България 19.12.2024 15:36 Снимка: ДНЕС+
За десет години България е "загубила" над 10% от медицинските сестри, сочи анализ
Ниският относителен брой на медицинските сестри у нас е резултат на поне няколко проблема, свързани с тяхното обучение, квалификация, реализация, работна среда, заплащане, регионално разпределение и задържане на работа
Крайно време е за сериозни действия за преодоляване на недостига на медицински сестри, сочи нов анализ на Институт за пазарна икономика: "Десет решения на проблема с медицинските сестри".
Ето как предлагаме да се реши проблемът с недостига не медицински сестри:
1. Значително повишаване на възнагражденията на медицинските сестри и адекватен механизъм за финансирането им, който да позволи достигане на средствата до тях самите – удвояването им за една или две години е амбициозна, но необходима цел.
2. Разширяване на обхвата на дейностите, които болногледачите и/или недипломираните медицински сестри да имат право да извършват в лечебните заведения при определени условия.
3. Намаляване на срока на обучението за медицинска сестра във висшето образование с два семестъра до постигане на минималните изисквания на директива 2005/36.
4. Проучване и програма от целенасочени мерки за повишаване на степента на задържане на студенти в специалността.
5. Привличане на медицински сестри от трети страни: България трябва да се опита да използва „ресурса“ на медицински сестри в страни извън ЕС с активно търсене, стимули за започване на работа.
6. Разрешаване на медицинските сестри да имат собствена практика и да договарят самостоятелно с НЗОК нейното заплащане.
7. Създаване на ясна пътека за професионално развитие, включваща предвидим хоризонт за заплащане на труда, обучение и етични норми.
8. Засилване на стимулите за по-добро регионално разпределение на сестрите заедно с намаляване на броя на болниците и/или селективно договаряне с лечебните заведения.
9. Премахване на регулации и ограничения за работа в детски заведения и училища.
10. Освен финансиране на лекари и други медицински специалисти за работа в отдалечени региони следва да се обмисли и цялостно трансформиране на здравната система.
Медицинските сестри в България продължават да намаляват през 2023 година, докато броят на лекарите леко се увеличава. За десет години България е "загубила" над 10% от медицински сестри и след 2019 година на един лекар вече има средно по-малко от една сестра, а това поставя качеството на медицинските услуги под сериозно съмнение.
Данните за броя на медицинските специалисти в сравнителен план с останалите страни от ЕС показват, че докато при лекарите по медицина и дентална медицина броят им спрямо населението е относително висок, то при специалистите по здравни грижи нещата не стоят така.
Ниският относителен брой на медицинските сестри у нас е резултат на поне няколко проблема, свързани с тяхното обучение, квалификация, реализация, работна среда, заплащане, регионално разпределение и задържане на работа. Тези проблеми са свързани помежду си и на този етап тяхното решение е скрито зад политически и силни лобистки интереси в системата, пише БНР.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:17 Никола Минчев: В този бюджет разходите за администрацията се увеличават с милиард и половина
- 13:05 Цолов триумфира в Австрия и завърза битката за световната титла
- 12:53 Ново земетресение в Япония - този път с магнитуд 6,1
- 12:43 Разгадаха тайната на цветното зрение при човека
- 12:30 Частните обиколки на Акропола вече струват 5000 евро
- 12:18 Унгария намали мощността на АЕЦ "Пакш" заради жегата
- 12:07 Осъден изнасилвач, приятелка с Епстийн, скандален шаман - те са от кралското семейство на Норвегия
- 11:54 Страни от Персийския залив осъдиха последните удари с дронове на Иран