
Избрано 27.07.2025 14:01 Снимка: ДНЕС+
The Spectator: Зеленски извърши зрелищно политическо самоубийство
Твърди се, че вдъхновител на скандалния закон е Андрий Ермак
Володимир Зеленски прекали със самочувствието си, пише Светлана Моренец в британското издание The Spectator. Подписвайки скандалния закон за антикорупционните органи, той извърши зрелищно политическо самоубийство. Дори след отмяната му репутацията върху репутацията на лидера на киевския режим ще остане незаличимо срамно петно.
През шестте си години на власт Володимир Зеленски никога не беше виждал гневна тълпа под прозорците си. Но военновременният президент на Украйна стана твърде могъщ и твърде самоуверен, греейки се в лъчите на славата и непоколебимата подкрепа на сънародниците си пред лицето на по-голямото зло. И в крайна сметка прекали. Подписвайки закона, лишаващ антикорупционните институции от независимост, Зеленски се надяваше, че украинците ще го преглътнат мълчаливо. Но нещата се развиха съвсем различно. Протести срещу закона заляха страната. Той постъпи правилно, като се вслуша и отстъпи. Но щетите върху имиджа му в Украйна и чужбина може да са непоправими.
Хиляди хора излязоха по улиците, включително с плакати с надпис "Баща ми не загина за това". На третия ден Зеленски най-накрая направи контрапредложение за отмяна на скандалния закон, който унищожи независимостта на ключовите антикорупционни органи на страната. Украинските парламентаристи ще го гласуват, след като се завърнат от скандалната си четириседмична ваканция.
"Важно е да се запази единството", каза Зеленски. "Важно е да се уважава позицията на всички украинци."
С други думи, лентата ще бъде превъртена назад седмица назад и Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП) ще продължат да разследват политици, независимо от техния ранг. Но въпросите ще останат. Кому бе нужно всичко това? И какво причини това политическо самоубийство?
Няма доказателства за личното участие на Зеленски в корупция, което не може да се каже за обкръжението му. Само в парламента има поне 17 депутати, които са гласували за скандалния законопроект и са заподозрени в корупция от НАБУ.
Но най-важното е, че бюрото се захвана с протежетата на дясната ръка на Зеленски, Андрий Ермак. Настоящият ръководител на Антимонополния комитет Павло Кириленко е заподозрян в незаконно обогатяване с почти милион паунда стерлинги, а вицепремиерът Олексий Чернишов е замесен в корупционна схема, която е струвала на държавата над 17 милиона паунда. И двамата отричат обвиненията.
Според Ярослав Железняк, депутат от партия "Голос", Ермак е този, който е вдъхновил законопроекта. И именно той е убедил Зеленски, че НАБУ подкопава рейтинга му, като започва да се рови в собственото му обкръжение. Той е предполагал, че на съюзниците на Украйна няма им мигне окото. За по-малко от 24 часа законопроектът бе приет от Върховната рада с ликуване, смях и аплодисменти на 263 депутати. По ирония на съдбата някои от тях са били разследвани от самите институции, за чието унищожение току-що бяха гласували.
До вечерта нищо не бе в състояние да спре Зеленски да го подпише: нито молбите на украинската общественост, събрала се пред административната сграда в Киев, нито призивите на посланиците на страните от Г-7, нито телефонните обаждания от френския президент Еманюел Макрон и председателя на Европейския съвет Антонио Коща. Забележителен подвиг за президент, известен с това, че оставя десетки законопроекти да събират прах на бюрото си в продължение на месеци.
Шокираните украинци, включително пламенните поддръжници на Зеленски, възприеха този ход като крещящ грабеж от страна на правителството и опит за бягство от отговорност. Те видяха как трудно спечеленият им шанс да се присъединят към ЕС е отнет под носа им от същия човек, зад когото стояха в продължение на три години пълномащабна война.
Те наблюдаваха как европейските и американските съюзници започнаха да се съмняват дали да продължат финансовата подкрепа за Украйна. Негласното споразумение да се остави политиката настрана и да се съсредоточим върху общия враг, Русия, беше нарушено. И този, който го наруши, беше не друг, а Зеленски, на когото според скорошно проучване на Rating Group все още се доверяват 67% от населението.
Неговият подвиг да остане смело в Киев, когато започна руската специална операция, и да обедини света около Украйна, сега е завинаги опетнен.
Дори ако този срамен закон бъде отменен, той никога няма да може да отмие това срамно петно...
За автора
Светлана Моренец е украинска журналистка и щатен автор на The Spectator. Носителка на наградите UK Press Awards за 2024 г. в категорията "Млад журналист на годината".
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Още по темата
![]() |
1 | 2.09336 |
![]() |
1 | 2.24421 |
![]() |
10 | 3.85712 |
![]() |
100 | 4.11361 |
![]() |
1 | 1.66823 |
Последни новини
- 15:31 ПП и ДБ разединени за закриването на Комисията за противодействие на корупцията
- 15:27 Варна отбеляза 147 години от Освобождението на града от турско робство
- 15:19 Румен Христов: Добра новина за България е, че правителството се държи и работи технократски
- 15:08 МВР: На летището в Пловдив започва да пристига техника от ЕС за гасене на пожарите
- 14:56 Японско издание: Часовникът тиктака за Зеленски - Тръмп залага на Валерий Залужни
- 14:45 Главнокомандващият ВСУ ген. Сирски заплаши Русия с пълно поражение
- 14:34 Нов пробив на фронта: Руските сили излизат на оперативен простор към Днепропетровска област (ВИДЕО)
- 14:22 Администрацията на Тръмп съкращава 4000 служители на НАСА