Наука 02.12.2024 14:31 Снимка: ДНЕС+
За първи път в 155-годишната история на БАН жена бе избрана за председател
Член-кореспондент Евелина Славчева получи 81 гласа срещу 19 гласа за другия кандидат - микробиолога акад. Христо Найденски
Химикът член-кореспондент Евелина Славчева беше избрана днес за председател на Българската академия на науките (БАН) от Общото събрание на научната институция. Така за първи път в 155-годишната история на академията жена ще я оглави.
Славчева беше избрана с 81 гласа, а за другия кандидат - микробиолога акад. Христо Найденски, подадените гласове бяха 19.
"Приоритетите не са малко, но това, което бих искала да постигна, е още по-голям интегритет на Академията и всички нейни институти, така че да бъдем наистина една общност, един голям екип с неговото цяло многообразие в служба на знанието и българската държава и общество", каза новият председател на БАН.
Мандатът на председателя на БАН е 4 години.
Изборът на председател на БАН беше между микробиолога акад. Христо Найденски и химика чл.-кор. Евелина Славчева
Вторият мандат на сегашния председател на БАН акад. Юлиан Ревалски изтича на 7 декември.
Акад. Юлиан Ревалски (вдясно) поздравява новоизбрания председател на БАН
Снимка: БТАЕвелина Павлова Славчева е родена през 1961 г. в град Брезник. Завършва гимназия "Христо Ботев" в Перник през 1979 г., а през 1985 - Висшия химикотехнологичен институт (ВХТИ) в София като инж.-химик. От 1994 е кандидат на химическите науки, ВХТИ. През 2005 г. е старши научен сътрудник II ст., ИЕЕС - БАН, през 2012 г. става професор, ИЕЕС - БАН, а през 2021 - член-кореспондент на БАН.
Чл.-кор. Евелина Славчева е основател и ръководител на секцията "Водородни системи с полимерен електролит" (2012-2020) в Института по електрохимия и енергийни системи. От 2012 до 2015 г. е председател на Научния съвет на института и е негов директор от 2015 до 2023 г. Председател е на Общото събрание на БАН от 2016 до юни 2024 г. Чл.-кор. Славчева е автор на 127 научни публикации и на един патент. Тя ръководи 23 научноизследователски проекта. Сред тях е и "Център на компетентност ХИТМОБИЛ - технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия".
Кои са приоритетите в управленската програма на чл.-кор. Евелина Славчева?
Основните й приоритети в дейността на БАН през следващия управленски мандат са свързани с фундаменталните научни изследвания, които са основа за напредъка и цялостното развитие на обществото, в които Академията има водеща роля на национално и регионално ниво, пише в програмата на Славчева, публикувана в сайта на научната институция.
Друг приоритет е за социалните и обществените науки, които са ключови за демократичното развитие на България като правова и социална европейска държава. Тя акцентира също на ефективната научно-приложна дейност и създаването на иновации в индустрията, енергетиката, цифровите технологии и изкуствения интелект, транспорта, екологията и природните ресурси, биомедицината и биотехнологиите, и в други сфери на обществено-икономическия живот.
Като приоритет извежда и взаимодействието с бизнеса (директно, чрез браншовите организации, чрез регионалните академични центрове на БАН, чрез различни инициативи) за развитие на иновативни разработки на технологично ниво до степен на готовност за реализация и внедряване (от нива пет/шест по европейската технологична скала до последното девето ниво).
Научната и музейната дейност за опазване на материалното и нематериално културно наследство, за изучаване и опазване чистотата на българския език, за разцвета на българската литература и изкуства - е друг приоритет на чл.-кор. Славчева.
Тя отбелязва и образователната дейност на всички нива - осигуряване на високо ниво на подготовката на докторанти, ръководители на магистри, ментори на практиканти и млади учени, лектори към Центъра за обучение на БАН, гост преподаватели в партньорски университети, методическа помощ, съставителска дейност на учебници и учебни помагала, работа с талантливи деца и ученици.
Друг приоритет е за висококачествената експертна дейност в полза на държавата и обществото - за изработване на стратегически документи, анализи, оценки, законодателни инициативи, включително и за дейности, свързани с националната сигурност и със суверенитета на страната.
С успешното изпълнение на тези приоритети БАН ще продължи да има решаващ принос - както за просперитета на България, така и за изпълнението на Европейската рамкова програма "Хоризонт Европа" на регионално ниво и за укрепване на лидерството на Европейския съюз (ЕС) в науката и иновациите, пише в своята програма член-кореспондент Славчева.
Тя отбелязва, че човешките ресурси и научният потенциал са основната ценност на Академията.
