
Любопитно 30.09.2020 15:14 Снимка: ДНЕС+
Ядящ пластмаса суперензим влиза във войната с отпадъците
Потенциално трансформационен пробив в глобалната борба срещу изменението на климата е направен от учени от Великобритания и Америка.
Ядящ пластмаса „суперензим“ е създаден от учени от Университета в Портсмут, Великобритания, и Националната лаборатория за възобновяема енергия, САЩ, което може да доведе до значително намаляване както на замърсяването с пластмаса, така и на парниковите газове.
Подобреният ензим може премахва PET (полиетилентерефталат), пластмасата, използвана в опкаовките на безалкохолните напитки и плодовите сокове, както и PEF (полиетиленфураноат), биопластика на захарна основа. PET не е биоразградим и може да отнеме стотици години, преди да се разложи.
Същият екип от учени вече е открил един ензим, който яде PET, наречен PETase, проправяйки път за революция в рециклирането. Този ензим сега е комбиниран с MHETase, който се намира в бактериите, обитаващи боклука, които живеят върху пластмасови бутилки. Резултатът е мощен коктейл, който разгражда пластмасата до шест пъти по-бързо от PETase.
Проф. Джон Макгиън от Центъра за ензимни иновации към Университета в Портсмут, който ръководи проучването, каза, че „изглежда естествено да видим дали можем да използваме (PETase и MHETase) заедно, имитирайки това, което се случва в природата“.
„Първите ни експерименти показаха, че наистина работят по-добре заедно, затова решихме да се опитаме да ги свържем физически“, каза той.
Ензимите са изследвани с помощта на Diamond Light Source, устройство, което използва интензивни рентгенови лъчи, 10 милиарда пъти по-ярки от слънцето, за да наблюдава отделните атоми.
Суперензимът увеличава перспективата за промяна в битката срещу пластмасовите отпадъци – глобална болест, която досега се оказа неразрешима.
„Това е доста значителен скок напред, защото пластмасата, която днес попада в океаните ни, ще изисква стотици години, за да се разпадне естествено“, каза проф. Макгиън пред „Нешънал“.
Чрез връщането на пластмасата към първоначалните градивни елементи, тя може да се произвежда и използва повторно безкрайно, намалявайки зависимостта от изкопаеми горива като нефт и газ.
Откритието отваря и „нови пътища за по-нататъшни подобрения“, каза проф. Макгиън. /БГНЕС
Още по темата
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.85552 |
![]() |
100 | 4.16246 |
![]() |
1 | 1.67882 |
Последни новини
- 23:20 Росен Желязков в Карлово: Левски трябва да бъде компасът в сърцето ни
- 23:18 Радев от град Левски: Делото на Апостола остава непреходно във времето, но и провокира нашата съвест
- 23:17 Протести в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев се проведоха в София и Варна
- 21:56 България почете Апостола на свободата: Отбелязахме 188 години от рождението на Васил Левски
- 21:39 Хороскоп за събота, 19 юли 2025 г.
- 19:31 "Хамас" се стяга за дълга война с Израел
- 19:25 Верижна катастрофа с 5 автомобила образува тапа на АМ "Тракия"
- 19:17 СО предала всички документи, поискани от областната администрация за парк "Врана"