България 19.07.2021 16:00 Снимка: ДНЕС+
Малко над 10 на сто от детските градини са провеждали занимания от дистанция без проблеми
Значителен брой деца в предучилищна възраст са останали необхванати от образователната система по време на затварянето на детските градини заради пандемията. Това установява анализът на обучението от разстояние в електронна среда, подготвен от Министерството на образованието и науката.
Проучване сред директорите и учителите в детските заведения показва, че те са положили усилия да продължат да работят с децата по време на карантината, като са разчитали на подкрепа от родителите.
Едва 11,5% от анкетираните обаче не са срещнали затруднения при заниманията от дистанция. Само в 16% от детските градини в дейностите от разстояние са се включили над 75% от децата. Петнадесет процента не са получили никаква помощ от родителите, а други 20% са срещали частични трудности.
В анкетата на МОН се включиха 5047 учители и 1141 директори от общо 1823 детски градини. Две трети от отговорилите са от градове.
На въпроса какво би ги подготвило по-добре за следваща година, при която се налага работа от дистанция, 46% от учителите отговарят, че имат нужда от допълнителна квалификация за организиране на обучение от разстояние в електронна среда, 34% - от осигуряване на технически средства/свързаност за родителите, 27% - от допълнителна квалификация за работа с родители, 26% - от осигуряване на избор от електронни ресурси.
Сериозно пострадали от затварянето по време на пандемията са и децата и учениците със специални образователни потребности (СОП). Между 20 и 32% от центровете за подкрепа на процеса на приобщаващо образование (РЦПППО) и от регионалните управления на образованието (РУО) не са провеждали почти никакви групови дистанционни обучения с децата със СОП в детските градини.
В училищата картината е малко по-оптимистична – около половината РЦПППО и РУО са включили в колективни занимания от разстояние 75% от учениците със СОП.
В две трети от случаите педагогическите специалисти са предпочели индивидуалните занимания с деца и ученици със СОП чрез електронни устройства или на хартиен носител. При всички форми на обучение те са разчитали изключително много на образователните медиатори.
Детските градини и децата и учениците със СОП трябва да преминават на дистанционно обучение само в краен случай. В случай на наложително дистанционно обучение МОН ще положи усилия да осигури допълнителни видеоресурси за работа в домашна среда и технически помощни средства за учениците със СОП./tribune.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 Учени: На Европа едва ли ще открием живот
- 19:26 Касите на БНБ ще работят извънредно всяка събота през януари
- 19:18 Китай проби граница, смятана за непреодолима в ядрения синтез
- 19:11 Седем американски бойци са били ранени при залавянето на Мадуро
- 19:03 Инфлацията в еврозоната достигна целта на ЕЦБ през декември
- 18:55 Римски мраморен басейн, антични и средновековни монети и печати откриха на Акве калиде през 2025 г.
- 18:48 Платото Устюрт: Тайнственият свят на пустинята
- 18:40 Meta отложи глобалния старт на AR очилата с дисплей заради рекордно търсене