Наука 22.08.2025 13:17 Снимка: ДНЕС+
Българи спечелиха 4 медала от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Индия
Четири медала спечелиха българските ученици от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика (IOАА), която се състоя в Индия. Отборът се завръща с три златни и едно сребърно отличие, както и с една почетна грамота. До момента това е най-доброто представяне на България в състезанието, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
В олимпиадата тази година участваха над 280 ученици от 63 държави.
Златните медали бяха завоювани от Светослав Арабов (9-и клас от Математическата гимназия (МГ) във Варна), Елена Йорданова (11-и клас от МГ в Русе) и Петър Попов (11-и клас от Природо-математическата гимназия в Гоце Делчев).
Сребърното отличие спечели Лора Лукманова (12-и клас от Софийската математическа гимназия (СМГ).
Почетната грамота е за Атанас Митрев (11-и клас от Езиковата гимназия в Кърджали).
Ръководители на отбора са Никола Каравасилев и Стефан Иванов от Съюза на астрономите в България.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:28 Продадоха имението на Берлускони, купувачът е шейх от Катар
- 13:21 Демерджиев: Да се прегледа пътната настилка, съоръженията, знаковото стопанство и сервитутите
- 13:13 Зеленски: Украйна ще нанася превантивни удари по обекти, които Русия използва за военни цели
- 13:07 Важна седмица за Формула 1: Верстапен сяда на преговори с отбора си за бъдещето
- 12:59 Арх. Виолета Комитова: Незаконното строителство в България се превърна в бедствие
- 12:51 Митничари от Варна намериха контрабандни обекла, хавлии, завивки и над 4500 м плат от Турция
- 12:43 САЩ незабавно изпращат спасителни екипи във Венецуела след разрушителните земетресения
- 12:35 Принципът на Кубертен приключи: МОК плаща по $ 10 000 "за участие" на всеки олимпиец