Това приключи! Имперската привилегия на САЩ приключи! Те вече не могат да финансират търговския си дефицит, външния си дефицит. Това приключи.
И третото нещо, което се случва в момента, е появата на азиатски блок, който ще контролира цяла Азия, която е триъгълникът Москва-Пекин-Делхи. За четири години руснаците отвориха гигантски комуникационни линии, които стигат от Русия до Персийския залив и с кораб до Делхи. Следователно за първи път Индия има достъп до всички суровини, които идват северно от Хималаите. За първи път в историята тя има достъп до тези запаси и може да ги плати със своята валута. Трябва да разберете, че ще има невъобразим бум в Индийския океан, но той няма да бъде финансиран от долара, а от страните, които имат спестовни излишъци - от Русия и Китай, и Хонконг ще се превърне във финансов център на света. Може да затваряте Уолстрийт, казва френският финансист и есеист Шарл Гав.
C news, 5 април 2025 г.
- Приятно ни е да посрещаме тази вечер Шарл Гав, есеист, финансист, икономист. Добър вечер, Шарл Гав!
- Добър вечер!
- Защо поканихме Шарл Гав тази вечер?
- Доналд Тръмп току-що започна серия от мита и доминиращият медиен коментар е “Тръмп е луд”. Въпросът не е дали сме съгласни с него или не, а да се опитаме да разберем какво си е наумил. Дали е луд или има визия за икономиката и как да я разбираме? Добър вечер, Шарл Гав!
- Добър вечер, благодаря, че ме поканихте!
- Поставям ви въпроса: Луд ли е Доналд Тръмп, или има визия за икономиката, която може да бъде разбрана?
- Вижте, аз не съм психиатър, така че не мога да отговоря дали не трябва да определим почти всички политици като луди. Но искам да кажа няколко неща. За да разсъждаваме рационално, първото нещо, което трябва да направим, е да се опитаме да разберем кои бяха причините за взетите решения. Кое накара г-н Тръмп да вземе тези решения? Има вътрешни причини, има и външни причини. Ще започна с външните причини. Когато той дойде на власт, САЩ тъкмо губеха една война. Ще ми кажете, че това се случва през цялото време, че не са печелили война след Корейската война, която завърши наравно. Но те загубиха войната в Украйна - мисля, че всички са съгласни с това - и за първи път се случи нещо изключително, а то е, че те загубиха тази война, защото тяхното въоръжение беше по-слабо. А това е нещо, което не се казва. Трябва да си дадем сметка, че въоръжението на руснаците беше много по-добро от въоръжението на американците - артилерията, дроновете, хиперзвуковите ракети. Тоест руснаците днес имат хиперзвукови ракети, които са десет пъти по-бързи от скоростта на звука и които могат да потопят 12-те американски самолетоносача за пет минути. Това означава, че САЩ загубиха военното лидерство и вече не могат да защитават другите. Това каза Ванс в Мюнхен - той каза “Момчета, вече не можем да ви защитаваме, оправяйте се! Вече не можем да ви защитаваме, вече нямаме военния капацитет, за да ви защитаваме”. Тоест те не могат да постъпят другояче.
Второто нещо, което се случва и за което се говори много малко, е, че тази война накара Русия да продава своя петрол на индийците в рупии. Следователно те разбиха монопола на плащането на петрола в долари, който съществуваше от 1947 г. - от споразумението между Саудитска Арабия и САЩ. Какво означава това? Означава, че днес доларът вече не е резервна валута. Всички имаха нужда от долари за своите валутни резерви поради една много проста причина - ако нямате нужда да купувате стоки от САЩ, това не е кой знае какво, но вие трябваше да купувате енергия, следователно бяхте длъжни да имате долари, за да купувате енергия. Сделката на американците е “вие ми продавате една кола, аз ви давам един зелен хартийка и с тази зелена хартийка ще си купите енергия от Саудитска Арабия”. Това приключи! Имперската привилегия на САЩ приключи! Те вече не могат да финансират търговския си дефицит, външния си дефицит. Това приключи.
