Изкуственият интелект вече помага на тези, които си търсят работа

Наука 24.11.2024 17:41 Снимка: ДНЕС+

Изкуственият интелект вече помага на тези, които си търсят работа

Все повече водещи специалисти по подбор на персонал призовават тези, които си търсят квалифицирана работа, да използват онлайн инструменти с изкуствен интелект.

Това е знак, че работодателите ускорено въвеждат новите технологии, посочват пазарни наблюдатели.

Изкуственият интелект в помощ на кандидатите за работа

Няколко големи международни компании за подбор на персонал вече предлагат на всеки кандидат за работа да използва помощ от платформите с изкуствен интелект, когато съставя своята автобиография или мотивационно писмо. Тези технологии може да бъдат много полезни и за кандидатите, които проучват пазара на труда и си търсят подходяща работа. Инструментите с изкуствен интелект могат да ги насочат към най-подходящата за тях работна позиция, на която ще могат да демонстрират и реализират своя потенциал, отбелязват експерти.

Технологиите с изкуствени интелект може да помогнат на кандидатите за работа в пет насоки. Това се посочва в анализ на Европейския орган по труда и на Генерална дирекция "Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване" на Европейската комисия, публикуван на официалния сайт на Европейския съюз. 

Онлайн инструментите с ИИ може да помогнат на кандидатите за работа при изготвяне на подходящи автобиографии (CV) и мотивационни писма. Те могат да улеснят процеса на търсене на работа в зависимост от професионалните им качества и интереси. Благодарение на онлайн приложения, базирани на изкуствен интелект, кандидатите може да проведат симулации на интервюта за работа. Системата ще оцени уменията им и ще анализира пропуските, допуснати от тях, което ще им помогне да се представят по-добре в реални условия, посочват авторите на евроанализа.

"Важно е кандидатите (за работа - бел. авт.) да се адаптират" към използването на технологиите с изкуствен интелект (ИИ), посочва Джеймс Барет, управляващ директор на базираната в Лондон компания "Майкъл Пейдж Текнолъджи" (Michael Page Technology). Тя се е специализирала в подбора на компютърни специалисти за частния и държавния сектор. 

"Ако (кандидат за работа - бел. ред.) използва правилно инструментите с изкуствен интелект, то това може да му помогне да достигне до следващия етап" от процедурата по кандидатстване за дадена работа, отбелязва Барет.

Себастиан Детмерс, главен изпълнителен директор на друга глобална агенция за подбор на персонал -  "СтепСтоун Груп" (StepStone Group), също е привърженик на използването на технологиите с ИИ в процеса на търсене на работа, пише БТА.

"ИИ ще бъде полезен за кандидатите, особено ако им помогне да изтъкнат, че притежават качества, които се изискват за работната позиция, за която кандидатстват", посочва той.

Подобни експертни мнения са знак, че технологиите, базирани на изкуствен интелект, се превръщат в неделима част от процеса на търсене на работа и подбор на персонал, посочва специализираното издание "Файненшъл Таймс".

"СтепСтоун Груп" предоставя на кандидатите за работа онлайн инструмент, базиран на ИИ. Чрез него те могат да съставят мотивационно писмо, като само предоставят автобиография и описание на длъжността, за която кандидатствате. Компанията е създала и т.нар. генератор на автобиографии. Този онлайн инструмент може да "напише" автобиография, която да предизвика интереса на работодатели, които търсят служители с определени качества, посочва компанията. Тя отбелязва, че генераторът на автобиографии е бил използван използван 2,6 млн. пъти през последните 12 месеца.

Все повече компании управляват онлайн платформи, които са специализирани в изготвянето на автобиографии и мотивационни писма с помощта на изкуствен интелект. Една от тях е "Кикрезюме" (Kickresume), отбелязва "Файненшъл Таймс".

"ЛинктИн" в крак с времето

Социалната мрежа "ЛинктИн" (LinkedIn), която свързва онлайн работодатели и професионалисти в различни сфери, предлага на своите потребители онлайн инструмент, базиран на ИИ. Въз основа на уменията професионалния им опит, този инструмент може да предостави на кандидатите аналитична оценка дали са подходящи за дадена работна позиция. Той може да им помогне да изготвят мотивационно писмо и да "оцени" дали автобиографиите им са написани добре и дали отговарят на работната позиция, за която кандидатстват. 

За момента "ЛинктИн" предоставя достъп до този онлайн инструмент на тези потребители, които са с платен абонамент за социалната мрежа. Компанията, която управлява социалната мрежа, обяви, че скоро ще представи и безплатна версия на приложението. 

В САЩ си търсят работа с помощта на ИИ

Значителна част от кандидатите за работа, поне в САЩ, използват инструменти с изкуствен интелект, сочат допитвания. Около 57 процента от заетите на пазара на труда, които са родени между 1995 и 2012 г., известни още като "Генерация Зет" (Gen Z), са ползвали ИИ, за да напишат заявление за кандидатстване за работа, автобиография или мотивационно писмо. Това сочат данните от проучване, проведено през този месец от корпорацията за подбор на персонал "Рандстад" (Randstad).

Услугите на технологии с изкуствен интелект при търсене на работа са ползвали 40 процента от представителите на поколението Y, участвали в допитването. Тази демографска група е известна като "Милениум" и включва родените между 1981 и 1996 година, сочи сайтът на енциклопедия "Британика".

При представителите на поколението X (родени между 1965 г. и 1980 г.) този процент намалява (21 на сто), а при т. нар. бейби бумъри, които са родени между 1946 г. и 1964 г., пада до 13 на сто, сочат още данните от проучването. 

Бум на инвестициите в технологии с ИИ

Междувременно инвеститори от цял свят влагат значителни средства в компании, разработващи технологии с ИИ, надявайки се, че те ще се превърнат в следващия хит на пазара. 

През третото тримесечие на 2024 г. фондове за рисков капитал са инвестирали 3,9 милиарда долара в стартъп компании, които разработват технологии, базирани на генеративен изкуствен интелект, посочва компанията за финансови данни "ПичБук" (PitchBook). По-голяма част от това финансиране - 2,9 млрд. долара, е насочено към компании, базирани в САЩ, посочва специализираният сайт "Тек крънч" 

В тези инвестиции не са включени 6,6 млрд. долара, вложени в технологии с изкуствен интелект от стартъп компанията "ОупънЕйАй" (OpenAI).

Технологичната корпорация "Майкрософт" (Microsoft) инвестира милиарди в проекта "ЧатДжиПиТи" (ChatGPT) - чатбот, разработен от "Оупън Ей Ай, припомня Ройтерс. Той придоби популярност в целия свят благодарение на гласовата си функция, чрез която изкуственият интелект "разговоря" с потребителите, посочват експерти. 

CHF CHF 1 2.09943
GBP GBP 1 2.35932
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.36179
USD USD 1 1.86145