Наука 08.10.2025 19:26 Снимка: ДНЕС+
Нобелова награда за химия взеха създателите на метало-органичните рамки
Призът отива при Сусуму Китагава, Ричард Робсън и Омар Яги
Кралската шведска академия на науките присъди Нобеловата награда за химия на Сусуму Китагава, Ричард Робсън и Омар Яги, съобщи официалният сайт Nobelprize.org.
Наградата им се дава за "разработването на метало-органични рамки", обяви генералният секретар на академията Ханс Елегрен.
Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона шведски крони (около 1,2 милиона щатски долара). Тя се поделя поравно между тримата лауреати.
Нобеловата награда за химия се присъжда от 1901 г. Първият й лауреат е нидерландският химик Якобус вант Хоф за откритите от него закони на химичната динамика и осмотичното налягане на разтворите.
Сред по-известните учени, удостоявани с Нобелова награда за химия, са Сванте Арениус (1903), Ърнест Ръдърфорд (1908), Мария Кюри (1911), Ирен и Фредерик Жолио-Кюри (1935).
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:23 Лекар: Заболеваемостта от рак на дебелото черво сред хората под 50-годишна възраст у нас нараства
- 11:15 Проф. Христова: Няма риск от разпространение на ебола в Европа след първия случай във Франция
- 11:07 Цените на винетките скачат с 30% от 1 август, годишната за автомобил става 64,50 евро
- 10:59 Закриват на комисията по досиетата
- 10:51 Христо Гаджев положи клетва като депутат
- 10:43 В тежко състояние остава жената, пострадала при катастрофата на АМ „Тракия“
- 10:35 Земетресение от 6,9 по Рихтер разтърси и Япония
- 10:28 Експерти към управляващите: Скъсайте този бюджет! Пишете нов