
Наука 15.08.2022 13:34 Снимка: ДНЕС+
Нужно ли е да пием витамин D като добавка?
Ползите от витамин D не са за подценяване. Той е от съществено значение за функционирането на тялото ни и обикновено се препоръчва приемането му като хранителна добавка, за да поддържаме костите си здрави, да подпомогнем пълноценното движение на мускулите си и да подкрепим имунната си система.
Досега заради многото проведени изследвания, се приемаше, че хората е препоръчително да вземат витамин D като добавка. Според ново проучване обаче, това изобщо не е задължително.
То доказва, че хората, за които не е доказан дефицит на витамин D, може да не извлекат никакви ползи за здравето на костите си, дори и да приемат високи ежедневни дози като хранителна добавка.

За да се установи това, е било проведено проучване с 25 000 доброволци на възраст над 50 години. Те са тествали дали приемът на добавки с витамин D3 биха ограничил риска от фрактури на костите. Важно е уточним, че хората, участвали в изследването, не са имали недостиг на витамин D, ниска костна плътност или остеопороза.
След цели пет години наблюдения, учените стигат до извода, че приемът на добавките с витамин D3 изобщо не са довели до по-нисък риск от фрактури на костите.
И тъй като проучването се е провело със здрави хора, добре е да се наблегне на следното. При тези, които обаче са изложени на риск от остеопороза или които имат ниска костна плътност, взимането на витамин D като хранителна добавка остава препоръчително.

А накрая и още малко полезна информация. Здрави възрастни на възраст между 19 и 70 години, които нямат дефицит на витамин D, най-вероятно си набавят достатъчно от него чрез храната (млечни продукти и риба тон, сьомга, скумрия), както и чрез слънчевата светлина.
Ако обаче имаме колебания дали имаме недостиг на витамин D или не, препоръчително е да се обърнем към личния лекар
Още по темата
![]() |
1 | 2.08444 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.8704 |
![]() |
100 | 4.12092 |
![]() |
1 | 1.6849 |
Последни новини
- 19:27 Язовир Батак пред екокатастрофа - 1/3 от водата я няма
- 19:20 Живот на кредит: Домакинствата вече дължат над 50 млрд. лева на банките
- 19:12 Еврото ще бъде част от рекламата на България зад граница
- 19:05 Откраднаха 18 велосипеда от фаворитите във "Вуелтата"
- 18:57 Фенове на Серина Уилямс я разкритикуваха, че рекламира лекарства за отслабване
- 18:50 Испания, Италия и Франция произвеждат най-много пресни зеленчуци в ЕС
- 18:42 Кошмарен трафик към Гърция! Шофьорите гневни заради задръстванията в Кресненското дефиле
- 18:35 Столична община не е готова за въвеждане на еврото, смятат от "Спаси София"