Ескперти от фондация "Владиславово": Съдът трябва да задължи насилника с мярка програма за превенция

Варна<+> 08.08.2023 11:15 Снимка: ДНЕС+

Ескперти от фондация "Владиславово": Съдът трябва да задължи насилника с мярка програма за превенция

Още в началото на тази година много психолози  предупредиха, че се очаква ескалация на насилието и агресията у нас. Причините са много – увеличаващата си финансова, икономическа и социална несигурност, съществуващите неравенства в обществото, подмяната и разпада на традиционната семейна ценностна система и разбира се нарастващото усещане за безнаказаност. 

Напоследък темата е гореща, но има важни и неотложни промени, които изискват дълбока дискусия и мнението на експерти, работещи в тази сфера. 

ДНЕС+ се свърза с експерти от Фондация "Владиславово" във Варна, която е един от най-големите доставчици на социални услуги в града и вече развива дейност повече от 25 години, за да коментираме със специалисти в областта превенцията и мерките за справяне с домашното насилие, а и насилието отвън, което е все по-голям проблем на обществото.  

"Не бива да приемаме, че насилниците непременно са татуирани здравеняци с нисък праг на агресивност. Насилниците, особено на деца и жени се срещат във всички слоеве на обществото – богати, бедни, интелектуалци, необразовани. Насилникът има проблем с властта и контрола, а такива хора има и по високите, и по ниските социални етажи. Насилието над по-слабо същество е знак, че нещо никак не е наред със самочувствието и ценностите", обясни Ваня Аврамова, психолог във Фондация "Владиславово".

И допълни: "Насилникът има различни официални образи. Може много убедително да изнесе лекция какво зло е тормозът у дома. Но когато болното му его е засегнато и е далеч от чужди погледи, връзката между логическата мисъл и действията му се къса. Случва се също насилникът много категорично и ентусиазирано да отрича, че такъв проблем изобщо съществува в обществото. Алкохолът и наркотиците могат да бъдат отключващ фактор, но никога не са единствена причина за домашно насилие", обясни още Аврамова.

Според нея няма да има резултат в борбата с насилието и агресията, ако подхода не е комплексен, а именно законовите санкции да бъдат адекватни и съизмерими с извършеното деяние от една страна, от друга грижата и подкрепата за жертвата да е навременна и сигурна и не на последно място прилагането на програми за работа с извършители на насилие, т.е. корекционни програми за агресивно поведение.

Психологът подчерта, че към момента във фокуса на вниманието е основно жертвата, а насилника остава някак встрани, а много често дори без да бъде санкциониран и да понесе отговорност за поведението си. За извършителите на домашно насилие в чл.5, ал. 1, т.1 от Закона за защита от домашното насилие е предвидено включването в Програма за работа с пълнолетни лица, извършители на домашно насилие, но в повечето случаи това включване липсва в решенията на съда.

"Една такава личност, способна да упражнява насилие, няма доброволно да се включи в такава програма, трябва съда да го задължи. И това е единственият начин за превенция и работа с насилника", коментира темата и председателят на Фондация "Владиславово" и управител на Комплекс за социални услуги "Аспарухово" Андрияна Русева.

Тя допълни, че в закона трябва да се прецизира, че е задължително включването в такава програма за работа с упражняващи насилие лица, да има задължителен характер и съда да включва мярката в определението. По думите ѝ, това може да стане със задълбочени дискусии по темата от експерти и време, за да бъде ефективен закона. 

По материала работи Геновева Михайлова, ДНЕС+

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822

Водещите новини