Претовареността на болниците изправя медиците пред тежък избор

България 23.03.2021 19:59 Снимка: ДНЕС+

Претовареността на болниците изправя медиците пред тежък избор

Претовареността на болниците по време на пандемията изправя медиците пред тежък избор.

"Моралната дилема е много сериозна и изборът е изключително тежък, и се надявам много лекари да не трябва да вземат такива трудни решения". Това заяви пред БНР д-р Евгения Христова, главен асистент департамент "Когнитивна наука и психология" към Изследователски център по когнитивна наука в Нов български университет.

Лекарите и сестрите, които са на входа на тези болници нямат време за спокойна и рационална преценка на ситуацията. Затова по света има препоръки как да се разпределят ограничените ресурси. Тези препоръки трябва да са ясни и на лекарите, и на обществеността, обясни Христова.

С протоколите е ясно как се действа. "СЗО има такива препоръки и стандарти. Такива има и в други държави. За България не зная дали има", обясни психологът.

Основният принцип, по който няма големи разногласия е за равния достъп до медицинско обслужване. При недостиг на ресурсите възниква морална дилема - да има достъп за медицинска грижа за всички пациенти, поясни тя.

В Центъра на НБУ са направили изследване, според което хората подкрепят тезата медицинският ресурс да се насочва към пациенти, които имат по-големи шансове да се подобрят и излекуват.

"Но има и едни около 35 на сто от запитаните, които казват, че не трябва да има разделение по вероятности за възстановяване, а да се разпределят ресурсите по реда на регистриране на пациентите. Това е стандартният принцип, когато няма пандемия", обясни Христова. По думите й, когато има ограничени ресурси, в медицинските стандарти се препоръчва те да се насочат към тези болни, които имат най-голям шанс за подобрение./БНР

CHF CHF 1 2.09988
GBP GBP 1 2.34287
RON RON 10 3.92966
TRY TRY 100 5.36592
USD USD 1 1.8588