България сред 23-те отбора, опазили Кристиано Роналдо

Спорт 18.12.2023 11:28 Снимка: ДНЕС+

Португалецът е бележил на 47 държави, но Албания е големият му проблем

Кристиано Роналдо има 128 гола в 204 мача за Португалия. В този период се е изправил срещу 70 национални отбора и е вкарал на 47 от тях. 23 обаче са се опазили от него и колкото учудващо да е, България е една от тях.

Люксембург, Швеция и Литва са пуснали 25 гола на Кристиано, но той не е вкарвал на Италия, Уругвай и Бразилия.

Останалите 19 отбора, на които не е бележил са, Алжир, Ангола, Австрия, Канада, Чили, Грузия, Кот д'Ивоар, Мексико, Мозамбик, Норвегия, Южна Африка, САЩ, Кабо Верде, Северна Македония, Англия, Турция и Албания.

Англия и Бразилия са се опазили от Кристиано в три мача, но сензационно най-зле той се е представил срещу скромния тим на Албания.

Албанците имат 4 двубоя, в които той е играл, и нямат допуснат гол от един от най-добрите нападатели на света.

Първият двубой е през 2003 г. и португалците печелят 5:3. Кристиано е на терена 45 минути и не бележи.

Следващите два двубоя са от световните квалификации за първенството през 2010 г. Роналдо играе пълни 90 минути. Албанците правят 0:0 в Лисабон и падат 1:2 у дома, но той не вкарва.

Португалия играе с Албания и през 2014 г. и губи евроквалификацията, но капитанът им пропуска мача заради проблем в бедрото.

Четвъртият мач е от същите квалификации, като португалците този път печелят с 1:0, но Кристиано остава на сухо.

Така албанците са истинската черна котка за Роналдо, както САЩ и Катар са например за Лионел Меси.

Единственият път, който Кристиано се изправя срещу България, е на 15 март 2016 г., когато играем контрола в Лерия и печелим с 1:0.

Тогава невероятен мач направи бившият вратар на “Лудогорец” Владислав Стоянов, който се отчете с 11 спасявания, включително извади и дузпа, бита от Роналдо в 66-ата минута.

Единственият гол, вкаран в 16-ата минута, бе дело на Марселиньо, който направи дебют за България в този двубой.

Владислав Стоянов е един от малкото вратари, които са отразявали две дузпи на Кристиано, който се смята за един от най-добрите изпълнители на 11-метрови в света. Влади направи това и на клубно ниво в двубоя на “Лудогорец” срещу “Реал” (Мадрид) на стадион “Васил Левски”.

За цялата си кариера португалецът не е вкарвал от бялата точка само 29 пъти. Иначе е отбелязал 157 гола от дузпа. Това прави доста добрия коефициент от 84,4% успеваемост.

Единственият шанс Роналдо да се изправи още един път срещу България е да сме в една група за евроквалификациите, защото в Лигата на нациите няма как да играем с Португалия.