Нова заплаха: Пластмасата убива човешкия мозък?

Любопитно 04.02.2025 10:14 Снимка: ДНЕС+

Нова заплаха: Пластмасата убива човешкия мозък?

Според ново проучване експоненциалното нарастване на замърсяването с микропластмаси през последните 50 години може да се отрази в увеличаване на замърсяването в човешките мозъци.

То установява тенденция към нарастване на микро- и нанопластмасите в мозъчната тъкан от десетки аутопсии, извършени между 1997 и 2024 г. Изследователите са открили миниатюрните частици и в проби от черен дроб и бъбреци, уточни в. "Гардиън".

Човешкото тяло е широко замърсено с микропластмаси. Те са открити и в кръвта, спермата, кърмата, плацентата и костния мозък. Влиянието им върху човешкото здраве до голяма степен е неизвестно, но те са свързани с инсулти и инфаркти, пише news.bg.

Учените установяват също, че концентрацията на микропластмаси е около шест пъти по-висока в мозъчните проби на хора с деменция.

Микропластмасата се разгражда от пластмасови отпадъци и замърсява цялата планета - от върха на Еверест до най-дълбоките океани. Хората консумират тези малки частици чрез храната, водата и като ги вдишват.

Публикувано в четвъртък проучване установи, че замърсяването с малки пластмасови частици е значително по-голямо в плацентите на преждевременно родени деца. Друг скорошен анализ установи, че микропластмасата може да блокира кръвоносните съдове в мозъка на мишки, причинявайки неврологични увреждания, но отбеляза, че човешките капиляри са много по-големи.

В новото изследване, публикувано в списание Nature Medicine, са анализирани проби от мозъчни, чернодробни и бъбречни тъкани от 28 души, починали през 2016 г., и 24 души, починали през 2024 г. в Ню Мексико. Концентрацията на микропластмаса е била много по-висока в мозъчната тъкан. Тя е по-висока и в пробите от мозъка и черния дроб от 2024 г. в сравнение с тези от 2016 г.

Учените разширяват анализа с проби от мозъчна тъкан от хора, починали между 1997 и 2013 г. на източното крайбрежие на САЩ. Данните показват тенденция към увеличаване на замърсяването на мозъците с микропластмаса от 1997 г. до 2024 г.

Най-често откриваната пластмаса е полиетилен, който се използва в найлонови торбички и опаковки за храни и напитки. Той съставлява средно 75% от общото количество пластмаса. Частиците в мозъка са били предимно наноразмерни парчета и люспи от пластмаса. Концентрацията на пластмаса в органите не се влияе от възрастта на човека в момента на смъртта, нито от причината за смъртта, пола или етническата му принадлежност.

CHF CHF 1 2.08222
GBP GBP 1 2.35257
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.29006
USD USD 1 1.90367