"Анализът на настоящия кадрови състав на учените в БАН, независимо от отбелязаното съществено намаление спрямо предходните две десетилетия, показва сравнително добро разпределение по академични длъжности, пол и възраст. Общият състав на Академията, по данни от октомври 2024 г., наброява около 4460 учени и служители, от които академична длъжност заемат 2270 учени: 370 професори, 775 доценти, 927 главни асистенти и 198 асистенти. Прави впечатление обаче недостатъчният брой на асистентите, както и значителният брой на специалистите с висше образование. Наличието на непропорционален брой асистенти спрямо общия академичен състав се дължи на факта, че те са на срочни трудови договори и в рамките на четири години би трябвало да преминат на длъжност "главен асистент". За съжаление, немалък брой асистенти след изтичане на този срок, напускат системата на БАН и в това отношение трябва да се вземат мерки. Необходимо е да се стимулира участието на асистентите в програмите за млади учени. Тези програми са много добра възможност за придобиване на изследователски опит и по-голяма самостоятелност в писането, изпълнението и отчитането на проекти, както и финансов стимул. Трябва да се отбележи също, че ролята на менторите, хабилитирани учени с опит, макар и изключително важна, остава недооценена. В процеса на подготовката на проектите, менторите имат насочваща роля, а успешното изпълнение на работните програми изисква постоянно да са в помощ на младия колега със съвети, дискусии, а не рядко и с практическа помощ за усвояването на експериментални умения, за овладяване на нови изследователски методи и т.н. Ето защо, тези опитни колеги също трябва да бъдат стимулирани - както финансово, така и с отчитане на провежданата обучителна дейност при периодичните атестации на учените. Полезно би било като ментори на "свободна практика" да се включват и изтъкнати пенсионирани учени, които са активни и имат желание да предават своя опит на младите. Това е ценен потенциал, който не се използва достатъчно. Някои от тези колеги работят и след пенсионирането си, заемайки неакадемична длъжност, с което отчасти се обяснява сравнително високия процент на специалисти с висше образование. Много от тях имат съществен принос за осигуряване на добра приемственост в съответната научна тематика и техният опит трябва да се използва пълноценно. Трябва да се следи броят на тези учени да не води до дисбаланс в структурата на научния състав и до неоправдан разход на бюджетни средства. Препоръчително е, за заплащането на труда на тези учени да се ползва и финансов ресурс от собствени приходи на институтите", пише в програмата си член-кореспондент Евелина Славчева.
Според нея положителна практика за мотивация на асистентите и докторантите в БАН, която би било полезно да се разшири, е организирането на повече научни форуми за млади учени. Много от институтите на БАН провеждат свои тематични семинари и младежки конференции, които се радват на добра посещаемост и интерес. Някои са вече традиционни, други си проправят път и е добре да бъдат насърчавани. Под егидата на Центъра за обучение на БАН се провежда един ежегоден мултидисциплинарен научен форум за млади учени и докторанти, който вече има своя собствен облик и преимущества, отбелязва чл.-кор. Славчева.
Общото събрание на БАН избра за председател химика чл.-кор. Евелина Славчева
Снимка: БТАТя предлага и някои социални стимули, които БАН, в качеството си на голям работодател, може да предприеме.
"Подобни структури в други държави предлагат немалко възможности на служителите си за отстъпки в определени музеи, концерти, театрални представления, събития, посещения в спортни обекти и т.н., включително дори и отстъпки при пазаруване в определени магазини. Всичко това може да се договори с отделни организации и фирми, имащи интерес от по-голяма посещаемост. Не на последно място стои въпросът за осигуряване на жилища за постъпващите млади учени от провинцията. Този въпрос е изключително важен и изисква специално внимание. Ще инициирам дискусия в Общото събрание на БАН относно възможностите БАН да изгради собствено модерно общежитие за млади семейства като най-напред се изработи инвестиционен проект, а впоследствие се потърсят и средства за реализацията му", пояснява член-кореспондент Славчева.
"През последните седем-осем години БАН има общо над 180 официално признати и издадени документа за интелектуална собственост (патенти и полезни модели), което представлява около 45% от всички защитени изобретения в страната за посочения период. Възходящият тренд е впечатляващ. Достатъчно е да отбележим, че всички технически университети заедно имат значително по-малко патенти и полезни модели от БАН. Факторите за това постижение са няколко. Един от тях е рекордното финансиране, което получиха множество институти на Академията като участници в националните Центрове за върхови постижения и за компетентност. С придобитата уникална апаратура нашите изследователи могат да осъществяват авангардни, на световно ниво, изследвания, представляващи научни и приложни пробиви. Друга немаловажна причина е, че в последните години изобретателите в БАН (създателите на патенти и полезни модели) целенасочено се стимулират. Разширява се обхватът на институтите, които имат признати изобретения, появяват се нови изобретателски екипи. В този специфичен вид творчество се включват все повече млади хора, особено докторанти и асистенти. Всичко това оценявам като резултат от работещата иновационна политика в БАН, която следва да се отбележи, че получава значителна подкрепа от Общото събрание", пише в програмата си чл.-кор. Славчева.
Тя казва, че БАН има модерна и добре структурирана интернет страница, която редовно се обновява и представя важни събития и инициативи на Академията.
"Отделът за връзки с обществеността следи, обобщава и ежедневно разпространява резюме на медийните публикации, свързани с дейността на БАН. Традиционно добри са връзките на БАН с Българската телеграфна агенция, с националното радио и телевизия. Все по-често се публикуват интересни материали за актуални разработки на институти и за отделни научни екипи в различни списания, вестници, интернет сайтове, социални мрежи. Ежегодно БАН присъжда награди за обективно журналистическо отразяване на дейността на Академията и за нейните звена в електронните и печатни медии", отбелязва член-кореспондент Евелина Славчева.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10101 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92942 |
TRY | 100 | 5.33811 |
USD | 1 | 1.85176 |
Последни новини
- 18:31 Защо трябва да ставаме и да си лягаме по едно и също време всеки дени
- 18:23 100 години шахмат във Варна
- 18:16 Как да се храним, за да имаме добър метаболизъм
- 18:10 Кремъл: Заплахите на Тръмп към страните от БРИКС ще имат обратен ефект
- 18:03 Бритни Спиърс на 43
- 17:57 FT: Политическа парализа и лоши публични финанси тласкат Франция към дългова криза в гръцки стил
- 17:49 Данните на фитнес гривните прогнозират промените в настроението при биполярно разстройство
- 17:41 Какво време ни очаква до средата на декември?