България 24.03.2025 14:04 Снимка: ДНЕС+
На среща с Цветелина Пенкова Кристин Лагард заяви ясна подкрепа на EЦБ в прехода към еврозоната
По време на изслушване в Комисията по икономически и парични въпроси (ЕКОН) на Кристин Лагард, президент на Европейската централна банка (ЕЦБ), Цветелина Пенкова засегна темата за присъединяването на България към еврозоната и ролята на ЕЦБ в подкрепа на страната ни.
„Като държава с валутен борд България има предпоставки за по-плавен преход към еврото. Как ЕЦБ ще подпомогне този процес и какви са следващите конкретни стъпки, които можем да очакваме?“, попита Пенкова, подчертавайки необходимостта от ясна перспектива за процеса по присъединяване страната ни към единната валута.
Кристин Лагард изрази оптимизъм и категорична подкрепа. „Окуражени сме от напредъка на България. Очакваме новия конвергентен доклад, а постиженията в борбата с прането на пари и други ключови области изглеждат обнадеждаващи. Радваме се на перспективата България да стане част от еврозоната и ще окажем цялата необходима техническа подкрепа в този процес“, заяви Лагард, като потвърди ангажимента на ЕЦБ.
Подкрепата за влизането на България в еврозоната се разширява значително през последните месеци. Страните от еврозоната приветстваха напредъка на държавата, като в заключенията на Еврогрупата беше отбелязано значителното придвижване към приемането на еврото. Очакваните доклади на Европейската комисия и ЕЦБ през юни ще дадат допълнителна яснота, а според последните данни на Евростат инфлацията в България вече отговаря на критерия за ценова стабилност – ключов елемент за членство. Тези положителни сигнали са в следствие на работата и на българските евродепутати, сред които активна роля през последните години има и Цветелина Пенкова.
"Усилията на България за икономическа стабилност и реформи в ключови сектори вече дават резултати, поставяйки я в силна позиция за следващия етап от европейската интеграция.", добави Пенкова.
„Наша основна отговорност остава да отговорим на притесненията на българските граждани чрез ясна, прозрачна и целенасочена информационна кампания. Обществото ни трябва да бъде информирано за всички процеси, които предстоят. Припомням, че ролята на регулаторите и прилагането на реален контрол ще е ключов, за да бъде успешен процеса по присъединяване към Еврозоната.“, категорична бе Пенкова.
"България трябва да е подготвена по пътя към еврозоната. С ясната подкрепа от президента на ЕЦБ Кристин Лагард страната ни продължава уверено напред.", изтъкна Пенкова, която е президент на Европейския енергиен форум и заместник-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:09 Опорочени избори? Кандидат-депутатът на ПБ Иван Демерджиев на тайно нощно посещение в ГДНП
- 11:57 Иран е обстрелял с ракети американско-британска база на близо 4000 км в Индийския океан
- 11:46 Орбан след срещата на върха на ЕС: Спечелихме първата битка, следващата е на вота на 12 април
- 11:35 Дечев се хвали: 45 досъдебни производства за изборни нарушения в цялата страна
- 11:25 Бум на жалби за проблеми с отчитането на водата в Бургас
- 11:13 Словения избира нов парламент в неделя, фаворит е партията на тръмписта Янез Янша
- 11:02 Тръмп: САЩ могат да прекратят веднага военната си операция срещу Иран
- 10:52 Иран ще удря враговете си в туристически обекти, зони за отдих и развлекателните центрове по света