40 дни 4 села в Родопите са в плен на отнесен от пороя път - деца, болни и храна се пренасят на ръце

България 19.01.2022 17:32 Снимка: ДНЕС+

40 дни 4 села в Родопите са в плен на отнесен от пороя път - деца, болни и храна се пренасят на ръце

Дори държавата да отпусне веднага пари, ремонтът ще се проточи заради трудния участък в Триградското ждрело

Разказали за бедственото си положение в писмо до президента Румен Радев

В село Триград щетите сега не могат да се отстранят, защото няма как да се доставят строителни материали. СНИМКА: Валентин Хаджиев
Започва да вали като из ведро на 9 декември миналата година и спира на 12-и. Три дни порой, който залива четири села в Родопите и буквално ги откъсва от света. Единственият път към тях през Триградското ждрело пропада на 11 декември. Откъсва се участък от около 70 метра, което превръща местните жители в заложници.

Деца, болни, храна, бензин, лекарства, фураж за животните - всичко пренасяме на ръце. Живеем като в плен повече от един месец, казват в Триград, Жребово, Кестен и Водни пад.

От 39 дни, за да излезеш или влезеш в четирите села - задължително са ти необходими две коли. Тези, които отиват в Триград, оставят колите си от едната страна на този участък и пеша преминават до другата страна, откъдето ги поемат с друга кола. Всички провизии за магазините също се носят на ръка през опасния участък с риск при преминаване през срутището някой да пострада.

“Много е опасно. Наклонът на остатъка от пътя е към реката, която е много буйна. Общината е поставила знак, че не може да се преминава, но търпението на хората започва да се изчерпва. Освен че човек може да падне в реката, преди пещерата Дяволското гърло при естествения тунел се крие и друго препятствие - висят огромни ледени висулки. Някои от тях стигат до 4 метра и са много тежки и биха пробили покрив на автомобил”, казва кметът на Триград Емил Гогушев.

При опит да бъде укрепен пропадналият участък багерът падна във водата. Багеристът счупил стъклото на машината и успял да излезе от ледените води без сериозни наранявания.

По къщите и улиците в Триград също има разрушения и щети, но за тях засега никой не мисли, тъй като е невъзможно да се доставят строителни материали. Огромна част от жителите на четирите села са възрастни и имат жизненоважна нужда от непрекъснат достъп до линейка, храна и лекарства.

“В магазина в селото всичко се доставя по списък. Доставките са във вторник и петък. В общината съм подал списък кой от какви лекарства се нуждае. Купуват ги и ги доставят с храната”, обяснява кметът на Жребово Ваклин Куцев.

100-метров водовъртеж, който се е образувал при сифона на пещерата Дяволското гърло, е разрушил осветлението и пътеките, повредил е стълби и парапети. Причината е в голямото количество вода, която е влязла към сифона. Огромно пространство от пещерата бе запълнено с дървета и камъни, които стопаните ѝ туристическо дружество “Орфей-1970” изнесли на ръце.

Щетите са изцяло възстановени. Пещерата вече може да посреща посетители, но няма туристи. Управителният съвет на туристическото дружество е взело решение да подпомогне развитието на туризма в Триград и региона чрез изграждане на няколкометрова статуя на митичния Орфей. Според легенда именно през Дяволското гърло Орфей се спуска в подземното царство на Хадес, за да спаси любимата си Евридика.

“Цяла седмица изсипвах по около 150 литра мляко, тъй като изкупвачите няма как да стигнат до мандрата, а и аз не мога да го пренеса - поне да го раздам на хората”, оплаква се Румен Александров. Животните не са яли фураж отдавна, защото трябва да пренася тонове. Отглежда 60 крави със синовете си. Разстоянието до фермата им е около 10 км през гората. Сега Румен прави на сирене млякото, което издои през деня, и не го хвърля. За реализацията на продукцията тепърва ще мисли.

“В животновъдството не вървят добре нещата. Изкупната цена на млякото е колкото струва бутилка минерална вода в магазина, което е несправедливо и унизително за фермера. Субсидиите също не се разпределят по честен начин.

