Григор Димитров спечели титлата в Бризбейн

Спорт 07.01.2024 12:25 Снимка: ДНЕС+

Григор Димитров откри новата година с първа титла от 2017-а насам, след като спечели за втори път в кариерата си турнира от сериите АТР 250 в Бризбейн.

Гришо пречупи във финала водачът в основната схема и осми в света Холгер Руне (Дания) с тайбрек в първия сет и единствения пробив в мача, дошъл във втория, за да ликува след 7:6(5) и 6:4.

Димитров имаше проблеми със сервиса си в откриващия гейм и изостана с 0:30, след което с 15:40, но в крайна сметка успя да спечели още с първия си шанс.

От другата страна Руне започна добре и изравни, давайки само точка на Гришо от начален удар, след което и българинът взе подаването си, а впоследствие бе близо до пробив, но се размина на косъм – 2:2.

Гришо започна петата част с първите си два аса в мача и въпреки двойната си грешка след това, взе гейма на 15. Димитров повеждаше на 3 пъти при последвалия сервис на Руне, ала в крайна сметка младокът се измъкна и изравни – 3:3.

Впоследствие двамата си размениха по още 2 гейма, за да дойде впечатляващият 11-и гейм, в които първите поставени в турнира показаха тенис от изключителна класа. Разменяйки си и по един лоб, в крайна сметка Гришо взе своето и накара Руне да сервира за оставане в сета.

Датчанинът спечели без особени затруднения подаването си и така Димитров за първи път в турнира трябваше да играе тайбрек.

Хасковлията го започна отлично и поведе с 3:0, след което стигна до 3 поредни сетбола при 6:3 и се възползва от последния, за да поведе във финала с 1-0.

Вторият сет започна с по един бърз гейм за двамата като Руне стигна до първи такъв на нула в срещата, но впоследствие Гришо стигна до точка за пробив при резултат 1:1.

Съперникът му обаче отговори с ас, ала Гришо показа отлична защита при следващия сервис и пак взе предимство. Руне пак направи ас, след което отрази още един шанс за пробив на Димитров и след 17 минути, 9 равенства и 4 възможности за брейк, все пак взе своето, за да поведе с 2:1.

Българинът бързо изравни, след което Руне пак поведе, а Гришо отговори с гейм на нула за 3:3.

Веднага след това Димитров стигна и до първия пробив във финала, за да дръпне с 4:3, а после затвърди и принуди Руне да сервира за оставане в мача.

Датчанинът отново се справи, но на свой сервис Гришо не сгреши, наниза 8-ия си ас в срещата и я затвори при 6:4 след 2 часа и 19 минути на корта.

Така Димитров, който игра за 18-и път на финал на АТП в кариерата си, спечели деветата си титла навръх Ивановден на 2024 година.