
Варна<+> 04.06.2024 10:35 Снимка: ДНЕС+
Окръжният съд във Варна определи "задържане под стража" за българин, разследван в Германия за измами
Варненският окръжен съд определи мярка за неотклонение „задържане под стража“ на български гражданин, издирван от съдебните власти в Германия. 52-годишният мъж се разследва за 6 случая на извършена измами в периода 17.09.2019 г. - 22.11.2021 г.
Европейска заповед за арест (ЕЗА) е била издадена на 14 декември 2022 година от Районен съд – Тиргартен. В нея е посочено, че на различни места в Берлин – хотели, магазини, бензиностанции - под претекст, че иска да обмени определена сума в дребни банкноти в евро за такива с по-голям номинал, мъжът използвал схема за заблуда, чрез която успявал да измами служителите и да получи повече пари, отколкото давал за размяна.
Според германския Наказателен кодекс, максималният размер на предвиденото наказание за престъпленията, в които е обвинен българинът е 10 години. Деянията, за които е разследвана 52-годишния мъж, са наказуеми и по българското законодателство.
В съдебното заседание защитата на обвиняемия посочи, че мъжът има постоянен адрес, на който би могъл да търпи и по-леката мярка – „домашен арест“. От прокуратурата, обаче изтъкнаха, че мъжът е бил задържан, но след забавяне на превода на европейската заповед за арест от страна на германските власти, българинът е бил освободен, а след това не е бил открит на никой от известните адреси.
След като се запозна със събраните по делото доказателства и становищата на страните, Варненският окръжен съд прие, че искането за предаването на 52-годишния българин отговаря на изискванията на Закон за екстрадицията и ЕЗА. Предвид скорошното разглеждане на делото по същество за неговата екстрадиция, съдът прецени, че най- адекватната мярка за неотклонение, която да осигури явяването му в предстоящото производство е „задържане под стража“.
Определението на съда може да бъде обжалвано.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 23:06 Хороскоп за неделя, 14 септември 2025 г.
- 19:24 Взрив в мадридски квартал рани 21 души, трима са в тежко състояние
- 19:11 ФБР търси евентуален съучастник на убиеца на Чарли Кърк
- 18:59 Загуба за Иван Иванов, Финландия ни изравни за купа "Дейвис"
- 18:46 Андрей Райчев: Радев изпусна момента и времето не работи за него
- 18:34 Президентът на Непал обяви предсрочни избори след протестите в страната
- 18:23 Вучич обяви възможни предсрочни избори: Повече не мога да бъда президент
- 18:11 Как да намалим времето за изчакване на багажа ни на летището