Новите тавани на приходите на производителите на ток са за защита на икономиката

България 31.08.2023 18:49 Снимка: ДНЕС+

Новите тавани на приходите на производителите на ток са за защита на икономиката

Това отговориха от Министерството на енергетиката (МЕ) по повод вчерашното решение на Министерския съвет, в което правителството определи стойностите, които служат за изчисляване на тавана на пазарните приходи на производителите на електроенергия

Намаляването на тавана на приходите на производителите на електроенергия е с цел събиране на средства във Фонд "Сигурност на енергийната система". Това отговориха от Министерството на енергетиката (МЕ) по повод вчерашното решение на Министерския съвет, в което правителството определи стойностите, които служат за изчисляване на тавана на пазарните приходи на производителите на електроенергия. БТА потърси коментар от МЕ, които са предложили това решение, както и от засегнатите страни.

От Министерството на енергетиката коментираха, че средствата са предназначени за капитализиране на Фонд "Сигурност на енергийната система". Събраният финансов ресурс ще е предназначен за справяне с последиците от възможни високи цени на енергията. Фондът изплаща компенсации за бизнеса и за битовите потребители. Според енергийното ведомство решението няма да ощети държавните АЕЦ "Козлодуй" и Националната електрическа компания (НЕК), защото променените тавани са по-близки до реалните. "Новите нива са определени след внимателен и експертен анализ, така че не само да няма ощетени, но и по никакъв начин да не се компрометират инвестиционни намерения", заявяват от Министерството на енергетиката.

От министерството изтъкват, че при една тежка ситуация през есента или със студена зима, при увеличени цени на енергоносителите – по-специално природния газ, можем да се озовем отново в кризисна ситуация, в която Фонд "Сигурност на енергийната система" да не е достатъчно добре капитализиран. От там добавят, че това е превантивен ход, който да предотврати възможни негативни последици за цялата икономика.

Правителственото решение от вчера ще се изпълнява със задна дата - 1 юли, уточняват в отговора си от Министерството на енергетиката.

В решението на МС е записано, че "Национална електрическа компания" (НЕК) като производител на електрическа енергия от водноелектрически централи (ВЕЦ) ще изчислява своя таван на пазарните приходи при 200 лв. за един мегаватчас (MWh). От НЕК съобщиха, че таванът на приходите от ВЕЦ е 350 лв./МВтч до 30 юни т.г. От компанията допълниха, че производството на електроенергия от ВЕЦ на НЕК служи за покриване потреблението на битови клиенти, за регулиране на електроенергийната система, както и за продажба на свободния пазар. Реализирането на енергията на свободен пазар е последно по приоритет, като също така е силно зависимо и от водните запаси в язовирите, стопанисвани от дружеството. Вноските, които прави компанията към Фонд "Сигурност на енергийната система" над тавана на приходите, е вследствие и на постигнатите цени на Българската независима енергийна система. "Всички тези фактори не дават възможност към момента да се направи точна оценка как таванът на приходите от ВЕЦ ще се отрази на НЕК", заявяват още от компанията.

АЕЦ "Козлодуй" ще изчислява своя таван на пазарните приходи при 150 лв./МWh стойност на произведената електрическа енергия. От атомната електроцентрала не изпратиха отговор на запитването как ще се отрази това правителствено решение на приходите на централата.

В правителственото решение пише още, че производителите на електрическа енергия от ВЕИ без договор за компенсиране с премии ще определят своя таван на пазарните приходи при 300 лв./МWh стойност на произведената електрическа енергия. Председателят на Сдружение "Соларна Академия България" инж. Веселин Тодоров посочи, че този таван е бил 350 лева за мегаватчас. Според него, на фона на инвестициите във ВЕИ и скъпоструващите технологии, тези 50 лева разлика имат огромно значение. Инж. Тодоров е категоричен, че тези 300 лева за мегаватчас, които правителството определя като таван в момента, абсолютно не са достатъчни, както не са били достатъчни и в по-високия размер.

"И тогава не бяха достатъчни. Тогава ВЕИ производителите излязохме на протест и имаше желание това нещо да не се случва", каза още инж. Тодоров. Според него по този начин България не може да конкурира пазара на ВЕИ енергия в Европа. Той попита защо през юли, когато имаше отрицателни цени на електроенергията, не е имало подкрепа за ВЕИ производителите. "Къде отиде Министерството на енергетиката и защо не даде разликата от 350-те лева, които вземаше през месеците януари и февруари на ВЕИ производителите?", попита той.

Инж. Тодоров припомни, че през юли е имало дни, в които цената на тока е била близо до нулата или дори отрицателна, което за ВЕИ производителите означава, че в това време са работели на загуба. Той попита още защо с парите от Фонд "Сигурност на енергийната система" не се е стимулирало изграждането на ВЕИ мощности. Според него не е трябвало с тези пари да се дотира бизнесът с цел да му се плащат сметките за тока, а да се стимулира изграждането на собствени ВЕИ-та. "Във време, когато сме в енергийна трансформация, във време, когато Европа силно стимулира прехода от кафява енергия и мръсни енергоизточници, стимулира зелена индустрия, стимулира инсталирането на все повече и повече възобновяеми енергийни източници, във време, когато трябва да се направи енергийна диверсификация, отново си задаваме въпроса дали е приоритетна зелената енергетика в България", каза още Веселин Тодоров. Той обърна внимание, че това се прави отново без обществено обсъждане, въпреки че засяга немалък кръг от хора, които са инвестирали немалко пари в зелена енергия. Освен това председателят на "Соларна Академия България" е на мнение, че е крайно време в България да се приеме енергийна стратегия с хоризонт 30 години, защото тези мерки "на парче" не водят до нищо хубаво.

Над тези тавани производителите дължат вноски във Фонд "Сигурност на енергийната система", чрез които се осигурява необходимият финансов ресурс за справяне с последиците от високите цени на енергията, пише още в правителственото решение. 

CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361