И третото нещо, което се случва в момента, е появата на азиатски блок, който ще контролира цяла Азия, която е триъгълникът Москва-Пекин-Делхи. За четири години руснаците отвориха гигантски комуникационни линии, които стигат от Русия до Персийския залив и с кораб до Делхи. Следователно за първи път Индия има достъп до всички суровини, които идват северно от Хималаите. За първи път в историята тя има достъп до тези запаси и може да ги плати със своята валута. Трябва да разберете, че ще има невъобразим бум в Индийския океан, но той няма да бъде финансиран от долара, а от страните, които имат спестовни излишъци - от Русия и Китай, и Хонконг ще се превърне във финансов център на света. Може да затваряте Уолстрийт.
- Представихте ни външните елементи.
- Да преминем към вътрешните.
- С един допълнителен елемент. След 1945 г. и още повече от 80-те години американците вярваха в свободната търговия, в експанзията на свободната търговия, в премахването на границите и митническите бариери. А сега има връщане към протекционистката логика. Така ли е или е по-сложно?
- Те не могат да постъпят другояче, защото бяха в имперска логика. Когато сте в имперска логика, не ви интересува валутата на империята, продължавате да плащате и да внасяте неща. Но от момента, в който стане национална държава и хората, които продават стоки на САЩ, не искат зелени хартийки, а кола или самолет в замяна, т.е. заменят стока срещу стока, това означава, че те трябва да се реиндустриализират. Те вече нямат избор, тъй като сега ще трябва да минат без имперската привилегия на САЩ да нямат външен дефицит - външният дефицит никога не е имал влияние върху политиката - а сега това приключи. Днес те са страна като всяко друга и следователно трябва да изградят отново индустрията, която изоставиха през годините на империята.
- Мисля, че не бъркам, че вие сте либерал. Обикновено се смята, че либералите са благосклонни към максимално свободната търговия. В този момент вие разтревожен либерал ли сте или смятате, че навлизаме в период, в който либерализмът ще трябва да приеме протекционистката идея?
- Всичко това ме развеселява. Никой не е по-голям либерал от мен, но проблемът е, че аз познавам либерализма, който другите не познават. Реалността е много проста и тя е, че за да функционира една либерална система, са нужни няколко условия. Първото е да бъде еталон, да няма бюджетен дефицит, държавите да не се месят в лихвените проценти, да не се месят във валутните курсове. Така че ме развеселява това, че ние сме били в ритъма на свободната търговия. Бяхме в режим, който облагодетелстваше големите общества в ущърб на малките, просто защото те бяха поели контрола над държавите. Това не беше либерализъм, а съучастнически капитализъм. От двадесет години сме в съучастнически капитализъм, който представят под името “либерализъм”, но в него няма нищо либерално, нито в началото, нито в края, никога не е бил такъв. Написах книги за това, можете да ги прочетете, те са много добри (смях).
- Доналд Тръмп обяви доста конкретно своите реформи…
- Той налага мита.
- Кой според вас ще бъде печеливш и преди всичко кои ще бъдат големите губещи?
- Добър въпрос. Ще отговаря по различен начин. Защо ги наложи? Първо, защото той иска да реиндустриализира САЩ. Забелязали сте, че САЩ имат огромни компании от типа на Apple, Microsoft и т.н. и че всички тези компании имат една обща характеристика - те не плащат никакви данъци. И как успяват да не плащат данъци? Да вземем за пример Apple - той произвежда телефони в Китай, за 100 евро телефона, и го продава в САЩ за 1000. Но той не го продава в САЩ, защото ако го продаваше в САЩ, щеше да има печалба от 900, следователно 30% щяха да отидат за държавата, която щеше да спечели 270 евро и нямаше да има данъчни проблеми. Но не, той го продава в Ирландия, където корпоративният данък е 2%. Тя го купува за 100, после Ирландия го препродава за 900 на САЩ. И така в американската хазна не влиза нито едно евро.
Следователно това, което хората не виждат, е, че тези мита всъщност са увеличение на данъците за големите американски мултинационални компании, които си играеха със световните счетоводни системи, за да не плащат данъци. Сега, ако те изнасят телефони от Ирландия за САЩ, ще плащат мита от 25 или 30%. Хората ми казват “това е насочено срещу другите страни”. Не, това е насочено срещу собствените им големи компании.
