Среща на външните министри на ШОС бори западното влияние

ЕС и Свят 04.05.2023 19:29 Снимка: ДНЕС+

Среща на външните министри на ШОС бори западното влияние

Министрите на външните работи на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) се събраха в Индия в четвъртък, за да обсъдят въпроси на регионалната сигурност, включително примането на Иран и Беларус в съюза от нации, разглеждан като противовес на западното влияние в Евразия, предава Ройтерс.

ШОС е политически съюз и съюз за сигурност на държави, обхващащи голяма част от Евразия, включително Китай, Индия и Русия. Създаден през 2001 г. от Русия, Китай и бивши съветски републики в Централна Азия, блокът се разшири включвайки Индия и Пакистан.

Включването на Иран и Беларус е една от основните точки в дневния ред на еднодневната среща, която се провежда в индийския крайбрежен курортен щат Гоа в петък, каза служител на индийското външно министерство.

Външните министри, включително руският Сергей Лавров и китайският Цин Ган, ще подготвят почвата за срещата на върха на ШОС в Индия през юли, на която се очаква руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Дзинпин да присъстват лично.

Очаква се Иран и Беларус да бъдат приети в ШОС на срещата на върха в Ню Делхи, каза представител на индийското външно министерство. Кувейт, Мианмар, Обединените арабски емирства и Малдивите вероятно ще получат статут на партньори в диалога преди пълноправното членство, добави представител на индийското външно министерство.

Външният министър на Пакистан Билавал Бхуто-Зардари също присъства на срещата. Той е първият високопоставен пакистански лидер, посетил Индия от девет години на фона на дългогодишното напрежение между двете страни, които разполагат с ядрено оръжие.

Въпреки това няма планове Бхуто-Зардари да се срещне отделно с индийския външен министър Субраманям Джайшанкар и не се очаква посещението му да доведе до пробив в обтегнатите индийско-пакистански отношения.

"По време на моето посещение, което е фокусирано изключително върху ШОС, очаквам с нетърпение конструктивни дискусии с моите колеги от приятелски страни", написа Бхуто-Зардари в "Туитър" преди пристигането си в Гоа.

Отношенията между Индия и Пакистан са обременени от десетилетия и те са водили три войни по между си, две от които за мюсюлманския хималайски регион Кашмир, за който и двете претендират изцяло, но управляват отчасти.

Индия, която тази година председателства както Г-20, така и ШОС, се налага да балансира, тъй като е изправена пред критиките на Запада за нарастващата търговия с Русия на фона на напрежението по границата с Китай.

Джайшанкар каза, че е имал "подробна дискусия" с Цин относно индийско-китайските отношения. "Фокусът остава върху разрешаването на неуредените проблеми и осигуряването на мир и спокойствие в граничните райони", написа той в "Туитър", без да предоставя подробности.

Индийско-китайските отношения се влошиха от средата на 2020 г., когато китайски и индийски войски се сблъскаха по спорната хималайска граница между тях. Тогава бяха убити 24 души, но след това ситуацията се успокои.

CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361