Наука 10.09.2025 11:21 Снимка: ДНЕС+
4 телескопа потвърждават "големи странности" за междузвездния обект в Слънчевата система
По определение учените не знаят какво да очакват, когато изследват междузвездния обект 3I/ATLAS, тъй като това е едва третият обект в човешката история, засечен да идва извън пределите на Слънчевата система.
Но изненадите продължават да се трупат. Мистериозното тяло за първи път беше забелязано в началото на юли и оттогава не спира да интригува учените. Както отбелязва Science Alert, четири мощни телескопа — "Хъбъл", SPHEREx, космическият телескоп за търсене на екзопланети TESS и "Джеймс Уеб" — насочиха своя поглед към 3I/ATLAS.
И макар сред експертите да има общо съгласие, че обектът е комета — малко ледено тяло, което отделя газове, докато преминава покрай Слънцето — събраните данни разкриват далеч по-сложна картина, показвайки, че този обект е странен в дълбочина и ще остане обект на изследвания и сравнения още дълги години.
За начало, наблюденията на SPHEREx и "Джеймс Уеб" показват, че комата му — огромната атмосфера от газ и прах, която обгръща ядрото на кометата — съдържа много по-високи количества въглероден диоксид, отколкото се очаква. Всъщност учените са открили най-високото съотношение въглероден диоксид към вода, наблюдавано досега при комета.
Телескопът TESS, който всъщност е заснел обекта месеци преди откриването му през юли (в архивни наблюдения), показва, че той е бил ярък и активен още когато е бил на шест астрономически единици от Слънцето — отвъд орбитата на Юпитер, много по-далеч, отколкото обикновено започват да проявяват активност повечето комети.
"Хъбъл" разкрива "сълзовидна обвивка от прах, излитаща от твърдото ледено ядро на кометата", но в същото време обектът "няма отчетлива кометна опашка".
Въпреки това нови наблюдения с телескопа Gemini South на връх Серо Пачон в Чили показват, че опашката на 3I/ATLAS продължава да се удължава, което е по-типично поведение. Кометите, наричани понякога "мръсни снежни топки", са ледени тела, които освобождават газове, когато преминават край Слънцето, образувайки характерната опашка от прах и йонизиран газ. Колкото повече се приближават до перихелия си — най-близката точка в орбитата им до Слънцето — те стават по-активни, понякога отделяйки грандиозни струи.
Произходът на обекта остава все така загадъчен. В предварителна научна публикация международен екип учени предполага, че 3I/ATLAS може да съдържа "ледове, изложени на по-високи нива радиация от тези в кометите на Слънчевата система" или че може да се е "формирал близо до линията на CO₂ леда в своя родителски протопланетен диск."
Докато напуска Слънчевата система, той ще премине сравнително близо до Юпитер, Марс и Венера.
Астрономът от Харвард Ави Льоб предложи орбиталният апарат Mars Reconnaissance Orbiter да наблюдава обекта по-отблизо, тъй като той ще премине на по-малко от два милиона мили от Червената планета.
Около пет месеца по-късно сондата Juno на НАСА може да го пресече по пътя му към Юпитер. Може би тогава най-сетне ще успеем да разберем повече за неговата необичайна природа.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:28 Продадоха имението на Берлускони, купувачът е шейх от Катар
- 13:21 Демерджиев: Да се прегледа пътната настилка, съоръженията, знаковото стопанство и сервитутите
- 13:13 Зеленски: Украйна ще нанася превантивни удари по обекти, които Русия използва за военни цели
- 13:07 Важна седмица за Формула 1: Верстапен сяда на преговори с отбора си за бъдещето
- 12:59 Арх. Виолета Комитова: Незаконното строителство в България се превърна в бедствие
- 12:51 Митничари от Варна намериха контрабандни обекла, хавлии, завивки и над 4500 м плат от Турция
- 12:43 САЩ незабавно изпращат спасителни екипи във Венецуела след разрушителните земетресения
- 12:35 Принципът на Кубертен приключи: МОК плаща по $ 10 000 "за участие" на всеки олимпиец