Хладилникът, правилната подредба и как да оползотворим мястото максимално ефективно

Любопитно 02.04.2021 17:08 Снимка: ДНЕС+

Хладилникът, правилната подредба и как да оползотворим мястото максимално ефективно

Хладилникът е един от най-използваните уреди във всеки дом. Работи без почивка, а в него се крие това, от което всеки има нужда - храната. Но ако когато го отворим, в него цари хаос, значи е време за промяна.

Важно е не само редовно да почистваме хладилника, защото все пак в него държим това, което слагаме и на масата, но и да го подреждаме правилно. Така не само ще си улесним ежедневието, но и ще намалим значително изхвърлянето на храна, което, честно казано, си е истинско прегрешение.

Ето кои са най-важните стъпки, които да изпълним, за да бъде всичко по мястото си и да го консумираме свежо.

Температура

Всеки хладилник си има термостат, от който нагласяме степента на охлаждане. През лятото може да превключим на по-висока, а през зимата - на по-ниска. Важно е обаче от време на време да проверяваме и с термометър колко точно е студено.

Оптималната температура е 4 градуса - при нея се предотвратява развитието на вредни бактерии. А всеки градус по-нагоре крие риск за здравето ни.

Нови покупки

Ако не обичаме да пазаруваме всеки ден, но все пак го правим често, то трябва да спазваме едно основно правилно - по-новите покупки винаги отиват по-назад, а по-старите продукти са най-отпред, за да се консумират първи.

Важно е от време на време да проверяваме и срока на годност на продуктите и тези, на които изтича скоро, също трябва да са ни пред очите, когато отворим хладилника.

Много невинаги е на хубаво

Разбира се, че гледката на хладилник, пълен до горе с любимите ни продукти, ни радва. Но това препълване пречи на ефективността на уреда и той не може да охлажда така, както трябва. Затова по-добре да устояваме на изкушенията или да пазаруваме по-често.

А всичко, което може и да не е в хладилника, просто не го съхраняваме там. Например бурканите, консервите и соковете няма нужда да бъдат в него, преди да се отворят.

След това тяхното място е на вратата на хладилника, където пък не е много подходящо за дълго съхранение на млечни продукти и яйца. Някои зеленчуци, като доматите, са по-вкусни и издържат по-дълго в шкафа или на някоя етажерка.

Чекмеджетата, плодовете и зеленчуците

Всеки хладилник ги има и в тях слагаме плодове и зеленчуци. Но едва ли знаем, че те са предназначение за контрол на влажността. Освен това, в тях продуктите не се докосват до задната част и така са предпазени от измръзване.

Важно е обаче да знаем, че не всички плодове са подходящи за съхранение в тези чекмеджета, освен ако не пребивават самостоятелно там. Това са тези, които отделят етилен - пъпеши, ябълки, банани, круши, авокадо и костилкови плодове (праскови и нектарини). Ако се докосват до други плодове, те ще предизвикат по-бързото им разваляне.

Неузрелите плодове нямат място в хладилника, защото ниските температури ще ги оставят все така зелени. Най-добре е в него да намерим място за тези, които вече са нарязани, но не са доизядени.

Картофите, лукът и чесънът са други често използвани в кухнята продукти, които нямат място в хладилника, защото могат да се развалят прекалено бързо от влажността. Вместо това е добре да ги съхраняваме в някой сух и тъмен шкаф.

Ако имаме навика да мием плодовете и зеленчуците щом се върнем от магазина, трябва добре да ги подсушим, преди да ги сложим в хладилника. В противен случай просто ще се скапят.

Пресните билки, морковите, карфиолът и броколите е добре да завием с домакинска хартия, преди да сложим на студено, за да ги запазим по-свежи по-дълго. По-крехките билки, като босилек, чесън и копър, нямат място в хладилника - тях слагаме в чаша или буркан с вода.

Месо и риба

Тяхното място е на най-долния рафт, защото там е най-студено. А рискът за развитие на вредни бактерии в тях е най-голям, затова не бива да си правим експерименти.

Млечни продукти

За тях трябва да има запазено място на средния рафт - там е нито много топло, нито прекалено студено. Бутилката с прясно мляко можем да държим легнала, а маслото - в кутия извън хладилника, ако няма опасност да се разтопи, предава loveFOOD.

Готвена храна

Ако сме си поръчали храна или пък сами сме си я сготвили, но е останала за още едно ядене, добре е да я съхраняваме на най-горния рафт. Това е второто най-топло място в хладилника след вратата.

Хляб

Неговото място не е в хладилника, ако смятаме да го консумираме в следващите няколко дни. Ако искаме да издържи по-дълго, по-добре да си оставим няколко филии, а другото да замразим във фризера, като след това да размразим във фурната или тостера.

Фризер

Ако сме купили месо, което нямаме намерение да консумираме в следващите три-четири дни, по-добре да го съхраняваме на температура от -18 градуса. Фризерът е подходящ и за съхранение на зеленолистни зеленчуци, горски плодове и нарязано авокадо например.

Всеки да си знае мястото

Пликовете за замразяване са повече от добра идея, както и инвестицията в качествени кутии, в които да съхраняваме остатъци от храна в хладилника. Можем дори да си правим заготовки за супи и други ястия, като така спестяваме време, но и не разхищаваме продукти./lifestyle.bg

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549