"Зелено движение": България няма актуални планове за управление на речните басейни

България 02.10.2024 09:49 Снимка: ДНЕС+

"Зелено движение": България няма актуални планове за управление на речните басейни

"Зелено движение" настоява за бърза и качествена преработка на плановете за управление на речните басейни в България, съобщават от пресцентъра на партията.

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 - 2027 г., а към момента все още действат ПУРБ, валидни за периода до 2021 г., посочва "Зелено движение" и обръща внимание, че проектите за водните планове на Световната банка бяха досега неведнъж критикувани. Процесът по изготвяне на актуални планове е забавен с години, като дори през 2022 г. се наложи с изменение на Закона за водите срокът да се удължи официално.

От партията посочват, че тези планове са важни, понеже те постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и опазване на количеството и качеството им и припомнят, че през тази година в страната 620 населени места с приблизително 520 000 жители са нямали гарантиран достъп до питейна вода.

Анализ на "Зелено движение", изготвен през 2023 година, показва, че част от щетите и жертвите на наводненията в община Царево се дължат и на липса на картиране и планиране на водните обекти в общината - тъй като те не фигурират в ПУРБ, не са отразени и речните им тераси като забранени за застрояване, както и публичната и пътната инфраструктура не е съобразена с наличието на водни обекти. Все повече райони на България страдат както от засушаване, така и от проливни наводнения. Климатичните модели предвиждат тези тенденции да се задълбочават.

В бъдещите Планове за управление на речните басейни трябва да бъде заложено картиране на всички водните ресурси на България, средства за теренна и документална работа за тях, ясни мерки на забрани и ограничения в прилежащите им терени, както и засилен контрол са ключови за бъдещето на страната, категорични са от "Зелено движение" и отбелязват, че към момента становищата, подадени към Министерството на околната среда и водите, са силно негативни. Мерките, предложени за управление на водите на регионално ниво, са важни за природата, като тя се отразява пряко на здравето и поминъка на хората. Управлението на териториите на крайречните гори и заливните тераси са под силен икономически натиск - за сеч, добив на инертни материали, заустване и изхвърляне на отпадъци.

"Зелено движение" настоява правителството спешно да преработи представените некачествени проекти, като аргументирано отговори и възприеме предложените в подадените становища мерки от експерти. Според тях е недопустимо с 4 години закъснение и с 24 милиона лева похарчени България все още да няма адекватни инструменти - мерки за управление на водите и контрол върху тях, - с които да защити здравето и достъпа до вода на гражданите.

В прессъобщението се уточнява, че първоначално плановете за управление на речните басейни (както и за риска от наводнения) е трябвало да започнат действие през 2022 г., като настоящите са приети с действие 2016-2021 г. Заплатени с щедро финансиране от Европейския съюз и с четиригодишно закъснение, проектите обаче са силно критикувани. Проектът BG16M1OP002-1.017-0001-C01 "ПУРБ 2022-202 с бенефициент дирекция "Управление на водите" и партньори басейновите дирекции е финансиран от Кохезионния фонд на Европейския съюз по Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г." и се изпълняваше с консултантска помощ от Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) по споразумение от 2018 г. Заради завареното забавяне екипът на ЗД в екоминистерството в края на 2021 г. удължи срока с една година, но се вижда, че общото забавяне е от над 4 години, а качеството на проектите е повече от ниско, въпреки щедрото финансиране - Общата стойност на проекта е 24 000 000 лв., от които 85% или 20 400 000 лв. са средства от Кохезионния фонд (КФ) на Европейския съюз (ЕС) и 15% или 3 600 000 лв. са национално съфинансиране.

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844