Евростат: Българинът годишно използа почти 140 найлонови торбички

България 03.07.2025 16:04 Снимка: ДНЕС+

Евростат: Българинът годишно използа почти 140 найлонови торбички

Притеснително е, че използването на найлонови торбички не намалява драстично въпреки възможностите, които има за тяхната замяна. Замърсяването за околната среда остава сериозно, каза за БТА Елеонора Йосифова от екип „Нулеви отпадъци“ на неправителствената организация „За Земята“.

Международният ден без найлонови торбички, който се отбелязва днес, е повод да обърнем целенасочено внимание на проблема, защото ежедневно българите използват много такива торбички, особено тънките малки пликове без дръжка, коментира експертът. По данни на Евростат почти 140 торбички годишно използва българинът, каза Йосифова. Тя посочи, че у нас не се води статистика за употребата на торбички с и без дръжка.

Международният ден без найлонови торбички се отбелязва от 2009 г. с подкрепата на Световното обединение за алтернативи на изгарянето (GAIA) и на европейската организация "Нулеви отпадъци Европа" (Zero Waste Europe). Целта е да се повиши информираността на международната общност за вредата от найлоновите торбички за околната среда и да се насърчат хората да използват техни алтернативи. Това сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА.

Трябва да се замислим как пазаруваме, дали има нужда да поставяме всичко, например плодовете, в отделни пликове, посъветва Йосифова. Тя подчерта, че една от алтернативите са платнените торбички. Дори да се случи да прибегнем до найлонова торба, нека не я изхвърляме веднага в контейнера, а да помислим за повторна употреба, посочи още експертът.

От представителството на Европейската комисия в България напомниха с публикация във Фейсбук, че Европейският съюз има Стратегия за пластмасите, която цели да трансформира начина, по който пластмасовите продукти се проектират, произвеждат, използват и рециклират.

„В Международния ден без найлонови торбички напомняме, че пластмасовите изделия за еднократна употреба представляват 50% от отпадъците, попадащи в моретата и океаните“, посочват от ЕК. Оттам отбелязват, че пластмасовите отпадъци са сериозен риск за океаните. Преди да посегнем към поредното пликче или пластмасова чаша, нека се замислим, че това, което използваме само няколко минути, остава да живее много по-дълго от нас, застрашавайки планетата и всички живи същества, призовават от ЕК.

Преди дни Европейската комисия представи данни от проучване на Евробарометър, според което в България едва 33 на сто от хората са взели тази година мерки срещу климатичните промени, докато в останалата част на ЕС този дял е почти двойно по-голям - 59 на сто. В ЕС 64 на сто казват, че ползват разделно сметосъбиране, докато у нас този дял е 28 на сто. Докато в ЕС 49 на сто са взели мерки да не използват замърсители във всекидневието като найлонови торбички, в нашата страна такива мерки предприемат едва 34 на сто, сочат още данните.

Според данни на Евростат през 2022 г. има спад със средно 10,8 торбички (14 процента) на човек в сравнение с 2021 г. Общо 29,8 милиарда леки пластмасови торбички са били консумирани в ЕС през 2022 г., което е с 4,7 милиарда торбички по-малко от 2021 г. Средният брой използвани торбички на глава от населението у нас през 2022 г. е бил 131,6, което представлява намаление от използваните средно през 2021 г. 160,2 на същата база или със близо 18 на сто.

CHF CHF 1 2.09269
GBP GBP 1 2.26763
RON RON 10 3.86688
TRY TRY 100 4.17071
USD USD 1 1.66213