- Виждам ситуацията, в момента в Европа има голяма тревога. Франсоа Байру говори за катастрофа, много страни казват “трябва да има контрамерки”. Как трябва да реагираме в Европа и във Франция? И сигурни ли сме, че интересите на Франция, Германия и Италия са едни и същи?
- Не, не сме сигурни.
- Тогава каква трябва да бъде реакцията на Франция според вас?
- Преди да говоря за реакцията на Франция, бих искал да назова вътрешните проблеми на САЩ. Първите вътрешни проблеми, които имат, благодарение на Байдън в продължение на четири години, е, че те имат напълно експлоатирана бюджетна система, която не работи. Има феноменален дефицит, абсолютно невероятен дълг. Тогава какво имат? Кои са трите разходни пера на САЩ? Голямото перо е социалното осигуряване - не можете да го премахнете, нито да го ограничите, защото политически това е невъзможно, тъй като е несправедливо. Тогава какво правите? Изпращате някого, който да види дали няма измами. Това е г-н Мъск. И следователно се опитвате да намалите разходите за осигуряване, като премахнете малко от всички измами, които все пак позволяваха на Вашингтон да живее. Ако недвижимите имоти във Вашингтон са най-скъпите в САЩ, то е защото всички са корумпирани. Това е първото нещо.
Вторият разход е армията. Следователно ще намалят военните разходи с 8% годишно в близките години, в рамките на отбраната на американската крепост. Тоест те се връщат към САЩ от ХIХ в., доктрината “Монро” - никой няма да идва да ни досажда у дома, но и ние няма да досаждаме другаде.
- Освен на съседите си…
- На юг.
- На север също - Гренландия, Канада, на Мексико.
- Смешно е да говорим за Гренландия, защото това има други геополитически последствия.
- Продължете.
- Третото перо е обслужването на дълга. Следователно те трябва да направят всичко, за да задържат лихвените проценти възможно най-ниски, така че лихвените проценти да останат по-ниски от нивото на растеж, за да избегнат попадането в дългов капан. Ако лихвеният ви процент расте по-бързо от нивото ви на растеж и вземате заеми, сте мъртъв. Това ще отнеме време, но винаги става така. Следователно не трябва да има дългов капан, като същевременно те трябва да увеличат приходите си. И за да увеличат приходите, те налагат мита, но те ще засегнат най-вече американските компании навън, не малките компании, които работят вътре в страната. И те казват на останалия свят: “Момчета, вие имате 12 млрд. долара в резервна валута. Знаете ли какво трябва да направите? Трябва да купите терен и да построите завод в САЩ, вместо да държите американски облагиции, които не струват нищо”. Следователно цялото усилие сега е реиндустриализирането на САЩ, защото те стават нация като всяка друга, която ще трябва да плаща за външната си търговия и това, което произвежда. Тоест настъпва промяна в света. Винаги казвам на шега, че ако заспите през 1790 г. и се събудите през 1830 г., няма да разберете нищо. Ако заспите през 1890 г. и се събудите през 1930 г., няма да разберете нищо. Ако заспите през 1990 г. и се събудите през 2030 г., няма да разберете нищо. Защо? Защото капитализмът е толкова революционен, че създава 70 години стабилност, после всичко зацикля, защото има чиновници, регламенти навсякъде и т.н., т.е. има 70 години растеж и 30 години голям безпорядък. Навлязохме в тези 30 години на пълен безпорядък и тук става забавно.
- Казват, че Тръмп има две години пред себе си преди междинните избори. Смятате ли, че неговата идея може да проработи? Това ли е залогът за бъдещето? Казвате, че бъдещето е непредвидимо, но работата ви често се състои в това да предсказвате по-добре от другите. Смятате ли, че САЩ могат да успеят?
- Никога не предсказвам по-добре от другите и никога нищо не предсказвам. Всичко, което се опитвам да направя, е да разбера какво се случва днес. Това, което се случва днес, според мен е много просто. Първо, Тръмп не е идиот, той е изключително компетентен. Второ, той е обграден от изключително компетентни и интелигентни хора - Илон Мъск, Тулси Габард, Патън, и може би най-интересният в историята министерски кабинет в САЩ след Кенеди.