Не бива да се допуска разни виртуални животновъди да слагат ръка на пасищата и да прибират субсидиите за сметка на реалните стопанства. В сектора има много несправедливост - фермерите, които са такива само на книга, обират каймака за сметка на истинските”, обяснява той. Ако кризата с пътя продължи дълго, той не вижда как ще успее да задържи стопанството.

Извън селата работят много хора и трудно достигат до работните си места. Учениците от четирите села минават също през опасния участък.

“Затворихме още на втория ден, след като пътят бе разрушен и стана ясно, че преминаването е опасно. Решихме, че отговорността пред сигурността към гостите е голяма. За Коледа и Нова година също не работихме. Анулирахме резервациите, тъй като няма как на ръка да пренесем храната и консумативите за празниците”, казва Миглена Мишева.

Тя и съпругът ѝ Венцислав са стопани на хотел “Триград”, който има 32 легла, ресторант и спа център. Хотелът е единственото средство за препитание на фамилията. “Заради COVID кризата миналата година всички резерви се изчерпаха. Персоналът използва отпуските си. Никой не ни обезщетява затова, че сме затворени не по наша вина. Нямаме приходи, за да задържим персонала, който с право може да напусне”, добавя хотелиерката.

“Затворихме след Нова година. През празниците посрещането на туристите бе кошмар. Всичко носихме на ръце. Гостите мъкнеха провизии, защото бяха чули, че доставките са нарушени. Струпаха се автомобили пред срутището и хората вървяха пеша големи разстояния с много багаж. Решихме, че наведнъж COVID, високи цени на тока и липса на път са много утежняващи фактори за бизнеса ни и вече не приемаме туристи”, каза собственичката на хотел “Хорлог” Радост Караиванова-Чейрекова. Тя се надява след проваления зимен сезон поне в селото да има нормално лято.

В откъснатите села настояват за спешна намеса и дори сформираха инициативен комитет “За спасяване на Триград”. Подписката е подкрепена от близо 3 хил. души.Триград е целогодишна туристическа дестинация. Сега всички резервации в хотелите и къщите за гости са отменени.

“Изпратих писмо до президента Румен Радев, в което го информираме за тежката ситуация в четирите села - хората не могат да идат до болница и до работните си места в Девин и околните селища, децата няма как да стигнат до училище, магазините не могат да снабдяват с продукти, туристите се отказват от резервации”, казва адвокат Ваня Митева. Тя работи в София, но не може да стигне дотам.

Хората са възмутени, че никой министър или държавник от висок пост не е идвал на място да чуе болките им. Четирите села настояват час по-скоро държавата да се заеме с ремонта на срутилия се път. Той е ремонтиран в началото на века, но без да бъде укрепван цялостно, а само на отделни участъци. Бил е положен нов асфалт, който вече се е разрушил.

В края на декември експерти и военни огледаха пътя, за да преценят дали е възможно да поставят временен мост. Оценката им била обаче отрицателна, тъй като теренът е много труден и няма как да се постави понтонен мост.

Според експертите дори държавата да отпусне веднага средства, строителството ще продължи с месеци заради сложния участък и нуждата допълнителни съоръжения да укрепват самите подпорни стени. Тогава обаче никой няма да може да преминава през участъка.

“Чака се междуведомствена комисия, която да одобри финансирането на ремонта на компрометирания участък. Строителите уверяват, че при добро време може да се ремонтира за около един месец”, каза областният управител в Смолян Емил Хумчев.

Дотогава за селата ще се минава през село Ягодина през сега съществуващ горски път, по който минават само високопроходими автомобили. “Пътят е около 6 км, на места има нужда от уширяване и чакълиране с фракции, за да могат да минават линейки и пожарни. Той ще бъде направен от Южното централно държавно предприятие, а след това може да се използва за добив на дървен материал и през него в бъдеще да минават камионите, за да се облекчи натоварването на основния път”, добави Хумчев./24 часа

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027