Изследване: Топенето на антарктическата ледена покривка благоприятства бурите

Наука 20.12.2024 11:46 Снимка: ДНЕС+

Изследване: Топенето на антарктическата ледена покривка благоприятства бурите

Учените отправят призив за задълбочени проучвания на въздействието на тези явления върху глобалната климатична система

Рекордното свиване на антарктическата ледена покривка през 2023 г. е довело до увеличаване на честотата на бурите над южните океански зони, лишени от морски лед, предаде АФП, позовавайки се на изследване, публикувано в сп. "Нейчър".

Публикацията на Саймън Джоузи и колегите му от Националния океанографски център в Саутхемптън, Великобритания, изследва слабо проучен аспект на свиването на морския лед - преносът на топлина от океанската повърхност към атмосферата, предаде БТА.

Явлението, което се засилва, когато морският лед не се възстанови изцяло през зимата, е придружено от умножаване на бурите, според резултатите от изследването, комбиниращо анализ на сателитни изображения на антарктическата ледена покрива, данни за топлинните потоци между океана и атмосферата, както и данни за температурата и скоростта на вятъра.

"Повтарянето на подобни епизоди на значително свиване на ледената покривка през следващите зими ще засили тези въздействия и вероятно ще доведе до дълбоки промени в по-отдалечени райони, включително в тропиците и Северното полукълбо", предупреждават авторите на изследването.

Учените също така отправят призив за задълбочени проучвания на въздействието на тези явления върху глобалната климатична система.

В три зони, особено засегнати от историческото свиване на антарктическия морски лед през 2023 г., изследователите са сравнили данните, събрани през зимата в Южното полукълбо, със средните стойности, наблюдавани през зимите в периодите 1990-2015 г. и 2016-2022 г., белязани съответно от относителна стабилност и фаза на изразен спад.

В тези зони намаляването на площта на морския лед е достигнало до 80 процента в сравнение със средната стойност отпреди 2016 г. и е било придружено от почти двойно увеличаване на преразпределението на топлината от океана към атмосферата.

Същевременно честотата на бурите се е увеличила в сравнение с периода 1990-2015 г., като понякога през зимата на 2023 г. е имало до седем допълнителни дни, белязани от ветрове със скорост над 36 километра в час.

"Необходими са допълнителни анализи, за да се определи по-точно причинно-следствената връзка", пишат авторите.

Предишно изследване установи, че ДНК от октоподи може да даде информация за топенето на антарктическия лед преди 120 000 години.

CHF CHF 1 2.09876
GBP GBP 1 2.37228
RON RON 10 3.93053
TRY TRY 100 5.36483
USD USD 1 1.88151