- Това е интересен кабинет, но може ли да успее?
- Не съм сигурен, че ще се провали, както всички гении, които правят коментари в Париж. Не съм сигурен, че ще се провалят. Не е невъзможно да успеят. И ако те успеят в този момент, ще трябва да разглеждаме САЩ като възможна инвестиция. Но това ще мине през рухването на всички мултинационални американски активи, които грабеха САЩ с благословията на демократите. Тоест това ще мине през рухване на Нюйоркската борса, през рухването на т.нар. индексиране на пазарите
- Ще се опитам да преведа това политически. Ако добре разбирам вашата логика - поправете ме, ако бъркам - Западният бряг и Източният бряг рискуват да бъдат отслабени, но вътрешността на страната, която плати цената на глобализацията, може да излезе по-силна?
- Погледнете кои са двата най-големи износители за САЩ - от едната страна е Мексико, от другата страна е Канада, и им наложиха мита от 10%. Като по чудо, от една година насам двете валути спаднаха с 10%. Тоест за всичко, което идва от Канада, за всичко, което идва от Мексико, нищо не се е променило. За сметка на това, за Китай ще бъде трудно, защото преди десет години 50% от износа на Китай отиваше за САЩ , днес само 11%. Следователно те ще се развиват като луди в зоната около Индия, за която говорих. Така че големият губещ е Европа.
- Големият губещ е Европа. Остават ни около две минути. Връщам се към Франция и въпросът е: Какво да се прави? Да си представим, че вие сте президент и имате програма, която може да бъде реализирана за шест месеца, за да отговорите на митата на Тръмп. Какво щяхте да направите?
- Ще изпратя препоръчано писмо до Европейската комисия, каквато е процедурата, предвидена в договорите, за да кажа “Излизам от Европа. Излизам от еврото, връщам си валутния контрол”. Във Франция има 1400 различни органи на властта и висши съвети, които харчат близо 130 млрд. евро, това е чисто и просто корупция. Премахвам всичките. Спестявам 130 милиарда и намалявам данъците на французите със 130 милиарда. Казвам им: “На работа, момчета!”. Отрязвам всички, които не правят нищо, намалявам данъците и ще видите как ще потръгне. Решаването на проблема на Франция е лесно.
- Лесно?
- Лесно е, може да го направите за пет минути, ако имате политическа воля. Няма никакъв проблем.
- А ако не споделям вашата диагноза?
- Няма друга. Това е диагнозата на Милей, диагнозата на Тръмп. От момента, в който има хора, които не вършат нищо, които гълтат значителна част от държавните разходи, държавата трябва да си поеме функциите. Във Франция има двойна мисия - засилване на държавата в нейните стратегически мисии и, второ, премахването ѝ навсякъде, където не ѝ е мястото.
- Благодаря, Шарл Гав!
Със съкращения
Превод: Галя Дачкова
Още по темата
![]() |
1 | 2.09336 |
![]() |
1 | 2.24421 |
![]() |
10 | 3.85712 |
![]() |
100 | 4.11361 |
![]() |
1 | 1.66823 |
Последни новини
- 14:45 Главнокомандващият ВСУ ген. Сирски заплаши Русия с пълно поражение
- 14:34 Нов пробив на фронта: Руските сили излизат на оперативен простор към Днепропетровска област (ВИДЕО)
- 14:22 Администрацията на Тръмп съкращава 4000 служители на НАСА
- 14:11 "Фолксваген" обяви загуба от €1.3 млрд. заради митата на Тръмп
- 14:01 The Spectator: Зеленски извърши зрелищно политическо самоубийство
- 13:48 Tagesspiegel: Суматоха в ЕС - германците тайно търсят разговори с Путин. Разузнаването е нащрек
- 13:37 Обявиха частично бедствено положение в Лесово, огънят тръгна към Турция
- 13:30 Денков: ПП е против закриването на КПК, позицията на Атанасов не е съгласувана с коалицията