
Наука 08.04.2025 15:05 Снимка: ДНЕС+
Алкохолът причинява дълготрайни мозъчни увреждания
Експериментът ясно демонстрира, че пиенето води до дефицити във "взимането на бързи решения"
В нови изследвания с плъхове учените са открили обезпокоителни доказателства за това колко тежко алкохолът уврежда когнитивните способности — дори месеци след като пиенето е спряло.
Проучването е финансирано от американското правителство и проведено в Университета "Джонс Хопкинс". Оказва се, че зоните в мозъка, отговарящи за вземането на решения, остават силно засегнати дълго време след прекомерна употреба на алкохол — дори и след месеци на трезвеност.
Както е описано в нова статия, публикувана в списанието Science Advances, невроученият и изследовател на зависимости Патриша Джанак и нейните студенти първо изложили група плъхове на много високи нива на алкохолни изпарения, а след това ги оставили в почти тримесечен период на въздържание.
След това, и пияните, и контролните (трезви) плъхове били подложени на тест за вземане на решения, базиран на награда. Тестът включвал натискане на един от два лоста, за да получат капка подсладена вода — задача, която плъховете бързо научават, за да си осигурят "сладката награда". За да усложнят играта, изследователите сменяли "наградния" лост на всеки няколко минути, така че плъховете трябвало да разбират и предвиждат кога се променя правилният отговор.
"Това беше трудна задача, изискваща памет и стратегия", се казва в официалното съобщение за изследването. "Плъховете, изложени на алкохол, се справиха значително по-зле."
Изследователите твърдят, че техният експеримент е първият, който ясно демонстрира дефицити във "взимането на бързи решения" след алкохолна експозиция, нещо, което по-ранни опити не са показвали — вероятно защото задачите в предишните тестове са били твърде лесни.
"Нашият експеримент беше доста предизвикателен и плъховете, изложени на алкохол, просто не можеха да се справят добре", казва Джанак, първи автор на изследването. "Когато правилният отговор постоянно се променяше, контролните плъхове вземаха по-бързи и точни решения. Те бяха по-стратегически. А когато разгледахме мозъците им, се видя, че сигналите, свързани с вземане на решения, бяха по-силни при тях."
Екипът свързва затрудненията на плъховете, изложени на алкохол, с "драматични" промени в дорсомедиалния стриатум — част от мозъка, отговорна за двигателната функция и вземането на поведенчески решения.
Този дял е добре известен като център, свързан с награда и очаквания, и отдавна се свързва със зависимости и компулсивно поведение — но това проучване изглежда е първото, което ясно показва до каква степен тези невронни вериги могат да бъдат увредени от алкохол.
Особено изненадващо за учените било, че уврежданията в мозъка продължават толкова дълго. Това, според Джанак, може да обясни защо процентът на рецидив при хора с алкохолна зависимост е толкова висок.
"Алкохолно-индуцираните невронни увреждания може да допринасят за решението да се пие отново, дори след преминала рехабилитация", казва невроученият. "Можем ясно да покажем, че тези дефицити могат да бъдат дълготрайни."
Изследването е публикувано в журнала Science.
Още по темата
![]() |
1 | 2.11624 |
![]() |
1 | 2.28565 |
![]() |
10 | 3.92911 |
![]() |
100 | 4.52918 |
![]() |
1 | 1.72715 |
Последни новини
- 11:33 Киев не е уведомен, че се отказваме да продаваме реакторите, поискали сме $100 млн. повече
- 11:26 Тръмп подписа указ за намаляване на цените на медикаментите
- 11:19 Варна посреща корабите от черноморската противоминна група
- 11:17 Коалиция ГЕРБ–СДС: Днес скланяме глави пред невинните жертви на комунистическия терор
- 11:11 Предстои реставрация на стенописите в Катедралата във Варна
- 11:04 Харвард отказа да се подчини на Тръмп. Президентът чака извинение от университета
- 10:56 В Сърбия арестуваха инженер Зоран Джаич, който разкри причините за трагедията в Нови Сад
- 10:49 Аталай: ДПС-ДПС може и да подкрепи вота на недоверие