Наука 19.12.2024 19:02 Снимка: ДНЕС+
Колко бързо "мислим"?
Човешкият мозък обработва информация със скорост едва 10 бита в секунда
Учени от Калифорнийския технологичен институт (Caltech) установиха, че човешкият мозък обработва информация с изключително бавната скорост от около 10 бита в секунда - далеч по-малко в сравнение с нашите сетивни органи и съвременните технологии. Въпреки че тази скорост изглежда ниска, тя може да има дълбоки еволюционни корени, пише NewAtlas.
Мозъкът често е описван като най-мощният компютър в света, но новото изследване прави опит да измери скоростта на човешката мисъл в цифрови термини. Един бит представлява единично "1" или "0", които заедно кодират информация. Учените изчислиха, че средната скорост на мисълта е около 10 бита в секунда, на база различни човешки дейности.
Примерите за това са няколко. В един от тях професионален машинописец пише със скорост 120 думи в минута, което съответства на около 10 бита в секунда.
Разбирането на реч пък изисква около 13 бита в секунда. Оказва се, че световни рекорди при решаване на Рубик куб се равняват на 11.8 бита в секунда. Запаметяване на цифри става с 4.9 бита в секунда, а скоростно подреждане на карти - със 17.7 бита в секунда.
Докато мозъкът обработва информация със скорост 10 бита в секунда, нашите сетивни системи работят много по-бързо.
Един рецептор в ретината на окото обработва 270 бита в секунда, което дава общо 1.6 милиарда бита в секунда за всяко око.
Оптичният нерв компресира тази информация до около 100 милиона бита в секунда.
Според изследователите, бавната скорост на мисълта може да бъде наследство от древните ни предци, които са се нуждаели от фокус върху основни задачи като намиране на храна и избягване на хищници. Те описват мозъка като способен да следва само една основна мисловна линия в даден момент.
"Нашите предци са избрали екологична ниша, където светът е достатъчно бавен, за да направи оцеляването възможно," пишат учените. "10 бита в секунда са нужни само в най-крайните случаи."
Изследването също така поставя под въпрос бъдещите взаимодействия между хората и AI. Компютрите и роботите обработват информация много по-бързо и тази пропаст ще се увеличава с времето.
"Пътищата и мостовете са проектирани за същества, които обработват информация с 10 бита в секунда. След като хората престанат да шофират, инфраструктурата може да бъде оптимизирана за машини, работещи с хиляди битове в секунда", смятат от Caltech.
Дори системи като Neuralink на Илон Мъск няма да могат да преодолеят ограниченията на човешкия мозък. "Мозъкът ще комуникира с импланта на Мъск с около 10 бита в секунда," се казва в изследването.
Изследователите признават, че сравняването на битове в мозъка и компютърните системи не е напълно прецизно. Например, в компютърната система ASCII са нужни 7 бита за кодиране на един символ, докато изследването предполага само 1 бит за символ в мозъка. Освен това, измерването на бита за различни човешки дейности е сложно.
Въпреки тези ограничения, изследването предлага завладяваща перспектива за начина, по който мислим, макар и с "бавна скорост".
Резултатите са публикувани в списание Neuron.
Още по темата
CHF | 1 | 2.09876 |
GBP | 1 | 2.37228 |
RON | 10 | 3.93053 |
TRY | 100 | 5.36483 |
USD | 1 | 1.88151 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за петък, 20 декември 2024 г.
- 19:40 Шофьори превръщат собствените си коли в коледни елхи, но полицията е против
- 19:32 Пилотът от Формула 3 Никола Цолов: Напълно уверен съм, че мога да постигна целите си за 2025-а
- 19:25 Огнище на шарка по животните и в Кърджалийско откри БАБХ
- 19:20 Колумбия е новият туристически хит
- 19:17 Зеленски вдигна бялото знаме и моли за мир с Путин, но идиотите на Запад викат: Войната продължава!
- 19:10 Президентът на БОК Стефка Костадинова: След тези успехи спортът заслужава много по-голям бюджет
- 19:02 Колко бързо "мислим"?