Любопитно 22.03.2021 10:31 Снимка: ДНЕС+
Какво да консумираме, ако сме болни от COVID-19
След година в пандемия, COVID-19 не само няма намерение да си тръгва, а все по-настоятелно навлиза в живота ни. Въпреки че много се изговори, всеки, който се срещне челно с вируса, си задава куп въпроси за това какво трябва да прави, за да премине всичко по-леко.
Освен консултациите с лекар, изследвания и предписаното лечение, не по-малко важно е и какви храни и напитки консумираме. Защото, както добре знаем, те също оказва голям ефект върху нашето здраве, дори и вече да сме се разболели.
Ето на какво е добре да наблягаме по време на домашното си лечение, за да мине всичко по-бързо и безпроблемно.
Хидратация
Тя е на първо място. Чашата вода трябва да стане естествено продължение на ръката ни и трябва да изпиваме по поне осем на ден. Освен че ни предпазва от образуването на тромби, които са често срещано усложнение при коронавируса, хидратацията възвръща електролитния баланс, ако имаме температура и се потим обилно.
Чаят с мед също е перфектна начин да си набавим течности и да облекчим възпаленото гърло и кашлицата. Можем да консумираме и костен бульон и фрешове. Ако не се чувстваме добре, забравяме за алкохола, който само може да влоши ситуацията, защото ни дехидратира.
Калории
Тялото ни се нуждае от енергия, за да се бори с вируса. Затова храната, която ядем, трябва да е не само богата на полезни вещества, но и калорична. Най-важно е да си набавяме протеини, витамини А, С, D и Е и цинк, както и бета каротен.
Затова, без особена изненада, основна част от менюто ни трябва да са зеленчуците и плодовете. По-добре да заложим на растителния, отколкото на животинския протеин. Това обаче не значи, че не можем да хапваме и месо, ако имаме това желание.
Ако не сме гладни, което е напълно нормално, можем да си направим смути с плодове и ядково или кисело мляко, с което ще си набавим калории. Не бива да забравяме и добрата, стара пилешка супа, която е доказан лек.
Препоръчително е да избягваме трудносмилаемите храни, като боб, карфиол, броколи, защото те изискват повече енергия за обработката си от стомашно-чревния тракт, съветва EatingWell.
Ферментирали храни
Те са истинско богатство, което не бива да подценяваме. Пробиотиците, които се съдържат в изобилие в тях, помагат не само за баланса на чревната флора, но и за това да се вдигнем по-скоро на крака./lifestyle.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:32 София ще разполага с финансова рамка от €1,523 млрд. За какво ще се харчат?
- 19:24 Съдът във Варна назначи техническа експертиза по делото срещу зелената зона за паркиране
- 19:16 Тираджията, помел кола на "Тракия", е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост
- 19:09 Слънчево, в низините - горещо в следващите дни
- 19:02 77-годишният Лайънъл Ричи прекъсна концерт след като се почувствал зле сцената
- 18:54 Връзват възнагражденията на висши длъжности към замразените депутатски заплати
- 18:47 Разкриха единственото условие към гостите на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси
- 18:39 Най-малко 48 души са се удавили в опит да се спасят от жегите във Франция