Как пластмасата увеличава смъртността в световен мащаб

Любопитно 05.05.2025 14:43 Снимка: ДНЕС+

Как пластмасата увеличава смъртността в световен мащаб

В забързаното ежедневие търсим всевъзможни начини да улесним изпълнението на някои досадни, но неизбежни задачи - като например готвенето. Така може би сме придобили навика да готвим за повече време напред и да съхраняваме храната в пластмасови кутии. Или пък си поръчваме готови ястия от ресторанти и заведения, които отново ни го доставят в тях. И въпреки че знаем, че не е полезно, по някаква причина продължаваме да го правим.

А сега науката ни дава още една, достатъчно основателна причина най-накрая да спрем. Ново изследване на учени от New York University's Grossman School of Medicine достига до извода, че пластмасовите кутии за храна, опаковките шампоани, грим и други продукти, както и в детски играчки, може да са допринесли за повече от 10% от смъртните случаи сред мъже и жени на възраст от 55 до 64 години в 200 страни по света.

Колко са опасни

Като основна причина за тях се изтъкват синтетичните химикали фталати. За тях е доказано, че допринасят за възникването на възпаления и конкретно системно възпаление на коронарните артерии, което може да ускори съществуващо заболяване ан сърдечно-съдовата система или да доведе до инсулти и инфарктни, които понякога завършват и с фатален край.

Други досегашни изследвания свързват редовното излагане на въздействието на фталатите с възникването на репродуктивни проблеми, както и с развитието на астма, затлъстяване при децата и дори рак.

Черната пластмаса е най-вредна

На фона на всички тези притеснителни твърдения, фталатите са химикали, които са буквално почти навсякъде - от PVC водопроводни тръби, винилови подови настилки, продукти, устойчиви на дъжд и петна, медицински тръби, градински маркучи и някои детски играчки. Изпозлват се и в опаковки за храни, перилни препарати, дрехи, мебели и автомобилни пластмаси.

Те са част от всички тях, защото правят пластмасата по-устойчива и издръжлива. Но и в пъти по-вредна и опасна за здравето ни. Но фталатите се добавят и към продукти за лична хигиена като шампоан, сапун, лак за коса и козметика, за да се удължи трайността на ароматите. А най-често сме изложени на вредното им въздействие, когато вдишваме замърсен въздух или консумирам храни и напитки, които са били в контакт с тях.

По време на изследването учените откриват в много от взетите проби урина след от химическото разграждане на ди-етилхексил фталат DEHP. Анализът установява, че излагането на DEHP е допринесло за 356 238 смъртни случая през 2018 г. сред мъже и жени на възраст от 55 до 64 години в световен мащаб. И всичко това е в подкрепа на предишни изводи за вредата от фталатите, пише CNN.

Пластмасата е буквално навсякъде около нас

Kак да се предпазим

Има няколко прости, но може би не толкова лесни за изпълнение в днешното ежедневие стъпки, с които можем да се предпазим или поне да намалим вредата от фаталтите:

  • Избягваме пластмасовите опаковки, доколкото е възможно;
  • Избягваме ултрапреработените храни, защото те често влизат в досег с пластмаса;
  • Не слагаме пластмасови кутии в микровълновата или миялната, защото това уврежда покритието им и се отделят повече вредни частици;
  • Използваме козметични и почистващи препарати без аромати;
  • Използваме стъкло, неръждаема стомана, керамика или дърво за съхранение на храни;
  • Купуваме пресни и замразени плодове и зеленчуци вместо консервирани и преработени;
  • Не използваме ароматизатори за въздух.
  • Мием често ръцете си, за да премахнем химикалите, полепнали по тях.
CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.29208
RON RON 10 3.92879
TRY TRY 100 4.47071
USD USD 1 1.72426