Наука 22.08.2025 13:17 Снимка: ДНЕС+
Българи спечелиха 4 медала от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Индия
Четири медала спечелиха българските ученици от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика (IOАА), която се състоя в Индия. Отборът се завръща с три златни и едно сребърно отличие, както и с една почетна грамота. До момента това е най-доброто представяне на България в състезанието, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
В олимпиадата тази година участваха над 280 ученици от 63 държави.
Златните медали бяха завоювани от Светослав Арабов (9-и клас от Математическата гимназия (МГ) във Варна), Елена Йорданова (11-и клас от МГ в Русе) и Петър Попов (11-и клас от Природо-математическата гимназия в Гоце Делчев).
Сребърното отличие спечели Лора Лукманова (12-и клас от Софийската математическа гимназия (СМГ).
Почетната грамота е за Атанас Митрев (11-и клас от Езиковата гимназия в Кърджали).
Ръководители на отбора са Никола Каравасилев и Стефан Иванов от Съюза на астрономите в България.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:34 Пламен Тодоров застава начело на АДФИ
- 15:25 ДБ търсят подкрепа за идеята държавните служители сами да си плащат осигуровките
- 15:16 Григор получи "уайлд кард" и влиза в основната схема на "Уимбълдън"
- 15:08 Парламентарната асамблея на Съвета на Европа /ПАСЕ/ ще разследва престъпленията от "Сараевско сафари
- 15:01 Пловдивчанин 4 г. снимал порно на съгражданка, изкарал над 2 млн. долара и не ѝ дал нищо
- 14:54 Кузман Илиев: "Кошница с грижа" е временно решение, не може да постигне дългосрочни резултати
- 14:47 Иззети са над килограм наркотици при полицейска акция в София
- 14:40 Милен Кермедчиев: Все още няма споразумение между САЩ и Иран, а само рамка за бъдещи преговори