
Наука 15.09.2020 17:40 Снимка: ДНЕС+
Германски министър: Не по-рано от 2021 г. да има достъпна ваксина срещу COVID-19
Ваксината срещу новия коронавирус няма да бъде широко достъпна преди средата на идната година, обяви днес пред журналисти германският министър на образованието и научните изследвания Аня Карличек, цитирана от ДПА, като наблегна, че е важно да се гарантира, че ваксината е потвърдено безопасна.
"Няма да се отклоним от тази линия в Германия и в Европа", подчерта тя на съвместна пресконференция със здравния министър Йенс Шпан и проф. Клаус Чичутек, председател на германския изследователски институт "Паул Ерлих" (PEI), който е и медицински регулатор. И Карличек, и Шпан подчертаха, че ваксинирането ще е доброволно, предаде БТА.
Министър Шпан е убеден, че ще има достатъчно хора, които ще се запишат за ваксинация, така че да бъде покрита квотата от 55-66 процента от населението, изисквана за постигане на колективен имунитет.
Германия отдели 750 милиона евро за подкрепа на разработването на ваксина, припомня ДПА. Базираната в Мюнхен фирма BioNTech (БиоНТех), която работи заедно американския производител на лекарства Pfizer ("Пфайзър"), ще получи 375 милиона евро, а CureVac (КюърВак) - 252 милиона. Министър Карличек допълни, че на трета компания - IDT Biologika (ИДеТеБиологика), също ще бъде предоставена финансова подкрепа./БТА
Още по темата
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.85552 |
![]() |
100 | 4.16246 |
![]() |
1 | 1.67882 |
Последни новини
- 23:20 Росен Желязков в Карлово: Левски трябва да бъде компасът в сърцето ни
- 23:18 Радев от град Левски: Делото на Апостола остава непреходно във времето, но и провокира нашата съвест
- 23:17 Протести в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев се проведоха в София и Варна
- 21:56 България почете Апостола на свободата: Отбелязахме 188 години от рождението на Васил Левски
- 21:39 Хороскоп за събота, 19 юли 2025 г.
- 19:31 "Хамас" се стяга за дълга война с Израел
- 19:25 Верижна катастрофа с 5 автомобила образува тапа на АМ "Тракия"
- 19:17 СО предала всички документи, поискани от областната администрация за парк "Врана"